Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LAMENTATIONS 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Unė jam njeriu qė pa hidhėrimin nėn thuprėn e tėrbimit tė tij.

  3:2 Ai mė ka udhėhequr dhe mė ka bėrė tė eci nėpėr terr dhe jo nė dritė.

  3:3 Po, kundėr meje ai ka kthyer disa herė dorėn e tij tėrė ditėn.

  3:4 Ai ka konsumuar mishin tim dhe lėkurėn time, ka coptuar kockat e mia.

  3:5 Ka ndėrtuar fortesa kundėr meje, mė ka rrethuar me hidhėrim dhe me ankth.

  3:6 Ka bėrė qė unė tė banoj nė vende plot errėsirė, ashtu si tė vdekurit prej shumė kohe.

  3:7 Mė ka ndėrtuar njė mur rreth e qark, me qėllim qė unė tė mos dal; e ka bėrė tė rėndė zinxhirin tim.

  3:8 Edhe kur bėrtas dhe kėrkoj ndihmė me zė tė lartė, ai nuk pranon tė dėgjojė lutjen time.

  3:9 Ai i ka mbyllur rrugėt e mia me gurė tė prerė, i ka bėrė shtigjet e mia plot me prita.

  3:10 Ai ka qenė pėr mua si njė ari nė pritė, si njė luan nė vende tė fshehta.

  3:11 Ka devijuar rrugėt e mia, mė ka coptuar dhe mė ka dėshpėruar.

  3:12 Ka nderur harkun e tij dhe mė ka bėrė objekt tė shigjetave tė tij.

  3:13 Ka bėrė tė depėrtojnė nė zemrėn time shigjetat e kukurės sė tij.

  3:14 Jam bėrė tallja e tėrė popullit tim, kėnga e tij e tėrė ditės.

  3:15 Mė ka ngopur me hidhėrim, mė ka bėrė tė pij pelin.

  3:16 Mė ka coptuar dhėmbėt me zall, mė ka mbuluar me hi.

  3:17 Ke larguar shpirtin tim nga paqja, kam harruar mirėqėnien.

  3:18 Kam thėnė: "Éshtė zhdukur besimi im dhe shpresa ime tek Zoti".

  3:19 Kujtohu pėr pikėllimin dhe pėr endjen time, pėr pelinin dhe hidhėrimin.

  3:20 Shpirti im kujtohet gjithnjė pėr kėtė dhe ėshtė i rrėzuar brenda meje.

  3:21 Kėtė dua ta sjell nė mėndje dhe prandaj dua tė shpresoj.

  3:22 Éshtė njė hir i Zotit qė nuk jemi shkatėrruar plotėsisht, sepse mėshirat e tij nuk janė mbaruar plotėsisht.

  3:23 Pėrtėriten ēdo mėngjes; e madhe ėshtė besnikeria jote.

  3:24 "Zoti ėshtė pjesa ime", thotė shpirti im, "prandaj do tė kem shpresė tek ai.

  3:25 Zoti ėshtė i mirė me ata qė kanė shpresė tek ai, me shpirtin qė e kėrkon.

  3:26 Gjė e mirė ėshtė tė presėsh nė heshtje shpėtimin e Zotit.

  3:27 Gjė e mirė ėshtė pėr njeriun tė mbajė zgjedhėn nė rininė e tij.

  3:28 Le tė ulet i vetmuar dhe tė qėndrojė nė heshtje kur Perėndia ia imponon.

  3:29 Le ta vėrė gojėn e tij nė pluhur, ndofta ka ende shpresė.

  3:30 Le ti japė faqen atij qė e godet, tė ngopet me fyerje.

  3:31 Sepse Zoti nuk hedh poshtė pėr gjithnjė;

  3:32 por, nė rast se tė hidhėron, do ti vijė keq sipas shumicės sė zemėrmirėsive tė tij,

  3:33 sepse nuk e bėn me kėnaqėsi poshtėrimin dhe hidhėrimin e bijve tė njerėzve.

  3:34 Kur dikush shtyp nėn kėmbėt e tij tėrė robėrit e dheut,

  3:35 kur dikush shtrėmbėron tė drejtėn e njė njeriu nė prani tė Mė tė Lartit,

  3:36 kur dikujt i bėhet njė padrejtėsi nė ēėshtjen e tij, a nuk e shikon Zoti?

  3:37 Vallė kush thotė diēka qė mė pas realizohet, nė rast se Zoti nuk e ka urdhėruar?

  3:38 E keqja dhe e mira a nuk vijnė vallė nga goja e Mė tė Lartit?

  3:39 Pse vallė ankohet njė njeri i gjallė, njė njeri pėr ndėshkimin e mėkateve tė tij?

  3:40 Le tė shqyrtojmė rrugėt tona, t`i hetojmė dhe tė kthehemi tek Zoti.

  3:41 Le tė ngremė lart zemrat tona dhe duart tona nė drejtim tė Perėndisė tė qiejve.

  3:42 Ne kemi kryer mėkate, kemi qėnė rebelė dhe ti nuk na ke falur.

  3:43 Je mbėshtjellė nė zėmėrimin tėnd dhe na ke ndjekur, na ke vrarė pa mėshirė.

  3:44 Ti je mbėshtjellė nė njė re, nė mėnyrė qė asnjė lutje tė mos kalonte dot.

  3:45 Na ke bėrė plehra dhe mbeturina nė mes tė popujve.

  3:46 Tėrė armiqtė tanė kanė hapur gojėn kundėr nesh.

  3:47 Na ka rėnė mbi trup tmerri, laku, dėshpėrimi i thellė dhe shkatėrrimi.

  3:48 Rrėke uji rrjedhin nga sytė e mi pėr shkatėrrimin e bijės sė popullit tim.

  3:49 Syri im derdh lot pa pushim, pa ndėrprerje,

  3:50 deri sa Zoti tė mos vėshtrojė nga qielli dhe tė mos shikojė.

  3:51 Syri im i sjell dhembje shpirtit tim pėr tė gjitha bijat e qytetit tim.

  3:52 Ata qė mė urrejnė pa shkak mė kanė gjuajtur si tė isha zog.

  3:53 Kanė shkatėrruar jetėn time nė gropė, mė kanė hedhur gurė.

  3:54 Ujrat rrjedhin mbi kokėn time, unė thoja: "Ka marrė fund pėr mua".

  3:55 Pėrmenda emrin tėnd, o Zot, nga thellėsia e gropės.

  3:56 Ti e dėgjove zėrin tim; mos ia fshih veshin tėnd psherėtimės sime, thirrjes time pėr ndihmė.

  3:57 Kur tė kam thirrur ti je afruar; ke thėnė: "Mos ki frikė!"

  3:58 O Zot ti ke mbrojtur ēėshtjen e shpirtit tim, ti ke ēliruar jetėn time.

  3:59 O Zot, ti ke parė dėmin qė kam pėsuar, prandaj mbro ēėshtjen time!

  3:60 Ti ke parė tėrė frymėn e tyre tė hakmarrjes, intrigat e tyre kundėr meje.

  3:61 Ti ke dėgjuar fyerjet e tyre, o Zot, tėrė intrigat e tyre kundėr meje,

  3:62 fjalimet e tyre qė ngrihen kundėr meje, atė qė mendojnė kundėr meje tėrė ditėn.

  3:63 Vėr re kur ulen dhe kur ngrihen, unė jam kėnga e tyre.

  3:64 Shpėrbleji, o Zot, sipas veprės sė duarve tė tyre.

  3:65 Bėji zemėrgur, mallkimi yt qoftė mbi ta.

  3:66 Ndiqi nė zemėrimin tėnd dhe shkatėrroi poshtė qiejve tė Zotit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine