Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LEVITICUS 21

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  21:1 Zoti i tha akoma Moisiut: "Folu priftėrinjve, bijve tė Aaronit, dhe u thuaj: Asnjė prift tė mos ndotet pėr njė tė vdekur nė mes tė popullit tė tij,

  21:2 veē se po tė jetė njė i afėrm i tij i njė gjaku: nėna, ati, biri, bija, vėllai

  21:3 dhe motra e tij ende e virgjėr qė jeton me tė, dhe qė nuk ėshtė martuar ende; pėr atė mund tė ndotet.

  21:4 Duke qėnė njė udhėheqės nė mes tė popullit tė tij, nuk do tė ndotet duke pėrdhosur veten e tij.

  21:5 Priftėrinjtė nuk do tė bėjnė tonsurėn mbi kokėn e tyre, nuk do tė rruajnė mjekrėn e tyre dhe nuk do tė bėjnė prerje mbi mishin e tyre.

  21:6 Do tė jenė tė shenjtė pėr Perėndinė e tyre dhe nuk do tė pėrdhosin emrin e Perėndisė sė tyre, sepse i ofrojnė flijime Zotit, tė pėrgatitura me zjarr dhe bukėn Perėndisė sė tyre; prandaj do tė jenė tė shenjtė.

  21:7 Nuk do tė marrin pėr grua njė kurvė, as edhe njė grua faqenxirė; nuk do tė marrin njė grua tė ndarė nga burri, sepse janė tė shenjtė ndaj Perėndisė sė tyre.

  21:8 Ti do ta konsiderosh priftin tė shenjtė, sepse ai i ofron bukėn Perėndisė tėnd; ai ka pėr tė qėnė i shenjtė pėr ty, sepse unė, Zoti qė ju shenjtėroj, jam i shenjtė.

  21:9 Nė rast se bija e njė prifti humb nderin duke u bėrė kurvė, ajo turpėron tė atin: ajo do tė digjet me zjarr.

  21:10 Por ai qė ėshtė kryeprift midis vėllezėrve tė tij, mbi kokėn e tė cilit ėshtė vėnė vaji i vajosjes dhe qė ėshtė shenjtėruar pėr tė veshur rrobat e shenjta, nuk do tė zbulojė kokėn dhe nuk do tė shqyejė rrobat.

  21:11 Nuk do t`i afrohet asnjė kufome; nuk do tė ndotet as pėr tė atin, as pėr tė ėmėn.

  21:12 Nuk do tė dalė nga shenjtėrorja dhe nuk do tė pėrdhosė shenjtėroren e Perėndisė sė tij, sepse shenjtėrimi i vajosjes nga ana e Perėndisė ėshtė mbi tė. Unė jam Zoti.

  21:13 Do tė marrė pėr grua njė virgjėreshė.

  21:14 Nuk do tė marrė as grua tė ve, as tė ndarė nga burri, as grua faqenxirė, as kurvė; por do tė marrė pėr grua njė virgjėreshė nga populli i tij.

  21:15 Nuk do tė turpėrojė trashėgimtarėt e tij nė mes tė popullit; sepse unė jam Zoti qė ju shenjtėron".

  21:16 Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

  21:17 "Foli Aaronit dhe i thuaji: Nė brezat e ardhshėm asnjė burrė nga fisi yt, qė ka ndonjė gjymtim, nuk do tė mund tė afrohet pėr tė ofruar bukėn e Perėndisė sė tij;

  21:18 sepse asnjė njeri qė ka ndonjė gjymtim nuk do tė mund tė afrohet: as i verbri, as i ēali as ai qė ka njė fytyrė tė pėrēudnuar, ose ka njė gjymtyrė tė deformuar,

  21:19 njė thyerje tė kėmbės apo tė dorės,

  21:20 as gungaēi as shkurtabiqi as ai qė ka njė njollė nė sy apo njė ekzemė, a zgjeben apo herdhet tė shtypura.

  21:21 Asnjė burrė nga fisi i priftit Aaron qė ka ndonjė gjymtim nuk do tė afrohet pėr t`i ofruar flijimet e bėra me zjarr Zotit. Ka njė gjymtim; tė mos afrohet pėr tė ofruar bukėn e Perėndisė sė tij.

  21:22 Ai do tė mund tė hajė bukėn e Perėndisė sė tij, gjėra shumė tė shenjta dhe gjėra tė shenjta;

  21:23 nuk do t`i afrohet velit as edhe altarit, sepse ka njė gjymtim. Nuk do tė pėrdhosė vendet e mia tė shenjta, sepse unė jam Zoti qė i shenjtėroj".

  21:24 Dhe Moisiu ia tha kėto gjėra Aaronit, bijve tė tij dhe gjithė bijve tė Izraelit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine