Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - LUKE 15

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  15:1 Pastaj tė gjithė tagrambledhėsit dhe mėkatarėt i afroheshin pėr ta dėgjuar.

  15:2 Dhe farisenjtė dhe skribėt murmuritnin duke thėnė: ``Ky i pranon mėkatarėt dhe ha bashkė me ta``.

  15:3 Atėherė ai u tha kėtė shėmbėlltyrė:

  15:4 ``Cili njeri prej jush, qė ka njėqind dele dhe njė prej tyre t`i humbasė, nuk i lė tė nėntėdhjetė e nėntat nė shkretirė dhe nuk shkon pas asaj qė humbi deri sa ta gjejė?

  15:5 Dhe, kur e gjen, e merr mbi supe gjithė gaz;

  15:6 dhe, kur arrin nė shtėpi, i thėrret miqtė dhe fqinjėt dhe u thotė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta delen time qė mė kishte humbur.

  15:7 Dhe unė po ju them se po kėshtu nė qiell do tė ketė mė shumė gėzim pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet, sesa pėr nėntėdhjetė e nėntė tė drejtėt, qė nuk kanė nevojė tė pendohen.

  15:8 Ose, cila grua qė ka dhjetė dhrahmi dhe humbet njė nga ato, nuk ndez llambėn, nuk e fshin shtėpinė dhe nuk kėrkon me kujdes derisa ta gjejė?

  15:9 Dhe, kur e gjen, fton tok shoqet dhe fqinjėt, duke thėnė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta dhrahminė qė kisha humbur".

  15:10 Po kėshtu po ju them: do tė ketė gėzim nė mes tė engjėjve tė Perėndisė pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet``.

  15:11 Tha akoma: ``Njė njeri kishte dy bij.

  15:12 Mė i riu i tyre i tha babait: "Atė, mė jep pjesėn e pasurisė qė mė takon". Dhe i ati ua ndau mes tyre pasurinė.

  15:13 Mbas pak ditėsh biri mė i ri mblodhi ēdo gjė, shkoi nė njė vend tė largėt dhe atje e prishi gjithė pasurinė, duke bėrė njė jetė tė shthurur.

  15:14 Por, si i shpenzoi tė gjitha, nė atė vend ra njė zi e madhe buke, dhe ai filloi tė jetė nė hall.

  15:15 Atėherė shkoi e iu ngjit pas njė banori tė atij vendi, i cili e ēoi nė arat e tij qė tė ruajė derrat.

  15:16 Dhe ai dėshironte tė mbushte barkun me lendet qė hanin derrat, por askush nuk ia jepte.

  15:17 Atėherė erdhi nė vete dhe tha: "Sa punėtorėve mėditės tė atit tim u tepron buka, kurse unė po vdes nga uria!

  15:18 Do tė ēohem dhe do tė shkoj tek im atė dhe do t`i them: Atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje;

  15:19 nuk jam mė i denjė tė quhem yt bir; trajtomė si njė nga mėditėsit e tu".

  15:20 U ēua, pra, dhe shkoi tek i ati. Por kur ishte ende larg, i ati e pa dhe dhembshuri; u lėshua vrap, ra mbi qafėn e tij dhe e puthi.

  15:21 Dhe i biri i tha: "O atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje dhe nuk jam mė i denjė tė quhem biri yt".

  15:22 Por i ati u tha shėrbėtorėve tė vet: "Sillni kėtu rrobėn mė tė bukur dhe visheni, i vini njė unazė nė gisht dhe sandale nė kėmbė.

  15:23 Nxirrni jashtė viēin e majmur dhe thereni; tė hamė dhe tė gėzohemi,

  15:24 sepse ky biri im kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri". Dhe filluan tė bėnin njė festė tė madhe.

  15:25 Djali i tij i madh ishte nė ara; dhe kur u kthye dhe iu afrua shtėpisė, dėgjoi kėngė e valle.

  15:26 Atėherė thirri njė shėrbėtor dhe e pyeti ē`ishte e gjitha kjo.

  15:27 Dhe ai i tha: "U kthye yt vėlla dhe yt atė theri viēin e majmur, sepse iu kthye djali shėndoshė e mirė".

  15:28 Kur i dėgjoj kėto, ai u zemėrua dhe nuk deshi tė hynte; atėherė i ati doli dhe iu lut tė hynte.

  15:29 Por ai iu pėrgjigj tė atit dhe tha: "Ja, u bėnė kaq vite qė unė tė shėrbej dhe kurrė s`kam shkelur asnjė nga urdhėrat e tu, e megjithėatė kurrė s`mė dhe njė kec pėr tė bėrė njė festė me miqtė e mi.

  15:30 Por, kur u kthye ky djali yt, qė prishi pasurinė tėnde me prostituta, ti there pėr tė viēin e majmur".

  15:31 Atėherė i ati i tha: "O bir, ti je gjithmonė me mua, dhe ēdo gjė qė kam ėshtė jotja.

  15:32 Por duhet tė festojmė dhe tė gėzohemi, sepse ky vėllai yt kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri"``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine