Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MATTHEW 17

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  17:1 Mbas gjashtė ditėsh Jezusi mori me vete Pjetrin, Jakobin dhe Gjonin, vėllanė e tij, dhe i ēoi mbi njė mal tė lartė, nė vetmi;

  17:2 dhe u shpėrfytyrua pėrpara tyre: fytyra e tij shkėlqeu si dielli dhe rrobat e tij u bėnė tė bardha si drita.

  17:3 Dhe ja, iu shfaqėn atyre Moisiu dhe Elia, tė cilėt bisedonin me tė.

  17:4 Atėherė Pjetri, duke marrė fjalėn, i tha Jezusit: ``Zot, ėshtė mirė qė ne jemi kėtu; po tė duash, do tė ngremė kėtu tri ēadra: njė pėr ty, njė pėr Moisiun dhe njė pėr Elian``.

  17:5 Ndėrsa ai fliste akoma, ja njė re plot dritė i mbuloi; dhe nga reja u dėgjua njė zė qė thoshte: ``Ky ėshtė Biri im i dashur, nė tė jam kėnaqur: dėgjojeni!``.

  17:6 Dhe dishepujt, sapo e dėgjuan kėtė, ranė me fytyrė pėr tokė dhe i zuri njė frikė e madhe.

  17:7 Por Jezusi u afrua, i preku dhe tha: ``Ēohuni dhe mos kini frikė!``.

  17:8 Dhe ata, kur i ēuan sytė, nuk panė njeri, pėrveē Jezusit vetėm.

  17:9 Pastaj, kur po zbrisnin nga mali, Jezusi u dha atyre kėtė urdhėr duke thėnė: ``Mos i flisni askujt pėr kėtė vegim, derisa i Biri i njeriut tė jetė ringjallur prej sė vdekuri``.

  17:10 Atėherė dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: ``Vallė pse skribėt thonė se duhet tė vijė mė parė Elia?``.

  17:11 Dhe Jezusi u pėrgjigj: ``Vėrtetė Elia duhet tė vijė mė parė dhe tė rivendosė ēdo gjė.

  17:12 Por unė ju them se Elia ka ardhur dhe ata nuk e kanė njohur, madje u sollėn me tė si deshėn; kėshtu edhe Birit tė njeriut do t`i duhet tė vuajė prej tyre``.

  17:13 Atėherė dishepujt e kuptuan se u kishte folur pėr Gjon Pagėzorin.

  17:14 Kur arritėn afėr turmės, njė burrė iu afrua dhe, duke u gjunjėzuar para tij,

  17:15 tha: ``Zot, ki mėshirė pėr birin tim, sepse ėshtė epileptik dhe vuan shumė; shpesh ai bie nė zjarr dhe shpesh nė ujė.

  17:16 Tani unė e solla te dishepujt e tu, por ata nuk mundėn ta shėrojnė``.

  17:17 Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur tha: ``O brez qė nuk beson dhe i ēoroditur! Deri kur do tė qėndroj midis jush? Deri kur do t`ju duroj? E sillni kėtu tek unė``.

  17:18 Atėherė Jezusi e qortoi demonin dhe ky doli nga djali; dhe qė nga ai ēast djali u shėrua.

  17:19 Atėherė dishepujt iu afruan Jezusit mėnjanė dhe i thanė: ``Pėrse ne nuk ishim nė gjendje ta dėbonim?``.

  17:20 Dhe Jezusi u tha atyre: ``Prej mosbesimit tuaj; sepse nė tė vėrtetė, unė po ju them, se po tė keni besim sa njė kokėrr sinapi, do t`i thoni kėtij mali: "Zhvendosu nga kėtu atje", dhe ai do tė zhvendoset; dhe asgjė nuk do tė jetė e pamundshme pėr ju.

  17:21 Por ky lloji demoni nuk del veēse me anė tė lutjes dhe tė agjėrimit``.

  17:22 Por, ndėrsa ata qėndronin nė Galile, Jezusi u tha atyre: ``Biri i njeriut do t`u dorėzohet nė duart e njerėzve,

  17:23 dhe ata do ta vrasin; por ditėn e tretė ai do tė ringjallet``. Dhe ata u pikėlluan shumė.

  17:24 Kur arritėn nė Kapernaum, vjelėsit e tė drahmeve iu afruan Pjetrit dhe thanė: ``Mėsuesi juaj a e paguan taksėn e tempullit?``.

  17:25 Ai tha: ``Po``. Kur hyri nė shtėpi, Jezusi e priti pėrpara duke thėnė: ``Ē`mendon ti, Simon? Prej kujt i marrin haraēet ose taksat mbretėrit e dheut? Prej bijve tė vet apo prej tė huajve?``.

  17:26 Pjetri i tha: ``Prej tė huajve``. Jezusi tha: ``Bijtė, pra, pėrjashtohen.

  17:27 Megjithatė, pėr tė mos i skandalizuar ata, shko nė det, hidhe grepin dhe merr peshkun e parė qė do vijė lart, hapja gojėn dhe do tė gjesh njė staterė; merre dhe jepjau atyre pėr ty dhe pėr mua``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine