Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MATTHEW 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Pasi Jezusi lindi nė Bethlehem tė Judesė nė kohėn e mbretit Herod, ja qė disa dijetarė nga lindja arritėn nė Jeruzalem,

  2:2 duke thėnė: ``Ku ėshtė mbreti i Judenjve, qė ka lindur? Sepse pamė yllin e tij nė Lindje dhe erdhėm pėr ta adhuruar``.

  2:3 Mbreti Herod, kur dėgjoi kėto fjalė, u shqetėsua, dhe bashkė me tė mbarė Jeruzalemi.

  2:4 Dhe, mbasi i mblodhi tė gjithė krerėt e priftėrinjve dhe skribėt e popullit, i pyeti ku duhet tė lindte Krishti.

  2:5 Dhe ata i thanė: ``Nė Bethlehem tė Judesė, sepse kėshtu ėshtė shkruar nėpėrmjet profetit:

  2:6 "Dhe ti, Bethlehem, tokė nė Jude, nuk je aspak mė e parendėsishmja ndėr princat e Judesė, sepse nga ti do tė dalė njė udhėheqės, qė do tė kullotė popullin tim, Izraelin"``.

  2:7 Atėherė Herodi i thirri fshehurazi dijetarėt, dhe i pyeti me hollėsi se kur e kishin parė yllin pėr herė tė parė.

  2:8 Dhe i dėrgoi nė Bethlehem dhe tha: ``Shkoni dhe pyesni me kujdes pėr fėmijėn; dhe, kur ta gjeni, mė njoftoni qė tė vij edhe unė ta adhuroj``.

  2:9 Dhe ata, pasi e dėgjuan mbretin, u nisėn; dhe ja, ylli qė kishin parė nė lindje u shkonte pėrpara atyre derisa u ndal pėrmbi vendin ku ndodhej fėmija.

  2:10 Ata, kur e panė yllin, u gėzuan me gėzim shumė tė madh.

  2:11 Dhe, mbasi hynė nė shtėpi, panė fėmijėn me Marien, nėnėn e tij, dhe ranė pėrmbys dhe e adhuruan. Pastaj hapėn thesaret e tyre dhe dhuruan: ar, temjan dhe mirrė.

  2:12 Pasi Perėndia i udhėzoi nė ėndėrr qė tė mos ktheheshin te Herodi, ata u kthyen nė vendin e tyre nga njė rrugė tjetėr.

  2:13 Tani pasi u nisėn Dijetarėt, ja njė engjėll i Zotit iu shfaq nė ėndėrr Jozefit dhe i tha: ``Ēohu, merr fėmijėn dhe nėnėn e tij dhe ik nė Egjipt, dhe rri aty deri sa tė tė lajmėroj, sepse Herodi do ta kėrkojė fėmijėn pėr ta vrarė``.

  2:14 Jozefi, pra, u zgjua, mori fėmijėn dhe nėnėn e tij natėn dhe iku nė Egjipt.

  2:15 Dhe qėndroi aty deri sa vdiq Herodi, qė tė pėrmbushet ē`ishte thėnė nga Zoti me anė tė profetit: ``E thirra birin tim nga Egjipti``.

  2:16 Atėherė Herodi, duke parė se dijetarėt e kishin mashtruar, u zemėrua fort dhe urdhėroi tė vriten tė gjithė fėmijėt meshkuj qė ishin nė Bethlehem dhe nė tėrė rrethinėn e tij, nga dy vjeē e poshtė,

  2:17 Atėherė u pėrmbush ajo qė ishte thėnė nėpėrmjet profetit Jeremi qė thotė:

  2:18 ``Nė Ramė u dėgjua njė klithmė, njė vaje njė qarje dhe gjėmė e madhe; Rakela vajton bijtė e saj dhe nuk pranon tė ngushėllohet, sepse ata nuk janė mė``.

  2:19 Pasi vdiq Herodi, ja njė engjėll i Zotit i shfaqet nė ėndėrr Jozefit nė Egjipt,

  2:20 dhe i thotė: ``Ēohu, merr fėmijėn dhe nėnėn e tij dhe shko nė vendin e Izraelit, sepse ata qė donin ta vrisnin fėmijėn kanė vdekur``.

  2:21 Dhe ai u ēua, mori fėmijėn dhe nėnėn e tij dhe shkoi nė vendin e Izraelit;

  2:22 por, kur dėgjoi se Arkelau mbretėronte nė Judė nė vend tė Herodit, atit tė tij, pati frikė tė shkojė atje. Dhe, mbasi u udhėzua nga Perėndia nė ėndėrr, iku nė krahinėn e Galilesė,

  2:23 dhe, mbasi arriti atje, zuri vend nė njė qytet qė quhej Nazaret, qė tė pėrmbushej ajo qė ishte thėnė nga profetėt: ``Ai do tė quhet Nazareas``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine