Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MATTHEW 4

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  4:1 Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte.

  4:2 Dhe, mbasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund e mori uria.

  4:3 Atėherė tunduesi, pasi iu afrua, i tha: ``Nė qoftė se je Biri i Perėndisė, thuaj qė kėta gurė tė bėhen bukė``.

  4:4 Por ai, duke iu pėrgjigjur, tha: ``Éshtė shkruar: "Njeriu nuk rron vetėm me bukė, por me ēdo fjalė qė del nga goja e Perėndisė"``.

  4:5 Atėherė djalli e ēoi nė qytetin e shenjtė dhe e vendosi nė majė tė tempullit

  4:6 dhe i tha: ``Nėse je Biri i Perėndisė, hidhu poshtė, sepse ėshtė shkruar: "Ai do t`u japė urdhėr engjėjve tė tij pėr ty; edhe ata do tė mbajnė mbi duart e tyre qė tė mos ndeshėsh me kėmbėn tėnde ndonjė gur"``.

  4:7 Jezusi i tha: ``Éshtė shkruar gjithashtu: "Mos e tundo Zotin, Perėndinė tėnd"``.

  4:8 Djalli e ēoi sėrish mbi njė mal shumė tė lartė dhe i tregoi tė gjitha mbretėritė e botės dhe lavdinė e tyre,

  4:9 dhe i tha: ``Unė do tė t`i jap tė gjitha kėto, nėse ti bie pėrmbys para meje dhe mė adhuron``.

  4:10 Atėherė Jezusi i tha: ``Shporru, Satan, sepse ėshtė shkruar: "Adhuro Zotin, Perėndinė tėnde, dhe shėrbeji vetėm atij"``.

  4:11 Atėherė djalli e la; dhe ja, u afruan engjėjt dhe i shėrbenin.

  4:12 Jezusi, mbasi dėgjoi se Gjonin e kishin futur nė burg, u tėrhoq nė Galile.

  4:13 Pastaj la Nazaretin dhe shkoi tė banojė nė Kapernaum, qytet bregdetar, nė kufijtė tė Zabulonit dhe tė Neftalit,

  4:14 qė tė pėrmbushej ē`ishte thėnė nėpėrmjet profetit Isaia kur tha:

  4:15 ``Toka e Zabulonit, toka e Neftalit, mbi bregun e detit, krahina pėrtej Jordanit, Galileja e paganėve,

  4:16 populli qė dergjej nė errėsirė ka parė njė dritė tė madhe, dhe pėrmbi ata qė dergjeshin nė krahinė dhe nė hijen e vdekjes, doli drita``.

  4:17 Qė nga ajo kohė Jezusi filloi tė predikojė dhe tė thotė: ``Pendohuni, sepse mbretėria e qiejve ėshtė afėr!``.

  4:18 Duke ecur gjatė bregut tė detit tė Galilesė, Jezusi pa dy vėllezėr: Simonin, tė quajtur Pjetėr, dhe Andrean, tė vėllanė, tė cilėt po hidhnin rrjetėn nė det, sepse ishin peshkatarė;

  4:19 dhe u tha atyre: ``Ndiqmėni dhe unė do t`ju bėj peshkatarė njerėzish``.

  4:20 Dhe ata i lanė menjėherė rrjetat dhe e ndoqėn.

  4:21 Dhe, duke vazhduar rrugėn, pa dy vėllezėr tė tjerė: Jakobin, birin e Zebedeut dhe Gjonin, vėllanė e tij, nė barkė bashkė me Zebedeun, atin e tyre, duke ndrequr rrjetat; dhe i thirri.

  4:22 Dhe ata lanė menjėherė barkėn dhe atin e tyre dhe i shkuan pas.

  4:23 Jezusi shkonte kudo nėpėr Galile, duke mėsuar nė sinagogat e tyre, duke predikuar ungjillin e mbretėrisė dhe duke shėruar ēdo sėmundje dhe ēdo lėngatė nė popull.

  4:24 Dhe fama e tij u pėrhap nė gjithė Sirinė; dhe i sillnin tė gjithė tė sėmurėt qė vuanin nga lėngata dhe dhimbje tė ndryshme, tė demonizuar, epileptikė dhe paralitikė; dhe ai i shėronte.

  4:25 Dhe njė mori e madhe njerėzish i shkonte pas, nga Galileja, nga Dekapoli, nga Jeruzalemi, nga Judeja dhe nga pėrtej Jordanit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine