Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - MICAH 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Fjala e Zotit qė iu drejtua Mikeas, Morashtitit, nė ditėt e Jothamit, tė Aēazit dhe tė Ezekias, mbretėr tė Judės, dhe i cili pati vegim rreth Samarias dhe Jeruzalemit.

  1:2 Dėgjoni, o mbarė popuj! Kushtoji kujdes, o tokė, me tėrė atė qė ti pėrmban! Zoti, Zoti, qoftė dėshmitar kundėr jush, Zoti, nga tempulli i tij i shenjtė.

  1:3 Sepse ja, Zoti del nga banesa e tij, zbret dhe ecėn mbi lartėsitė e tokės;

  1:4 malet shkrihen poshtė tij, dhe luginat treten si dylli para zjarrit, si ujėrat qė rrjedhin nė njė brinjė.

  1:5 E tėrė kjo pėr shkak tė shkeljes sė Jakobit dhe pėr mėkatet e shtėpisė sė Izraelit. Cila ėshtė shkelja e Jakobit? Mos vallė Samaria? Cilat janė vendet e larta tė Judės? A mos vallė Jeruzalemi?

  1:6 Prandaj do ta katandis Samarian nė njė grumbull rrėnimesh nė fushė, nė njė vend pėr tė mbjellė hardhi. Do t`i rrokullis gurėt e saj nė luginė dhe do tė nxjerrė nė shesh themelet e saj.

  1:7 Tė gjitha figurat e saj tė gdhendura do tė copėtohen, tėrė fitimet e saj tė prostitucionit do tė digjen nė zjarr dhe tėrė idhujt e saj do t`i katandis nė shkreti, sepse janė mbledhur me fitimet e prostitucionit, ato do tė kthehen nė fitime tė prostitucionit.

  1:8 Pėr kėtė arsye unė do tė nxjerr vajtime dhe rėnkime, do tė shkoj i zhveshur dhe lakuriq; do tė nxjerr ankime angullima si ēakalli, klithma tė kobshme si tė strucit.

  1:9 Plagėt e tij nė fakt janė tė pashėrueshme, sepse kanė arritur deri nė Judė, kanė arritur deri te porta popullit tim, nė vetė Jeruzalemin.

  1:10 Mos e shpallni nė Gath, mos qani aspak nė Beth-le-Afrah, rrotullohuni nė pluhur.

  1:11 Kalo tutje me lakuriqėsi tė turpshme, o banore e Shafirit; banorja e Tsaananit nuk del mė; zija e Beth-Haetselit do t`ju heqė vendin mbi tė cilin rri.

  1:12 Banorja e Marothit me tė drejtė hidhėrohet, sepse njė fatkeqėsi ka zbritur nga ana e Zotit deri te porta e Jeruzalemit.

  1:13 Lidhi kuajt te qerrja, o banore e Lakishit! Ajo ka qėnė fillimi i mėkatit pėr bijėn e Sionit, sepse te ti janė gjetur shkeljet e Izraelit.

  1:14 Prandaj ti do t`i japėsh njė dhuratė lamtumire Moresheth-Gathit; shtėpitė e Akzibit do tė jenė njė zhgėnjim pėr mbretėrit e Izraelit.

  1:15 Do tė tė sjell njė trashėgimtar tė ri, o banore e Mareshahut; lavdia e Izraelit do tė arrijė deri nė Adullam.

  1:16 Pri flokėt dhe rruaj kokėn pėr shkak tė bijve tė kėnaqėsive tė tua. Zgjero shogėn tėnde si huta, sepse ata do tė shkojnė nė robėri larg teje.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine