Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - NAHUM 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Profecia mbi Niniven. Libri i vegimit tė Nahumit nga Elkoshi.

  1:2 Zoti ėshtė njė Perėndi xheloz dhe hakmarrės; Zoti ėshtė hakmarrės dhe plot tėrbim. Zoti hakmerret me kundėrshtarėt e tij dhe e ruan zemėrimin pėr armiqtė e tij.

  1:3 Zoti ėshtė i ngadalshėm nė zemėrim dhe pushtetmadh, por nuk e lė pa e ndėshkuar aspak tė ligun. Zoti vazhdon rrugėn e tij nė shakullimė dhe nė furtunė dhe retė janė pluhuri i kėmbėve tė tij.

  1:4 Ai e qorton rėndė detin dhe e than, i bėn tė thahen tė gjithė lumenjtė. Bashani dhe Karmeli thahen dhe lulja e Libanit fishket.

  1:5 Malet dridhen para tij, kodrat treten; nė prani tė tij toka ngrihet, po, bota dhe tėrė banorėt e saj.

  1:6 Kush mund t`i rezistojė indinjatės sė tij dhe kush mund tė durojė zjarrin e zemėrimit tė tij? Tėrbimi i tij derdhet si zjarr dhe shkėmbinjtė janė prej tij tė thėrmuara.

  1:7 Zoti ėshtė i mirė, ėshtė njė fortesė nė ditėn e fatkeqėsisė; ai i njeh ata qė kėrkojnė strehė tek ai.

  1:8 Por me njė pėrmbytje tė madhe ai do tė kryejė njė shkatėrrim tė plotė tė vendit tė tij dhe armiqtė e tij do tė pėrndiqen nga terri.

  1:9 Ēfarė projektoni kundėr Zotit? Ai do tė kryejė njė shkatėrrim tė plotė: fatkeqėsia nuk do tė ndodhė dy herė.

  1:10 Edhe sikur tė ishin si ferrat e dendura edhe tė dehur nga vera qė kanė pirė, ata do tė gllabėrohen si kashta fare e thatė.

  1:11 Prej teje doli ai qė ka kurdisur tė keqen kundėr Zotit, ai qė ka konceptuar ligėsinė.

  1:12 Kėshtu thotė Zoti: "Edhe sikur tė ishin plot forcė dhe tė shumtė, do tė kositen dhe do tė zhduken. Ndonėse tė kam pikėlluar, nuk do tė pikėlloj mė.

  1:13 Tani do tė thyej zgjedhėn e saj nga trupi yt dhe do t`i shkul lidhjet e tua".

  1:14 Por lidhur me ty Zoti ka dhėnė kėtė urdhėr: "Emri yt nuk do tė pėrjetėsohet mė. Nga tempulli i perėndive tė tua do tė zhduk figurat e gdhendura dhe ato tė derdhura. Do tė tė pėrgatis varrin se je i neveritshėm".

  1:15 Ja mbi male kėmbėt e atij qė njofton lajme tė mira dhe qė shpall paqen! Kremto festat e tua solemne, o Judė, plotėso betimet e tua, sepse i ligu nuk do tė kalojė mė nė mes teje; ai do tė shfaroset krejt.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine