Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - NUMBERS 4

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  4:1 Zoti i foli akoma Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė:

  4:2 "Numėroni bijtė e Kehathit, midis bijve tė Levit, nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre,

  4:3 nga mosha tridhjetė vjeē e lart deri nė moshėn pesėdhjetė vjeē, tė tė gjithė atyre qė hyjnė nė shėrbim pėr tė punuar nė ēadrėn e mbledhjes.

  4:4 Ky ėshtė shėrbimi i bijve tė Kehathit nė ēadrėn e mbledhjes, qė ka tė bėjė me gjėrat shumė tė shenjta.

  4:5 Kur kampi duhet lėvizur, Aaroni dhe bijtė e tij do tė vinė pėr tė hequr velin e ndarjes dhe do tė mbulojnė me tė arkėn e dėshmisė;

  4:6 pastaj do tė vėnė mbi tė njė mbulesė prej lėkure tė baldosės, do tė shtrijnė mbi tė njė cohė krejt ngjyrė vjollce dhe do tė fusin nė tė shtizat e saj.

  4:7 Do tė shtrijnė njė cohė ngjyrė vjollce mbi tryezėn e bukėve tė paraqitjes dhe do tė vėnė mbi tė pjatat, gotat, legenėt dhe kupat e libacioneve; mbi tė do tė jetė edhe buka e pėrjetshme.

  4:8 Mbi kėto gjėra do tė shtrijnė njė cohė tė kuqe tė ndezur dhe mbi tė njė mbulesė prej lėkure tė baldosės, dhe do tė fusin nė tė shtizat.

  4:9 Pastaj do tė marrin njė mbulesė ngjyrė vjollce, me tė cilėn do tė mbulojnė shandanin e ndriēimit, llambat e tij dhe gėrshėrėt e tij, tė gjitha enėt e vajit tė caktuara pėr shėrbimin;

  4:10 pastaj do ta vėnė shandanin me tė gjithė veglat e tij nė njė mbulesė prej lėkure tė baldosės dhe do ta vendosin mbi njė bartinė.

  4:11 Do tė shtrijnė mbi altarin prej ari njė pėlhurė ngjyrė vjollce dhe mbi tė njė mbulesė prej lėkure tė baldosės dhe do tė futin nė tė shtizat.

  4:12 Pastaj do tė marrin tė gjitha veglat e shėrbimit qė pėrdoren nė shenjtėroren, do t`i fusin nė njė cohė ngjyrė vjollce, do t`i mbėshtjellin me njė mbulesė prej lėkure tė baldosės dhe do t`i vendosin mbi njė bartinė.

  4:13 Pastaj do tė heqin hirin nga altari dhe do tė shtrijnė mbi tė njė cohė tė kuqe;

  4:14 mbi tė do tė vendosen tė gjitha veglat qė pėrdoren pėr shėrbimin e tij, mangallet, mashat, lopatėzat, legenat, tė gjitha veglat e altarit; do tė shtrijnė mbi tė njė mbulesė prej lėkure tė baldosės dhe do tė futin nė tė shtizat.

  4:15 Pasi qė Aaroni dhe bijtė e tij tė kenė mbaruar sė mbuluari shenjtėroren dhe tėrė orenditė e saj, kur kampi ėshtė bėrė gati tė niset, bijtė e Kehathit do tė vijnė pėr t`i mbartur, por ata nuk do tė prekin gjėrat e shenjta, qė tė mos vdesin. Kėto janė gjėrat nga ēadra e mbledhjes tė cilat bijtė e Kehathit duhet tė trasportojnė.

  4:16 Eleazari, bir i priftit Aaron, do tė ngarkohet me vajin e shandanit, me temjanin aromatik, me ofertėn e pėrjetshme tė ushqimit dhe tė vajit tė vajosjes; ai do tė ngarkohet edhe me tėrė tabernakullin dhe tėrė gjėrat qė pėrmban ai, me shenjtėroren dhe pajisjet e saj".

  4:17 Pastaj Zoti u foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė:

  4:18 "Kini kujdes qė klani i familjeve tė Kehathitėve tė mos shfaroset nė mes tė Levitėve;

  4:19 bėni, pra, kėtė pėr ta, me qėllim qė ata tė jetojnė dhe tė mos vdesin kur u afrohen gjėrave shumė tė shenjta: Aaroni dhe bijtė e tij do tė hyjnė dhe do t`i caktojnė secilit shėrbimin e tij dhe detyrėn e tij.

  4:20 Por ata nuk do tė hyjnė pėr tė parė nė kohėn kur gjėrat e shenjta po mbulohen, qė tė mos vdesin".

  4:21 Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:

  4:22 "Numėro edhe bijtė e Gershonit, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre dhe tė familjeve tė tyre.

  4:23 Do ta bėsh regjistrimin nga mosha tridhjetė vjeē e lart, deri nė moshėn pesėdhjetė vjeē tė tė gjithė atyre qė hyjnė pėr tė bėrė shėrbimin, pėr tė punuar nė ēadrėn e mbledhjes.

  4:24 Kjo ėshtė detyra e familjeve tė Gershonitėve, shėrbimi qė duhet tė kryejnė dhe gjėrat qė duhet tė sjellin:

  4:25 do tė bartin pėlhurat e tabernakullit dhe ēadrėn e mbledhjes, mbulesėn e saj, mbulesėn prej lėkure tė baldosės qė ėshtė sipėr dhe perden nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes,

  4:26 perdet e oborrit me perden pėr hyrjen nė oborr, perdet qė janė rreth tabernakullit dhe altarit, litarėt e tyre dhe tė gjitha veglat e caktuara pėr shėrbimin e tyre; ē`tė jetė e nevojshme tė bėhet ata do ta bėjnė.

  4:27 Tėrė shėrbimi i bijve tė Gershonitėve, tė gjitha gjėrat qė duhet tė bartin dhe tė gjitha gjėrat qė duhet tė kryejnė, do tė bėhen me urdhėr tė Aaronit dhe tė bijve tė tij; ju do t`u ngarkoni atyre pėrgjegjėsinė pėr tėrė gjėrat qė duhet tė bartin.

  4:28 Ky ėshtė shėrbimi i familjeve tė Gershonitėve nė ēadrėn e mbledhjes; dhe detyrat e tyre do t`i kryejnė nėn urdhrat e Ithamarit, birit tė priftit Aaron.

  4:29 Do tė bėsh regjistrimin e bijve tė Merarit nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre;

  4:30 do tė bėsh regjistrimin nga mosha tridhjetė vjeē e lart, deri nė moshėn pesėdhjetė vjeē tė tė gjithė atyre qė hyjnė nė ēadrėn e mbledhjes pėr tė kryer shėrbime.

  4:31 Kjo ėshtė ajo qė i ėshtė besuar pėrgjegjėsisė sė tyre nė pajtim me gjithė shėrbimin e tyre nė ēadrėn e mbledhjes; dėrrasat e tabernakullit, traversat, shtyllat dhe bazat e tij,

  4:32 shtyllat qė ndodhen rreth e rrotull oborrit, bazat e tyre, kunjat e tyre, litarėt e tyre, me tė gjitha veglat e tyre dhe tėrė shėrbimet qė kėto gjėra pėrmbajnė; dhe do t`i caktoni secilit personalisht objektet qė duhet tė mbajė.

  4:33 Ky ėshtė shėrbimi i familjeve tė bijve tė Merarit, nė pajtim me detyrat e tyre nė ēadrėn e mbledhjes, nėn urdhėrat e Ithamarit, birit tė priftit Aaron".

  4:34 Moisiu, Aaroni dhe prijėsit e asamblesė kryen, pra, regjistrimin e bijve tė Kehathitėve nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre,

  4:35 e tė gjithė atyre qė nga mosha tridhjetė vjeē e lart, deri pesėdhjetė vjeē hynin pėr tė shėrbyer nė ēadrėn e mbledhjes.

  4:36 Ata qė u regjistruan simbas familjeve tė tyre ishin dy mijė e shtatėqind e pesėdhjetė.

  4:37 Kėta qenė ata qė u regjistruan nga familjet e Kehathitėve, tė gjithė ata qė shėrbenin nė ēadrėn e mbledhjes; Moisiu dhe Aaroni bėnė regjistrimin e tyre simbas urdhrit qė Zoti kishte dhėnė me anė tė Moisiut.

  4:38 Ata qė u regjistruan nga bijtė e Gershonit nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre,

  4:39 nga mosha tridhjetė vjeē e lart, deri nė moshėn pesėdhjetė vjeē, tėrė ata qė hynin pėr tė shėrbyer nė ēadrėn e mbledhjes;

  4:40 ata qė u regjistruan nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre, ishin dy mijė e gjashtėqind e tridhjetė.

  4:41 Kėta qenė ata qė u regjistruan nga familjet e Gershonit, tė gjithė ata qė bėnin shėrbim nė ēadrėn e mbledhjes; Moisiu dhe Aaroni kryen regjistrimin e tyre simbas urdhrit tė Zotit.

  4:42 Ata qė u regjistruan nga familjet e bijve tė Merarit nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre,

  4:43 nga mosha tridhjetė vjeē e lart, deri nė moshėn pesėdhjetė vjeē, tėrė ata qė hynin pėr tė shėrbyer nė ēadrėn e mbledhjes;

  4:44 ata qė u regjistruan simbas familjeve tė tyre ishin tre mijė e dyqind.

  4:45 Kėta janė ata qė u regjistruan nga familjet e bijve tė Merarit; ata qė u regjistruan nga Moisiu dhe Aaroni, simbas urdhėrit tė Zotit tė dhėnė me anė tė Moisiut.

  4:46 Tė gjithė ata qė u regjistruan nga Levitėt, qė Moisiu, Aaroni dhe prijėsit e Izraelit i regjistruan, nė bazė tė familjeve tė tyre dhe tė shtėpive tė etėrve tė tyre,

  4:47 nga mosha tridhjetė vjeē e lart deri nė moshėn pesėdhjetė vjeē, tėrė ata qė hynin pėr tė shėrbyer dhe pėr tė mbajtur pesha nė ēadrėn e mbledhjes;

  4:48 ata qė u regjistruan ishin tetė mijė e pesėqind e tetėdhjetė.

  4:49 Ata u regjistruan, simbas urdhrit tė Zotit pėr Moisiun, secili nė bazė tė shėrbimit qė duhet tė bėnte dhe tė asaj qė duhet tė mbante. Kėshtu ata u regjistruan nga ai, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine