Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 35

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  35:1 O Zot, pėrleshu me ata qė pėrleshen me mua; lufto me ata qė luftojnė kundėr meje.

  35:2 Merr mburojėn dhe parzmoren dhe ēohu tė mė ndihmosh.

  35:3 Nxirre shtizėn dhe zėru rrugėn atyre qė mė pėrndjekin; thuaji shpirtit tim: "Unė jam shpėtimi yt".

  35:4 Mbetshin tė shushatur dhe tė turpėruar ata qė kėrkojnė jetėn time; kthefshin kurrizin dhe mbetshin tė shushatur ata qė kurdisin tė keqen kundėr meje.

  35:5 U shpėrndafshin si byku nga era dhe engjėlli i Zotit i dėboftė.

  35:6 Qoftė rruga e tyre e errėt dhe me shkarje, dhe Engjėlli i Zotit i pėrndjektė.

  35:7 Sepse pa pasur arsye mė kanė ngritur fshehurazi rrjetėn e tyre; pa pasur arsye ma kanė hapur gropėn.

  35:8 Njė shkatėrrim i papritur u rėntė mbi krye, i zėntė rrjeta qė kanė fshehur dhe rėnēin nė gropėn qė kanė pėrgatitur pėr shkatėrimin tim.

  35:9 Atėherė shpirti im do tė ngazėllejė tek Zoti dhe do tė gėzohet pėr shpėtimin e tij.

  35:10 Tė gjitha kockat e mia do tė thonė: "O Zot, kush ėshtė si ti, qė e ēliron tė mjerin nga ai qė ėshtė mė i fortė se ai, tė mjerin dhe nevojtarin nga ai qė plaēkit?".

  35:11 Dėshmitarė tė pamėshirshėm ngrihen kundėr meje dhe mė pyesin pėr gjėra pėr tė cilat unė nuk di asgjė.

  35:12 Tė mirėn e shpėrblejnė me tė keqen, duke e lėnė kėshtu tė pangushėlluar jetėn time.

  35:13 Megjithatė, kur ishin tė sėmurė, unė vesha grathoren dhe e mundova shpirtin tim me agjerim, dhe lutesha me kokėn e pėrkulur mbi gjoks.

  35:14 Shkoja rreth e rrotull, sikur tė ishte fjala pėr njė shok o pėr vėllanė tim; shkoja fort i kėrrusur nga dhembja, ashtu si njė njeri qė mban zi pėr tė ėmėn.

  35:15 Por kur u pengova, ata u gėzuan dhe u mblodhėn bashkė; u mblodhėn kundėr meje disa shpifės, tė cilėt nuk i njihja; mė kanė shqyer pa pushim.

  35:16 Bashkė me disa palaēo zemėrkatranė kėrcėllijnė dhėmbėt kundėr meje.

  35:17 O Zot, deri kur do tė vazhdosh tė shikosh? Shpėto jetėn time nga shkatėrrimet e kurdisura prej tyre, tė vetmen pasuri qė kam nga dhėmbėt e luanėve.

  35:18 Unė do tė tė kremtoj nė kuvendin e madh, do tė lavdėroj nė mes tė njė populli tė shumtė.

  35:19 Mos u gėzofshin me mua ata qė pa hak mė janė bėrė armiq, mos e shkelshin syrin ata qė mė urrejnė pa arsye,

  35:20 sepse nuk flasin kurrė pėr paqe, por kurdisin mashtrime kundėr njerėzve paqėsorė tė vendit.

  35:21 Po, e hapin gojėn e tyre kundėr meje dhe thonė: "Ah, ah! E kemi parė me sytė tanė".

  35:22 O Zot, ti i ke parė kėto gjėra, mos hesht; o Zot, mos u largo nga unė.

  35:23 Zgjohu dhe ēohu, pėr tė mė siguruar drejtėsi dhe pėr tė mbrojtur ēėshtjen time, o Perėndi dhe Zoti im.

  35:24 Gjykomė sipas drejtėsisė sate, o Zot, Perėndia im, dhe bėj ata tė mos kėnaqen me mua,

  35:25 dhe tė mos thonė nė zemėr tė tyre: "Ah, pikėrisht ashtu siē e donim"; dhe tė mos thonė: "E gėlltitėm".

  35:26 U turpėrofshin dhe u pėshtjellofshin gjihė ata qė gezohen nga e keqja ime; u mbulofshin me turp dhe me fyerje ata qė ekzaltohen kundėr meje.

  35:27 Kėndofshin dhe gėzofshin ata qė kanė nė zemėr ēėshtjen time tė drejtė dhe thėnēin vazhdimisht: "Lėvduar qoftė Zoti, qė e do paqen e shėrbėtorit tė tij".

  35:28 Gjuha ime do tė kremojė drejtėsinė tėnde dhe do tė kėndojė lėvdimin tėnd tėrė ditėn.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine