Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - REVELATION 22

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  22:1 Dhe mė tregoi lumin e pastėr tė ujit tė jetės, te kthjellėt si kristali, qė dilte nga froni i Perėndisė dhe i Qengjit.

  22:2 Nė mes tė sheshit tė qytetit, kėtej e andej lumit, ishte druri i jetės qė jep dymbėdhjetė fruta, dhe qė nxjerr frutin e saj nė ēdo muaj; dhe gjethet e drurit janė pėr shėrim tė kombeve.

  22:3 Dhe asnjė mallkim nuk do tė ketė mė; dhe nė tė do tė jetė froni i Perėndisė dhe i Qengjit, dhe shėrbėtorėt e tij do t`i shėrbejnė;

  22:4 ata do tė shohin fytyrėn e tij; dhe emri i tij do tė jetė mbi ballin e tyre.

  22:5 Dhe atje natė nuk do tė ketė; edhe nuk kanė nevojė pėr llambė, as pėr dritė dielli, sepse Zoti Perėndi i ndriēon; dhe ata do tė mbretėrojnė nė shekuj tė shekujve.

  22:6 Dhe mė tha: ``Kėto fjalė janė besnike dhe tė vėrteta; dhe Zoti, Perėndi i profetėve tė shenjtė, dėrgoi engjėllin e tij, pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti.

  22:7 Ja, unė vij shpejt; lum ai qė i ruan fjalėt e profecisė sė kėtij libri``.

  22:8 Dhe unė, Gjoni, jam ai qė kam parė dhe dėgjuar kėto gjėra; dhe kur dėgjova dhe pashė, rashė pėr ta adhuruar pėrpara kėmbėve tė engjėllit qė m`i tregonte kėto gjėra.

  22:9 Dhe ai mė tha: ``Ruaju se e bėn! Sepse unė jam bashkėshėrbėtori yt dhe i vėllezėrve tė tu, profetė, dhe tė atyre qė i ruajnė fjalėt e kėtij libri. Adhuro Perėndinė!``.

  22:10 Pastaj mė tha: ``Mos i vulos fjalėt e profecisė sė kėtij libri, sepse koha ėshtė afėr.

  22:11 Kush ėshtė i padrejtė, le tė vazhdojė tė jetė i padrejtė, kush ėshtė i ndyrė le tė vazhdojė tė jetė i ndyrė, kush ėshtė i drejtė le tė vazhdojė tė praktikojė drejtėsinė, dhe kush ėshtė i shenjtė le tė vazhdojė tė shenjtėrohet.

  22:12 Dhe ja, unė vij shpejt, dhe shpėrblimi im ėshtė me mua, pėr t`i dhėnė gjithsecilit sipas veprave qė ai ka bėrė.

  22:13 Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, i pari dhe i fundit``.

  22:14 Lum ata qė i kryejnė urdhėrimet e tij, qė tė kenė tė drejtėn pėr drurin e jetės dhe pėr tė hyrė nė portat e qytetit.

  22:15 Jashtė janė qentė, magjistarėt, kurvarėt, vrasėsit, idhujtarėt dhe kushdo qė do dhe zbaton gėnjeshtrėn.

  22:16 ``Unė, Jezusi, dėrgova engjėllin tim pėr t`ju dėshmuar pėr kėto gjėra nėpėr kisha. Unė jam Rrėnja dhe pasardhja e Davidit, ylli i ndritshėm i mėngjesit``.

  22:17 Dhe Fryma dhe nusja thonė: ``Eja!``. Dhe ai qė dėgjon le tė thotė: ``Eja!``. Dhe ai qė ka etje, le tė vijė; dhe ai qė do, le tė marrė si dhuratė ujin e jetės.

  22:18 Unė i deklaroj kujtdo qė dėgjon fjalėt e profecisė sė kėtij libri, se nėse ndokush do t`i shtojė kėtyre gjėrave, Perėndia do tė dėrgojė mbi tė plagėt e pėrshkruara nė kėtė libėr.

  22:19 Dhe nėse dikush heq nga fjalėt e librit tė kėsaj profecie, Perėndia do t`i heqė pjesėn e tij nga libri i jetės nga qyteti i shenjtė, dhe nga gjėrat qė janė pėrshkruar nė kėtė libėr.

  22:20 Ai qė dėshmon pėr kėto gjėra, thotė: ``Po, unė vij shpejt. Amen``. Po, eja, Zoti Jezus.

  22:21 Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine