Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - REVELATION 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Dhe pashė njė engjėll tė fuqishėm, qė proklamoi me zė tė madh: ``Kush ėshtė i denjė tė hapė librin dhe tė zgjidhė vulat e tij?``.

  5:2 Po kurrkush, as nė qiell, as mbi dhe, as nėn dhe, nuk mund tė hapte librin e ta shihte atė.

  5:3 Edhe unė qaja shumė, sepse s`qe gjetur asnjė i denjė tė hapė dhe tė lexojė librin, dhe as ta shohė.

  5:4 Atėherė njė nga pleqtė mė tha: ``Mos qaj; ja, Luani i fisit tė Judės, Rrėnja e Davidit, fitoi tė hapė librin dhe tė zgjidhė tė shtatė vulat e tij``.

  5:5 Dhe pashė, nė mes tė fronit dhe tė katėr gjenieve tė gjalla dhe nė mes tė pleqve, njė Qengj si i therur, i cili kishte shtatė brirė dhe shtatė sy, qė janė tė shtatė Frymėrat e Perėndisė, tė dėrguar nė gjithė dheun.

  5:6 Ai erdhi dhe mori librin nga dora e djathtė e atij qė rrinte mbi fron.

  5:7 Dhe, mbasi e mori librin, tė katėr qeniet e gjalla dhe tė njėzet e katėr pleqtė ranė pėrmbys pėrpara Qengjit, duke pasur secili njė qeste dhe disa kupa ari plot me erė tė kėndshme, tė cilat janė lutjet e shenjtorėve.

  5:8 Dhe kėndonin njė kėngė tė re duke thėnė: ``Ti je i denjė ta marrėsh librin dhe tė hapėsh vulat e tij, sepse ti u there, dhe me gjakun tėnd na bleve te Perėndia nga ēdo fis, gjuhė, popull dhe komb,

  5:9 dhe na bėre mbretėr dhe priftėr pėr Perėndinė tonė, dhe do tė mbretėrojmė mbi dhe``.

  5:10 Pastaj pashė, dhe dėgjova zėrin e shumė engjėjve pėrqark fronit, qenieve tė gjalla dhe pleqve; dhe numri i tyre ishte dhjetė mijėra dhjetė mijėrash dhe mijėra mijėrash,

  5:11 qė thoshnin me zė tė madh: ``I denjė ėshtė Qengji qė u ther, tė marrė fuqinė, dhe pasurinė, dhe diturinė, dhe forcėn, dhe nderin, dhe lavdinė, dhe bekimin``.

  5:12 Edhe dėgjova ēdo krijesė qė ėshtė nė qiell, mbi dhe, nėn dhe dhe ato qė janė nė det dhe gjitha gjėrat sa janė nė to, qė thoshnin: ``Atij qė rri ulur mbi fron dhe Qengjit i qofshin bekimi, nderi, lavdia dhe forca nė shekuj tė shekujve``.

  5:13 Dhe tė katėr qeniet e gjalla thoshnin: ``Amen!``. Dhe tė njėzet e katėr pleq ranė pėrmbys dhe adhuruan atė qė rron nė shekuj tė shekujve.

  5:14 Pastaj pashė kur Qengji hapi tė parėn nga tė shtatė vulat, dhe dėgjova njė nga tė katėr qeniet e gjalla qė thoshte si me zė bubullime: ``Eja e shiko``.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine