Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ROMANS 2

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  2:1 Prandaj, o njeri, cilido tė jesh ti qė e gjykon, je i pafalshėm sepse nė kėtė qė gjykon tjetrin, dėnon vetveten, sepse ti qė gjykon bėn tė njėjtat gjėra.

  2:2 Por ne e dimė se gjykimi i Perėndisė ėshtė sipas sė vėrtetės mbi ata qė bėjnė gjėra tė tilla.

  2:3 Dhe mendon, vallė, o njeri qė gjykon ata qė bėjnė tė tilla gjėra qė edhe ti i bėn, t`i shpėtosh gjykimit tė Perėndisė?

  2:4 Apo i pėrēmon pasuritė e mirėsisė sė tij, tė durimit dhe zemėrgjerėsisė sė tij, duke mos njohur qė mirėsia e Perėndisė tė prin nė pendim?

  2:5 Por ti, pėr shkak tė ashpėrsisė sate dhe tė zemrės sė papenduar, po mbledh pėr veten tėnde zemėrim pėr ditėn e zemėrimit dhe tė zbulesės sė gjykimit tė drejtė tė Perėndisė,

  2:6 qė do ta shpaguajė secilin sipas veprave tė tij:

  2:7 jetė tė pėrjetshme atyre qė kėrkojnė lavdi, nder e pavdekėsi, duke ngulmuar nė veprat e mira;

  2:8 ndėrsa atyre qė kundėrshtojnė e nuk i binden sė vėrtetės, por i binden padrejtėsisė, indinjatė dhe zemėrim.

  2:9 Mundim dhe ankth mbi ēdo shpirt njeriu qė bėn tė ligėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut;

  2:10 por lavdi, nder e paqe cilitdo qė bėn tė mirėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut.

  2:11 Sepse te Perėndia nuk ka anėsi.

  2:12 Nė fakt tė gjithė ata qė kanė mėkatuar pa ligjin, do tė humbasin gjithashtu pa ligj; dhe tė gjithė ata qė kanė mėkatuar nėn ligjin do tė gjykohen sipas ligjit,

  2:13 sepse jo ata qė dėgjojnė ligjin janė tė drejtė para Perėndisė, por ata qė e zbatojnė ligjin do tė shfajėsohen.

  2:14 Nė fakt kur johebrenjtė, qė s`kanė ligjin, nga natyra bėjnė punėt e ligjit, ata, megjithėse s`kanė ligjin, janė ligj pėr vetveten;

  2:15 kėta tregojnė veprėn e ligjit tė shkruar nė zemrat e tyre pėr dėshminė qė jep ndėrgjegja e tyre, dhe sepse mendimet e tyre shfajėsojnė ose edhe akuzojnė njėri-tjetrin,

  2:16 ditėn nė tė cilėn Perėndia do tė gjykojė tė fshehtat e njerėzve me anė tė Jezu Krishtit, sipas ungjillit tim.

  2:17 Ja, ti quhesh Jude, bazohesh mbi ligjin dhe lėvdohesh nė Perėndinė,

  2:18 njeh vullnetin e tij dhe dallon gjėrat e rėndėsishme, duke qenė i mėsuar prej ligjit,

  2:19 dhe je i bindur se je prijėsi i tė verbėrve, drita e atyre qė janė nė errėsirė,

  2:20 udhėzues i tė marrėve, mėsues i tė miturve, sepse ke formėn e njohurisė dhe tė sė vėrtetės nė ligj.

  2:21 Ti, pra, qė mėson tė tjerėt, nuk mėson veten? Ti qė predikon se nuk duhet vjedhur, vjedh?

  2:22 Ti qė thua se nuk duhet shkelur kurora, shkel kurorėn? Ti qė ke neveri pėr idhujt, pse i plaēkit tempujt?

  2:23 Ti qė lėvdohesh me ligjin, e ēnderon Perėndinė duke e shkelur ligjin?

  2:24 Nė fakt, siē ėshtė shkruar: ``Pėr shkakun tuaj, emri i Perėndisė blasfemohet ndėr johebrenj``.

  2:25 Sepse rrethprerja ėshtė e dobishme nė qoftė se ti respekton ligjin, por nė qoftė se je shkelės i ligjit, rrethprerja jote bėhet mosrrethprerje.

  2:26 Prandaj nė qoftė se njė i parrethprerė respekton statutet e ligjit, a nuk do tė ēmohet parrethprerja e tij si rrethprerje?

  2:27 Dhe, nė qoftė se ai qė prej natyrės ėshtė i parrethprerė e plotėson ligjin, a nuk do tė tė gjykojė ai ty qė me shkronjėn dhe me rrethprerjen je shkelės i ligjit?

  2:28 Nė fakt Jude nuk ėshtė ai qė duket i tillė nga jashtė, dhe rrethprerja nuk ėshtė ajo qė duket nė mish;

  2:29 por Jude ėshtė ai qė ėshtė i tillė pėrbrenda, dhe rrethprerja ėshtė ajo e zemrės, nė frymė dhe jo nė shkronjė; dhe pėr njė Jude tė tillė lavdėrimi nuk buron nga njerėzit, por nga Perėndia.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine