Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ZECHARIAH 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Fjala e Zotit tė ushtrive m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

  8:2 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė jam shumė xheloz pėr Sionin, po, unė digjem nga xhelozia pėr tė".

  8:3 Kėshtu thotė Zoti: "Unė do tė kthehem nė Sion dhe do tė banoj nė mes tė Jeruzalemit. Jeruzalemin do ta quajnė Qytet tė besnikėrisė dhe malin e Zotit tė ushtrive, mal tė shenjtėrisė".

  8:4 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Nėpėr sheshet e Jeruzalemit do tė ulen akoma pleq e plaka, secili me shkopin e vet nė dorė pėr shkak tė moshės sė shtyrė.

  8:5 Sheshet e qytetit do tė jenė plot e pėrplot me djem dhe vajza qė do tė lozin nė sheshet e tij".

  8:6 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Nė se kjo duket shumė e vėshtirė nė sytė e atyre qė kanė mbetur nga ky popull ndėr kėto ditė, a do tė jetė gjithashtu tepėr e vėshtirė pėr sytė e mi?", thotė Zoti i ushtrive.

  8:7 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Ja, unė do ta shpėtoj popullin tim nga vendi i lindjes dhe nga vendi i perėndimit.

  8:8 Unė do t`i bėj tė vijnė dhe ata do tė banojnė nė Jeruzalem; ata do tė jenė populli im dhe unė do tė jem Perėndia i tyre me besnikėri dhe drejtėsi".

  8:9 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Duart tuaja le tė jenė tė fuqishme, ju qė dėgjoni nė kėto ditė kėto fjalė nga goja e profetėve qė ishin nė kohėn kur po hidheshin themelet e shtėpisė tė Zotit, me qėllim qė tė mund tė rindėrtohej tempulli.

  8:10 Pėrpara asaj kohe nuk kishte pagesė pėr njeriun dhe pagesė pėr kafshėt; nuk kishte fare siguri pėr kėdo qė shkonte ose vinte pėr shkak tė armikut; unė vet, pra, i vija gjithė njerėzit kundėr njeri tjetrit.

  8:11 Por tani nuk do tė jem mė me ata tė mbeturit nga ky popull siē kam qenė nė kohėrat e shkuara", thotė Zoti i ushtrive.

  8:12 "Sepse do tė ketė njė farė paqeje: hardhia do tė japė frytin e vet, toka do tė japė prodhimet e veta dhe qiejt do t`u japin vesėn e tyre. Do t`i bėj ata tė mbeturit nga ky popull tė kenė zotėrimin e tė gjitha kėtyre gjėrave.

  8:13 Dhe do tė ndodhė qė, ashtu si ishit njė mallkim midis kombeve, o shtėpi e Judės dhe shtėpi e Izraelit, kėshtu, kur t`ju shpėtoj, do tė jeni njė bekim. Mos u trembni, duart tuaja le tė jenė tė fuqishme!".

  8:14 Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Ashtu si vendosa t`ju bėj keq kur etėrit tuaj mė provokuan zemėrimin", thotė Zoti i ushtrive, "dhe nuk u pendova,

  8:15 kėshtu, kėto ditė kam vendosur rishtas t`i bėj mirė Jeruzalemit dhe shtėpisė sė Judės. Mos u trembni!

  8:16 Kėto janė gjėrat qė duhet tė bėni: i flisni me vėrtetėsi secili tė afėrmit tė tij, nė portat tuaja jepni gjykime me vėrtetėsi, drejtėsi dhe paqe.

  8:17 Askush tė mos kurdisė nė zemėr tė vet ndonjė tė keqe kundėr tė afėrmit tė vet dhe mos pėlqeni betimin e rremė, sepse tė gjitha kėto gjėra unė i urrej, thotė Zoti".

  8:18 Fjala e Zotit tė ushtrive m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

  8:19 "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Agjėrimi i muajit tė katėrt, agjėrimi i tė pestit, agjėrimi i tė shtatit dhe agjėrimi i tė dhjetit do tė bėhen pėr shtėpinė e Judės njė periudhė gėzimi, hareje dhe festash tė gėzuara; prandaj duajeni tė vėrtetėn dhe paqen".

  8:20 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Do tė vijnė akoma popuj dhe banorė tė shumė qyteteve;

  8:21 banorėt e njė qyteti do tė shkojnė tek ata tė tjetrit, duke thėnė: "Le tė shkojmė menjėherė t`i pėrgjėrohemi fytyrės sė Zotit dhe tė kėrkojmė Zotin e ushtrive. Edhe unė do tė shkoj".

  8:22 Po, shumė popuj dhe kombe tė fuqishėm do tė vijnė tė kėrkojnė Zotin e ushtrive nė Jeruzalem dhe t`i pėrgjėrohen fytyrės sė Zotit".

  8:23 Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Nė ato ditė dhjetė burra nga tė gjitha gjuhėt e kombeve do tė zėnė njė Jude nga cepi i rrobės dhe do tė thonė: "Ne duam tė vijmė me ju sepse kemi dėgjuar se Perėndia ėshtė me ju"".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine