Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1CHRONICLES 28

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  28:1 Davidi mblodhi nė Jeruzalem tėrė krerėt e Izraelit, tė parėt e fiseve, komandantėt e divizioneve qė ishin nė shėrbim tė mbretit, komandantėt e mijėshėve, komandantėt e qindėshėve, administratorėt

  28:2 Pastaj mbreti David u ngrit nė kėmbė dhe tha: "Mė dėgjoni, o vėllezėr tė mi dhe o populli im! Unė kisha nė zemėr tė ndėrtoja njė shtėpi paqeje pėr arkėn e besėlidhjes tė Zotit, pėr mbėshtetėsen e kėmbėve tė Perėndisė tonė, dhe kisha bėrė pėrgatitje pėr ta ndėrtuar.

  28:3 Por Perėndia mė tha: "Ti nuk do tė ndėrtosh njė shtėpi nė emrin tim, sepse ke qenė njė njeri lufte dhe ke derdhur gjak".

  28:4 Megjithatė Zoti, Perėndia i Izraelit, mė ka zgjedhur mua nga tėrė shtėpia e atit tim, qė tė bėhem mbret i Izraelit pėrjetė. Nė fakt ai ka zgjedhur Judėn si princ, dhe nė shtėpinė e Judės shtėpinė e atit tim dhe midis bijve tė atit tim i ka pėlqyer tė mė bėjė mua mbret tė tė gjithė Izraelit.

  28:5 Midis tėrė bijve tė mi (sepse Zoti mė ka dhėnė shumė fėmijė) ai ka zgjedhur birin tim Salomon, qė tė ulet nė fronin e mbretėrisė tė Zotit mbi Izraelin.

  28:6 Ai mė tha: "Do tė jetė biri yt Salomon ai qė ka pėr tė ndėrtuar shtėpinė time dhe oborret e mia, sepse kam zgjedhur atė si djalin tim, dhe unė do tė jem pėr atė si njė baba.

  28:7 Do ta bėj tė qėndrueshme pėrjetė mbretėrinė e tij nė rast se u pėrmbahet nė mėnyrė tė vendosur urdhėrimeve dhe dekreteve tė mia, ashtu si po bėn sot".

  28:8 Kėshtu, pra, pėrpara tėrė Izraelit, asamblesė sė Zotit, dhe pėrpara Perėndisė tonė qė na dėgjon, zbatoni dhe kėrkoni tėrė urdhėrimet e Zotit, Perėndisė tuaj, me qėllim qė tė mund ta zotėroni kėtė vend tė mirė dhe t`ia lini si trashėgimi bijve tuaj mbas jush, pėrjetė.

  28:9 Ti Salomon, biri im njihe Perėndinė e atit tėnd dhe shėrbeji me gjithė zemėr dhe me shpirt vullnetmirė, sepse Zoti heton tė gjitha zemrat dhe kupton tėrė qėllimet e mendimeve. Nė rast se ti e kėrkon, ai do tė tė lėrė ta gjesh; por nė rast se ti e braktis, ai do tė tė hedhė poshtė pėrjetė.

  28:10 Tani ki parasysh qė Zoti tė ka zgjedhur pėr tė ndėrtuar njė shtėpi si shenjtėrore; tregohu i fortė dhe futju punės!".

  28:11 Atėherė Davidi i dha birit tė tij Salomonit projektin e portikut tė tempullit, tė godinave tė tij, tė dhomave tė tij, tė thesareve tė tij, tė dhomave tė sipėrme, tė dhomave tė brendshme dhe tė vendit tė pajtuesit,

  28:12 si dhe projektin e tė gjitha gjėrave qė kishte nė mendje pėr Frymėn lidhur me oborret e shtėpisė tė Zotit, me tė gjitha dhomat anėsore, me thesaret e shtėpisė sė Perėndisė dhe me thesaret e sendeve tė shenjtėruara,

  28:13 me klasat e priftėrinjve dhe tė Levitėve, me tėrė punėn lidhur me shėrbimin e shtėpisė tė Zotit dhe me tė gjitha veglat e nevojshme pėr shėrbimin e shtėpisė tė Zotit.

  28:14 I dha arin duke treguar peshėn e sendeve prej ari, pėr tė gjitha veglat qė pėrdoren nė ēdo lloj shėrbimi, dhe argjendin duke treguar peshėn e tė gjitha veglave prej argjendi, pėr tė gjitha veglat qė pėrdoren nė ēdo lloj shėrbimi.

  28:15 I dha gjithashtu peshėn e arit pėr shandanėt prej ari dhe pėr llambat e tyre prej ari, duke treguar peshėn e ēdo shandani dhe tė llambave tė tij, dhe peshėn e argjendit pėr shandanėt prej argjendi, duke treguar peshėn e ēdo shandani dhe tė llambave tė tij, sipas pėrdorimit tė ēdo shandani.

  28:16 I dha gjithashtu, duke treguar peshėn, arin pėr tryezat e bukėve tė paraqitjes, pėr ēdo tryezė, dhe argjendin pėr tryezat prej argjendi,

  28:17 dhe arin e kulluar pėr pirunėt e mėdhenj, pėr legenėt e vegjėl dhe pėr kupat, dhe arin, duke treguar peshėn pėr kupat prej ari, pėr ēdo kupė, dhe argjendin, duke treguar peshėn pėr kupat prej argjendi, pėr ēdo kupė.

  28:18 I dha gjithashtu ar tė kulluar pėr altarin e temjanit, duke treguar peshėn, dhe pėr modelin e qerres, domethėnė, kerubinėt prej ari qė hapnin krahėt dhe mbulonin arkėn e besėlidhjes tė Zotit.

  28:19 "Tėrė kjo", tha Davidi, "m`u dha e shkruar nga dora e Zotit, qė mė bėri tė kuptoj tėrė punimet e kėtij projekti".

  28:20 Davidi i tha pastaj tė birit Salomon: "Ji i fortė dhe trim, pėrvishju punės, mos ki frikė dhe mos u trondit, sepse Zoti Perėndi, Perėndia im, do tė jetė me ty. Ai nuk do tė lėrė dhe nuk do tė braktisė deri sa tė mbarosh tėrė punėn pėr shėrbimin e shtėpisė tė Zotit.

  28:21 Dhe ja klasat e priftėrinjve dhe tė Levitėve pėr tėrė shėrbimin e shtėpisė sė Perėndisė; pėrveē kėsaj, pėr ēdo punė do tė kesh nė dispozicion lloj lloj specialistėsh vullnetmirė, nė ēdo veprimtari; edhe krerėt edhe tėrė populli do tė jenė plotėsisht nėn urdhrat e tua".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine