Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1KINGS 16

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  16:1 Pastaj fjala e Zotit iu drejtua Jehuhit, birit tė Hananit, kundėr Baashas, duke thėnė:

  16:2 "Tė kam ngritur nga pluhuri dhe tė kam bėrė princ tė popullit tim Izraelit, por ti ke ndjekur rrugėn e Jeroboamit dhe ke bėrė tė mėkatojė popullin tim tė Izraelit, duke provokuar zemėrimin tim me mėkatet e tij;

  16:3 prandaj do tė zhduk Baashan dhe shtėpinė e tij dhe do ta bėj me shtėpinė tėnde atė qė kam bėrė me shtėpinė e Jeroboamit, birit tė Nebatit.

  16:4 Ata tė Baashas qė do tė vdesin nė qytet do t`i hanė qentė, dhe ata qė do tė vdesin nė ara do t`i hanė shpendėt e qiellit".

  16:5 Pjesa tjetėr e bėmave dhe tė trimėrive a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

  16:6 Pastaj Baashan e zuri gjumi me etėrit e tij dhe e varrosėn nė Tirtsah. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Elahu.

  16:7 Pėrveē kėsaj fjala e Zotit iu drejtua me anė tė profetit Jehu, birit tė Hananit, kundėr Baashas dhe kundėr shtėpisė sė tij pėr gjithė tė kėqijat qė Baasha kishte bėrė nė sytė e Zotit, duke shkaktuar zemėrimin e tij me veprat e kryera nga dora e tij, duke u bėrė si shtėpia e Jeroboamit, edhe sepse e kishte vrarė atė.

  16:8 Nė vitin e njėzet e gjashtė tė Asas, mbretit tė Judės, Elahu, bir i Baashas, filloi tė mbretėroj mbi Izraelin nė Tirtsah dhe qėndroi nė fron dy vjet.

  16:9 Zimri, shėrbėtori i tij, komandant i gjysmės sė qerreve tė tij, komplotoi kundėr tij. Ndėrsa ai ndodhej nė Tirtsah, duke pirė dhe duke u dehur nė shtėpinė e Artsas, prefektit tė pallatit tė Tirtsahut,

  16:10 Zimri hyri, e goditi dhe e vrau nė vitin e njėzet e shtatė tė Asas, mbretit tė Judės, dhe mbretėroi nė vend tė tij.

  16:11 Kur filloi tė mbretėrojė, sapo u ul nė fron, shkatėrroi tėrė shtėpinė e Baashas; nuk la tė gjallė as edhe njė mashkull midis kushėrinjve tė afėrt tė tij dhe miqve.

  16:12 Kėshtu Zimri shfarosi tėrė shtėpinė e Baashas, sipas fjalės sė Zotit tė drejtuar kundėr Baashas me anė tė profetit Jehu,

  16:13 pėr shkak tė mėkateve tė Baashas dhe tė mėkateve tė birit tė tij Elah, qė ata vetė kishin kryer dhe qė kishin bėrė t`i kryente Izraeli, duke nxitur zemėrmin e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, me idhujt e tyre.

  16:14 Pjesa tjetėr e bėmave tė Elahut dhe tėrė atė qė ai bėri a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

  16:15 Nė vitin e njėzet e shtatė tė Asas, mbretit tė Judės, Zimri mbretėroi shtatė ditė nė Tirtsah. Populli kishte fushuar kundėr Gibethonit, qė u pėrkiste Filistejve.

  16:16 Kėshtu populli qė kishte ngritur kampin dėgjoi tė thuhet: "Zimri ka komplotuar, madje ka vrarė mbretin!". Po atė ditė nė kamp tėrė Izraeli bėri mbret tė Izraelit, Omrin, komandantin e ushtrisė.

  16:17 Pastaj Omri u nis nga Gibethoni dhe rrethoi Tirtsahun.

  16:18 Kur Zimri pa qė qyteti ishte pushtuar, u tėrhoq nė kullėn e pallatit mbretėror, i vuri zjarrin pallatit mbretėror qė ndodhej mbi tė dhe kėshtu vdiq,

  16:19 pėr shkak tė mėkateve qė kishte kryer, duke bėrė aė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, duke ndjekur rrugėn e Jeroboamit dhe duke kryer mėkatin qė ky kishte bėrė duke e nxitur Izraelin tė mėkatojė.

  16:20 Pjesa tjetėr e bėmave tė Zimrit dhe komploti qė ai thuri a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

  16:21 Atėherė populli i Izraelit u nda nė dy pjesė: gjysma e popullit shkonte pas Tibnit, birit tė Ginathit, pėr ta bėrė mbret; gjysma tjetėr shkonte pas Omrit.

  16:22 Por populli qė shkonte pas Omrit pati epėrsi mbi popullin qė ndiqte Tibnin, birin e Ginathit. Tibni vdiq dhe mbretėroi Omri.

  16:23 Nė vitin e tridhjetė e njėtė tė Asas, mbretit tė Judės, Omri filloi tė mbretėrojė mbi Izraelin dhe mbretėroi dymbėdhjetė vjet. Gjashtė vjet mbretėroi nė Tirtsah,

  16:24 pastaj bleu nga Shemeri malin e Samarisė pėr dy talentė argjendi; ndėrtoi nė mal njė qyetet tė cilin e quajti Samaria, nga emri i Shemerit, zotėria i malit.

  16:25 Omri bėri atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e Zotit dhe u suall mė keq se tė gjithė paraardhėsit e tij;

  16:26 ndoqi tėrėsisht rrugėn e Jeroboamit, birit tė Nebatit, dhe mėkatet qė ky kishte detyruar Izraelin t`i kryejė, duke shkaktuar zemėrimin e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, me idhujt e tij.

  16:27 Pjesa tjetėr e bėmave tė kryera nga Omri dhe trimėritė e tij a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Izraelit?

  16:28 Pastaj Omrin e zuri gjumi me etėrit e tij dhe e varrosėn nė Samari. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ashabi.

  16:29 Ashabi, bir i Omrit, filloi tė mbretėrojė mbi Izraelin nė vitin e tridhjetė e tetė tė Asas, mbretit tė Judės; dhe Ashabi, bir i Omrit, mbretėroi nė Samari mbi Izraelin njėzet e dy vjet.

  16:30 Ashabi, bir i Omrit bėri ato gjėra qė shihen me sy tė keq nga Zoti mė tepėr se ata qė e kishin paraprirė.

  16:31 Pėrveē kėsaj, sikur tė ishte pėr tė njė gjė e vogėl ndjekja e mėkateve tė Jeroboamit; birit tė Nebatit mori pėr grua Jezebelėn, bijėn e Ethbaalit, mbretit tė Sidonitėve, dhe shkoi t`i shėrbejė Baalit dhe tė bjerė pėrmbys para tij.

  16:32 I ngriti pastaj njė altar Baalit, nė tempullin e Baalit, qė kishte ndėrtuar nė Samari.

  16:33 Ashabi bėri edhe njė Asherah; Ashabi provokoi zemėrimin e Zotit, Perėndisė tė Izraelit, mė tepėr se gjithė etėrit e Izraelit qė e kishin paraprirė.

  16:34 Gjatė ditėve tė sundimit tė tij, Hieli nga Betheli rindėrtoi Jerikon; hodhi themelet e tij mbi Abiramin, tė parėlindurin e tij, dhe ngriti portat mbi Segubin, mė tė riun nga bijtė e tij, sipas fjalės qė Zoti kishte thėnė me anė tė Jozueut, birit tė Nunit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine