Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1TIMOTHY 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Timoteut, birit tė vėrtetė nė besim: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė Atit tonė dhe prej Krishtit Jezus, Zotit tonė.

  1:2 Ashtu si tė nxita kur u nisa pėr nė Maqedoni, qėndro nė Efes pėr t`u urdhėruar disave tė mos mėsojnė doktrina tė tjera,

  1:3 dhe tė mos merren me pėrralla dhe me gjenealogji qė s`kanė tė sosur, tė cilat shkaktojnė pėrēarje mė tepėr sesa vepra e Perėndisė, qė mbėshtetet nė besim.

  1:4 Qėllimi i kėtij urdhėrimi ėshtė dashuria, prej njė zemre tė pastėr, prej njė ndėrgjegjeje tė pastėr dhe prej njė besimi jo tė shtirur.

  1:5 Disa, duke u shmangur nga kėto gjėra, u kthyen nė biseda tė kota dhe,

  1:6 duke dashur tė jenė mėsues tė ligjit, nuk kuptojnė as ato qė thonė, as ato qė pohojnė.

  1:7 Dhe ne e dimė se ligji ėshtė i mirė, nė qoftė se njeriu e pėrdor si duhet;

  1:8 duke ditur kėtė, qė ligji nuk ėshtė vėnė pėr tė drejtin, po pėr tė pabesėt dhe tė rebelėt, pėr tė ligėt dhe mėkatarėt, pėr tė pamėshirshmit dhe tė ndyrėt, pėr ata qė vrasin babė e nėnė, pėr vrasėsit,

  1:9 pėr kurvarėt, pėr homoseksualėt, pėr grabitėsit, pėr rremėt, pėr ata qė shkelin betimin, pėr ēdo gjė tjetėr qė bie nė kundėrshtim me doktrinėn e shėndoshė,

  1:10 sipas ungjillit tė lavdisė tė tė lumit Perėndi, qė mė ėshtė besuar.

  1:11 Dhe e falėnderoj Krishtin Zotin tonė, qė mė bėn tė fortė, sepse mė ēmoi tė denjė pėr t`u besuar, duke mė vėnė nė shėrbimin e tij,

  1:12 qė mė parė isha blasfemues, pėrndjekės dhe i dhunshėm; por m`u dha mėshira, sepse i bėra nga padija, nė mosbesimin tim;

  1:13 kėshtu hiri i Zotit tonė teproi pa masė me besimin dhe dashurinė, qė ėshtė nė Jezu Krishtin.

  1:14 Kjo fjalė ėshtė e sigurt e denjė pėr t`u pranuar plotėsisht, qė Krishti Jezus erdhi nė botė pėr tė shpėtuar mėkatarėt, ndėr tė cilėt unė jam i pari.

  1:15 Por prandaj u mėshirova, qė Jezu Krishti tė tregojė mė pėrpara nė mua gjithė zemėrgjerėsinė, pėr tė qenė shembull pėr ata qė do tė besojnė nė tė pėr jetė tė pėrjetshme.

  1:16 Dhe Mbretit tė amshuar, tė pavdekshmit, tė padukshmit, tė vetmit Perėndi tė ditur, i qoftė nder e lavdi nė shekuj tė shekujve. Amen.

  1:17 Po ta besoj kėtė detyrė, o Timote bir, sipas profecive qė u bėnė mė parė pėr ty, qė sipas tyre tė bėsh luftimin e mirė,

  1:18 duke pasur besim dhe ndėrgjegje tė mirė, sepse disa, duke e hedhur poshtė, u bėnė lundėrthyerje nė besim.

  1:19 Ndėr kėta janė Imeneu dhe Aleksandri, tė cilėt unė i dorėzova nė duart e Satanit qė tė mėsojnė tė mos blasfemojnė.

  1:20 Tė bėj thirrje, pra, para sė gjithash, qė tė bėhen pėrgjėrime, lutje, ndėrhyrje dhe falėnderime pėr tė gjithė njerėzit,

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine