Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2CHRONICLES 34

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  34:1 Josia ishte tetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi tridhjetė e njė vjet nė Jeruzalem.

  34:2 Ai bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit dhe ndoqi rrugėt e Davidit, atit tė tij, pa u shmangur as nė tė djathtė as nė tė majtė.

  34:3 Nė vitin e tetė tė mbretėrimit tė tij, kur ende ishte djalosh, filloi tė kėrkojė Perėndinė e Davidit, atit tė tij, dhe nė vitin e dymbėdhjetė filloi ta pastrojė Judėn dhe Jeruzalemin nga vendet e larta, nga Asherimėt, nga shėmbėlltyrat e gdhendura dhe nga shėmbėlltyrat prej metali tė shkrirė.

  34:4 Para tij u shembėn altaret e Baalit; pėrveē tyre shembi altaret e temjanit qė ishin mbi ta, bėri copė-copė Asherimėt, shėmbėlltyrat e gdhendura dhe shėmbėlltyrat prej metali tė shkrirė dhe i bėri pluhur, tė cilin e shpėrndau mbi varret e atyre qė u kishin ofruar flijime.

  34:5 Pastaj dogji kockat e priftėrinjve mbi altaret e tyre, dhe kėshtu pastroi Judėn dhe Jeruzalemin.

  34:6 Tė njėjtėn gjė bėri nė qytetet e Manasit, tė Efraimit dhe tė Simeonit deri nė Neftali, me sėpatat e tyre rreth e qark.

  34:7 Kėshtu ai shkatėrroi altarėt dhe Asherimėt, i bėri pluhur shėmbėlltyrat e gdhendura dhe rrėzoi tėrė altarėt e temjanit nė gjithė vendin e Izraelit, pastaj u kthye nė Jeruzalem.

  34:8 Nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretėrimit tė tij, mbasi pastroi vendin dhe tempullin, dėrgoi Shafanin, birin e Atsaliahut, Maasejahun, qeveritarin e qytetit, dhe Joahun, birin e Joahazit, arkivistin,

  34:9 Ata shkuan te kryeprifti Hilkiah dhe dorėzuan paratė qė kishin sjellė nė shtėpinė e Perėndisė, qė derėtarėt Levitė kishin mbledhur nga Manasi, nga Efraimi dhe tėrė pjesa tjetėr e Izraelit, nga tėrė Juda dhe Beniamini dhe nga banorėt e Jeruzalemit.

  34:10 Pastaj ua dorėzuan punėtorėve tė ngarkuar me mbikqyrjen e shtėpisė tė Zotit, tė cilėt ua dhanė punėtorėve qė punonin nė shtėpinė e Zotit pėr ta riparuar dhe pėr tė restauruar tempullin.

  34:11 Ua dorėzuan marangozėve dhe ndėrtuesve pėr tė blerė gurė tė latuar dhe lėndė druri pėr armaturat dhe trarėt e shtėpive qė mbretėrit e Judės kishin shkatėrruar.

  34:12 Kėta njerėz e bėnin punėn e tyre me besnikėri. Mbikqyrėsit e tyre ishin Jahathi dhe Obadiahu, Levitė nga bijtė e Merarit, dhe Zakaria dhe Meshullami nga bijtė e Kehathit, dhe tėrė Levitėt qė ishin specialistė tė veglave muzikore.

  34:13 Kėta mbikqyrnin gjithashtu mbartėsit e peshave dhe drejtonin tėrė ata qė kryenin punime tė ēfarėdo lloji; pėrveē kėsaj, disa Levitė ishin shkrues, inspektorė dhe derėtarė.

  34:14 Ndėrsa po tėrhiqeshin paratė qė ishin ēuar nė shtėpinė e Zotit, prifti Hilkiah gjeti librin e Ligjit tė Zotit, qė ishte dhėnė nėpėrmjet Moisiut.

  34:15 Atėherė Hilkiahu e mori fjalėn dhe i tha sekretarit Shafan: "Kam gjetur nė shtėpinė e Zotit librin e ligjit". Pastaj Hilkiahu ia dha librin Shafanit.

  34:16 Shafani ia ēoi librin mbretit dhe i tha gjithashtu: "Shėrbėtorėt e tu po bėjnė atė qė u ėshtė urdhėruar tė bėjnė.

  34:17 Kanė mbledhur paratė e gjetura nė shtėpinė e Zotit dhe i kanė dorėzuar nė duart e mbikqyrėsve dhe tė punėtorėve".

  34:18 Shafani, sekretari, i tha gjithashtu mbretit: "Prifti Hilkiah mė dha njė libėr". Pastaj Shafani e lexoi nė prani tė mbretit.

  34:19 Por ndodhi qė, kur mbreti dėgjoi fjalėt e ligjit, ai grisi rrobat e trupit.

  34:20 Pastaj mbreti i dha kėtė urdhėr Hilkiahut, Ahikamit, birit tė Shafanit, Abdonit, birit tė Mikahut, Shafanit, sekretarit, dhe Asajahut, shėrbėtorit tė mbretit, duke thėnė:

  34:21 "Shkoni tė konsultoheni Zotin pėr mua dhe pėr ata qė kanė mbetur nė Izrael dhe nė Judė, lidhur me fjalėt e Librit qė u gjet; i madh, pra, ėshtė zemėrimi i Zotit qė ra mbi ne, sepse etėrit tanė nuk kanė ndjekur fjalėn e Zotit, duke vepruar plotėsisht sipas asaj qė ėshtė shkruar nė kėtė libėr".

  34:22 Kėshtu Hilkiahu dhe ata qė mbreti kishte caktuar shkuan te profetesha Huldah, bashkėshorte e Shallumit, birit tė Tokhathit, bir i Hasrathit, ruajtėsi i rrobave; (ajo banonte nė Jeruzalem nė lagjen e dytė), dhe i folėn lidhur me kėtė ēėshtje.

  34:23 Ajo u pėrgjigj: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: Njoftoni atė qė ju ka dėrguar tek unė:

  34:24 Kėshtu thotė Zoti: "Ja, unė do tė sjell njė fatkeqėsi mbi kėtė vend dhe mbi banorėt e tij, tė gjitha mallkimet qė janė shkruar nė librin, tė cilin e kanė lexuar pėrpara mbretit tė Judės.

  34:25 Duke qenė se mė kanė braktisur dhe u kanė ofruar temjan perėndive tė tjera pėr tė provokuar zemėrimin tim me tė gjitha veprat e duarve tė tyre, zemėrimi im do tė bjerė mbi kėtė vend dhe nuk do tė shuhet".

  34:26 Ndėrsa mbretit tė Judės qė ju ka dėrguar tė kėshilloheni me Zotin, njoftojini sa vijon: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit, lidhur me fjalėt qė ke dėgjuar:

  34:27 "Duke qenė se zemra jote ėshtė mallėngjyer, sepse je pėrulur pėrpara Perėndisė duke dėgjuar fjalėt e tij kundėr kėtij vendi dhe kundėr banorėve tė tij, je pėrulur para meje, ke grisur rrobat e tua dhe ke qarė para meje, edhe unė tė dėgjova", thotė Zoti.

  34:28 "Ja, unė do tė tė bashkoj me etėrit e tu, dhe do tė tė shtien nė paqe nė varrin tėnd; sytė e tu nuk do tė shohin tėrė tė keqen qė unė do t`i sjell kėtij vendi dhe banorėve tė tij"". Ata ia njoftuan mesazhin mbretit.

  34:29 Atėherė mbreti urdhėroi tė mblidhen pranė tij tėrė pleqtė e Judės dhe tė Jeruzalemit.

  34:30 Pastaj mbreti u ngjit nė shtėpinė e Zotit me tė gjithė burrat e Judės, me tė gjithė banorėt e Jeruzalemit, me priftėrinjtė, me Levitėt dhe me tėrė popullin, nga mė i vogli gjer te mė i madhi, dhe kėndoi nė prani tė tyre tė gjitha fjalėt e librit tė besėlidjes, qė ishte gjetur nė shtėpinė e Zotit.

  34:31 Pastaj mbreti, duke qėndruar mė kėmbė mbi podium, bėri njė besėlidhje pėrpara Zotit, duke u zotuar tė ndjekė Zotin, tė zbatojė urdhėrimet e tij, porositė e tij dhe statutet e tij me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt, pėr tė vėnė nė praktikė fjalėt e besėlidhjes sė shkruar nė atė libėr.

  34:32 Dhe bėri qė tė pėrfshihen besėlidhje tėrė ata qė ndodheshin nė Jeruzalem dhe nė Beniamin; banorėt e Jeruzalemit vepruan sipas besėlidhjes sė Perėndisė, Perėndisė tė etėrve tė tyre.

  34:33 Kėshtu Josia zhduku tėrė gjėrat e neveritshme nga tė gjitha vendet qė u pėrkisnin bijve tė Izraelit dhe i detyroi tėrė ata qė ishin nė Izrael t`i shėrbenin Zotit, Perėndisė tė tyre. Gjatė gjithė jetės sė tij ata nuk hoqėn dorė sė ndjekuri Zotin, Perėdinė e etėrve tė tyre.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine