Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2CHRONICLES 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 Kur mbretėresha e Shebės dėgjoi tė flitet pėr famėn e Salomonit, ajo vajti nė Jeruzalem pėr ta vėnė nė provė Salomonin me pyetje tė vėshtira, e shoqėruar nga shumė njerėz, me deve tė ngarkuara me

  9:2 Salomoni iu pėrgjigj tė gjitha pyetjeve tė saj, dhe nuk pati asnjė gjė tė fshehur pėr Salomonin qė ai nuk dinte ta shpjegonte.

  9:3 Kur mbretėresha e Shebės pa diturinė e Salomonit dhe shtėpinė qė kishte ndėrtuar,

  9:4 gjellėrat e tryezės sė tij, banesat e shėrbėtorėve tė tij, shėrbimin e kamerierėve tė tij dhe rrobat e tyre, kupėmbajtėsit e tij dhe rrobat e tyre, si dhe olokaustet qė ai ofronte nė shtėpinė e Zotit, ajo mbeti e mahnitur.

  9:5 Pastaj i tha mbretit: "Ishte, pra, e vėrtetė ajo qė kisha dėgjuar nė vendin tim pėrsa u pėrket fjalėve tė tua dhe diturisė sate.

  9:6 Por nuk u besova kėtyre gjėrave deri sa erdha vetė dhe i pashė me sytė e mi; e mirė, pra, nuk mė kishin thėnė as gjysmėn e vėllimit tė diturisė sate. Ti e kalon famėn qė kisha dėgjuar tė flitet.

  9:7 Lum njerėzit e tu, lum kėta shėrbėtorė tė tu qė rrinė gjithnjė para teje dhe dėgjojnė diturinė tėnde!

  9:8 Qoftė i bekuar Zoti, Perėndia yt, qė tė deshi, dhe tė vuri mbi fronin e tij si mbret pėr Zotin, Perėndinė tėnd! Duke qenė se Perėndia yt e do Izraelin dhe do ta bėjė tė qėndrueshėm pėrjetė, tė ka vendosur si mbret mbi tė qė tė ushtrosh gjykime dhe drejtėsi".

  9:9 Pastaj ajo i fali mbretit njėqind e njėzet talenta ari dhe njė sasi tė madhe aromash dhe gurėsh tė ēmuar. Nuk pati kurrė mė aroma si ato qė mbretėresha e Shebės i dha mbretit Salomon.

  9:10 Shėrbėtorėt e Hiramit dhe shėrbėtorėt e Salomonit qė mbartnin ar nga Ofiri, suallėn edhe dru santali dhe gurė tė ēmuar;

  9:11 me drurin e santalit mbreti bėri shkallė pėr shtėpinė e Zotit dhe pėr pallatin mbretėror tė tij; ai bėri gjithashtu qeste dhe harpa pėr kėngėtarėt. Asnjė vegėl si kėto nuk ishte parė mė pėrpara nė vendin e Judės.

  9:12 Mbreti Salomon i dha mbretėreshės sė Shebas tė gjithė gjėrat e dėshiruara qė ajo kėrkoi, shumė mė tepėr nga ato qė ajo i kishte sjellė mbretit. Pastaj ajo u kthye, duke shkuar me shėrbėtorėt e saj nė vendin e vet.

  9:13 Pesha e arit qė Salomoni merrte ēdo vit ishte gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė talenta ari,

  9:14 pėrveē atij qė merrte nga tregtarėt; edhe tėrė mbretėrit e Arabisė dhe qeveritarėt e vendit i sillnin Salomonit ar dhe argjend.

  9:15 Mbreti Salomon urdhėroi tė bėhen dyqind mburoja tė mėdha prej ari tė rrahur, duke pėrdorur pėr secilėn prej tyre gjashtėqind sikla ari tė rrahur,

  9:16 dhe treqind mburoja prej ari tė rrahur, pėr secilėn prej tyre pėrdori treqind sikla ari; pastaj mbreti i vendosi nė pallatin e pyllit tė Libanit.

  9:17 Mbreti bėri gjithashtu njė fron tė madh prej fildishi, qė e veshi me ar tė kulluar.

  9:18 Froni kishte shtatė shkallėza dhe njė stol prej ari, qė ishin tė lidhura me fronin; kishte krahė nė anėt e fronit dhe dy luanė rrinin pranė krahėve.

  9:19 Dymbėdhjetė luanė rrinin nė tė dy anėt e skajeve tė gjashtė shkallėzave. Asgjė e tillė nuk ishte bėrė nė njė mbretėri tjetėr.

  9:20 Tė gjitha kupat pėr pijet e mbretit Salomon ishin prej ari, madje edhe ato tė pallatit tė pyllit tė Libanit ishin prej ari tė kulluar. Nė kohėn e Salomonit argjendi nė tė vėrtetė nuk kishte asnjė vlerė.

  9:21 Sepse anijet e mbretit shkonin nė Tarshish me shėrbėtorėt e Hiramit; dhe njė herė ēdo tre vjet vinin anijet e Tarshishit, duke sjellė ar, argjend, fildish, majmunė dhe pallonj.

  9:22 Kėshtu mbreti Salomon ua kaloi pėr pasuri dhe dituri tėrė mbretėrve tė dheut.

  9:23 Tėrė mbretėrit e dheut kėrkonin praninė e Salomonit pėr tė dėgjuar diturinė qė Perėndia i kishte vėnė nė zemėr.

  9:24 Secili prej tyre i ēonte dhuratėn e vet: sende argjendi, sende ari, rroba, armė, aroma, kuaj dhe mushka, njė sasi tė caktuar ēdo vit.

  9:25 Salomoni kishte katėr mijė stalla pėr kuajt dhe pėr qerret dhe dymbėdhjetė mijė kalorės, qė i shpėrndau nė qytetet pėr qerret dhe nė Jeruzalem pranė tij.

  9:26 Kėshtu ai sundoi mbi tėrė mbretėrit nga Lumi deri nė vendin e Filistejve dhe nė kufi me Egjiptin.

  9:27 Mbreti veproi nė mėnyrė tė tillė qė nė Jeruzalem argjendi tė ishte i rėndomtė si gurėt dhe kedrat tė bollshėm si fiku i Egjiptit nė fusha.

  9:28 Salomonit i sillnin kuaj nga Egjipti dhe nga tė gjitha vendet.

  9:29 Pjesa tjetėr e bėmave tė Salomonit, nga tė parat deri nė tė fundit, a nuk janė vallė tė shkruara nė librin e Nathanit, profetit, nė profecinė e Ahijahut nga Shilohu dhe nė vegimet e Idos, shikuesit, mbi Jeroboamin, birin e Nebatit?

  9:30 Salomoni mbretėroi nė Jeruzalem mbi tėrė Izraelin dyzet vjet.

  9:31 Pastaj Salomoni pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn nė qytetin e Davidit, atit tė tij. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Roboami.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine