Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2CORINTHIANS 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Pali, apostull i Jezu Krishtit nėpėrmjet vullnetin e Perėndisė, dhe vėllai Timote, kishės sė Perėndisė qė ėshtė nė Korint, bashkė me gjithė shenjtorėt qė janė nė gjithė Akainė:

  1:2 Paēi hir dhe paqe nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

  1:3 Bekuar qoftė Perėndia dhe Ati i Zotit tonė Jezu Krisht, Ati i tė mėshirėve dhe Perėndia e ēdo ngushėllimi,

  1:4 i cili na ngushėllon nė ēdo shtrėngim tonin, qė, nėpėrmjet ngushėllimit me tė cilin ne jemi ngushėlluar nga Perėndia, tė mund tė ngushėllojmė ata qė janė nė ēfarėdo shtrėngimi.

  1:5 Sepse, ashtu si ndėr ne teprojnė vuajtjet e Krishtit, po ashtu, nėpėrmjet Jezu Krishtit, tepron edhe ngushėllimi ynė.

  1:6 Dhe, nėse jemi tė pikėlluar, kjo ndodh pėr ngushėllimin dhe shpėtimin tuaj; nėse jemi tė ngushėlluar, kjo ndodh pėr ngushėllimin dhe shpėtimin tuaj, qė veprojnė nė mėnyrė tė efektshme qė tė duroni tė njėjtat vuajtje qė heqim edhe neve.

  1:7 Edhe shpresa jonė pėr ju ėshtė e patundur, duke ditur se ashtu siē jeni pjesėmarrės nė mundime, kėshtu do tė jeni pjesėmarrės edhe nė ngushėllim.

  1:8 Sepse nuk duam, o vėllezėr, qė tė mos dini pėr vėshtirėsinė qė na ngjau nė Azi, qė u rėnduam pėrtej fuqive tona, aq sa u dėshpėruam edhe pėr jetėn vetė.

  1:9 Pėr mė tepėr ne e kishim nė veten tonė vendimin e vdekjes, qė tė mos besonim nė veten tonė, por nė Perėndinė qė ringjall tė vdekurit,

  1:10 i cili na ka ēliruar dhe na ēliron nga njė vdekje kaq e madhe, dhe tek i cili ne shpresojmė se do tė na ēlirojė edhe mė,

  1:11 me ndihmėn tuaj me anė tė lutjeve pėr ne, qė shumė njerėz tė falėnderojnė pėr dhuntinė e hirit qė do tė na jepet me anė tė lutjeve tė shumė njerėzve.

  1:12 Mburrja jonė, nė fakt, ėshtė kjo: dėshmimi i ndėrgjegjes sonė se ne jemi sjellė me thjeshtėsinė dhe sinqeritetin e Perėn-disė nė botė dhe sidomos pėrpara jush, jo me dituri mishi, por me hirin e Perėndisė.

  1:13 Sepse ne nuk ju shkruajmė tė tjera gjėra, pėrveē atyre qė ju mund tė lexoni dhe tė kuptoni; dhe unė shpresoj se do t`i kuptoni deri nė fund;

  1:14 sikurse i keni kuptuar tanimė deri diku, se ne jemi mburrja juaj, sikurse edhe ju do tė jeni mburrja jonė, nė ditėn e Jezu Krishtit.

  1:15 Dhe me kėtė siguri unė doja tė vija te ju mė pėrpara qė tė kishit njė vepėr tė mirė tė dytė,

  1:16 dhe, nga ju tė shkoja nė Maqedoni, dhe pėrsėri nga Maqedonia tė vija te ju dhe ju tė mė pėrcillnit nė Jude.

  1:17 Kur mora kėtė vendim, vallė mos kam vepruar me mendjelehtėsi? Apo ato qė unė vendos, i vendos sipas mishit, qė tė jetė tek unė po, po dhe jo, jo?

  1:18 Por Perėndia ėshtė besnik; fjala jonė ndaj jush nuk ka qenė po dhe jo.

  1:19 Sepse Biri i Perėndisė, Jezu Krisht, qė u predikua ndėr ju nga ne, pra, nga unė, nga Silvani dhe nga Timoteu, nuk ka qenė "po" dhe "jo", por ka qenė "po" nė atė.

  1:20 Sepse tė gjitha premtimet e Perėndisė janė nė atė "po" dhe nė atė "amen", pėr lavdi tė Perėndisė nėpėrmjet nesh.

  1:21 Edhe ai qė na themelon neve bashkė me ju nė Krishtin dhe na vajosi ėshtė Perėndia,

  1:22 i cili edhe na vulosi dhe na dha kaparin e Frymės nė zemrat tona.

  1:23 Dhe unė e thėrres Perėndinė pėr dėshmitar mbi jetėn time qė, pėr t`ju kursyer, nuk kam ardhur ende nė Korint.

  1:24 Jo se kemi pushtet mbi besimin tuaj, por jemi bashkėpunėtorėt e gėzimit tuaj, sepse pėr shkak tė besimit ju qėndroni tė patundur.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine