Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2CORINTHIANS 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Tani, o vėllezėr, ju bėjmė tė ditur hirin e Perėndisė, qė u ėshtė dhėnė kishave tė Maqedonisė,

  8:2 se, nė mes tė shumė sprovave pikėllimi, mbushullia e gėzimit tė tyre dhe varfėria e tyre e thellė e treguan nė pasuritė e dorėgjėrėsinė e tyre.

  8:3 Sepse unė dėshmoj se ata kanė dhėnė me dėshirė dhe sipas mundėsisė sė tyre, madje edhe pėrtej mundėsisė sė tyre,

  8:4 dhe na u lutėn, pa na u ndarė, ta pranojmė dhuratėn dhe pjesėmarrjen nė ofertėn pėr shenjtorėt.

  8:5 Dhe jo vetėm vepruan ashtu si shpresonim, po dhanė veten mė pėrpara te Perėndia dhe pastaj te ne sipas vullnetit tė Perėndisė.

  8:6 Kėshtu ne e kėshilluam Titin qė, ashtu si e nisi kėtė vepėr tė hirit midis jush, ashtu ta pėrfundojė.

  8:7 Por sikurse ju jeni tė pasur nė ēdo gjė, nė besim, nė fjalė e nė dituri, nė ēdo kujdes dhe nė dashurinė tuaj ndaj nesh, pėrpiquni tė pasuroni edhe nė kėtė vepėr tė hirit.

  8:8 Kėtė nuk e them si urdhėr, por qė me anė tė kujdesit tė tė tjerėve tė vė nė sprovė sinqeritetin e dashurisė suaj.

  8:9 Sepse ju e njihni hirin e Zotit tonė Jezu Krisht, i cili, duke qenė i pasur, u bė i varfėr pėr ju, qė ju tė bėheni tė pasur me anė tė varfėrisė sė tij.

  8:10 Lidhur me kėtė po ju jap njė kėshillė, sepse kjo ėshtė e dobishme pėr ju, qė vjet filluat jo vetėm ta bėni, por edhe ta dėshironi.

  8:11 Tani pėrfundojeni edhe bėrjen qė, ashtu si qe dėshira pėr tė dėshiruar, kėshtu tė jetė edhe pėr ta pėrfunduar sipas mundėsive qė keni.

  8:12 Sepse, nė qoftė se ekziston gatishmėria pėr tė dhėnė, ai ėshtė i mirėpritur sipas asaj qė ka dhe jo sipas asaj qė nuk ka.

  8:13 Por jo qė ju tė shtrėngoheni qė tė lehtėsohen tė tjerėt,

  8:14 por tė ndiqet vetėm njė kriter barazimi; qė tani mbushullia juaj tė plotėsojė nevojat e tyre, kėshtu qė edhe mbushullia e tyre tė plotėsojė nevojat tuaja, qė tė ketė barazi,

  8:15 sikurse ėshtė shkruar: ``Ai qė mblodhi shumė, nuk mori mė shumė dhe ai qė mblodhi pak, nuk mori mė pak``.

  8:16 Le ta falėnderojmė Perėndinė, qė i shtiu nė zemėr Titit po atė kujdes pėr ju,

  8:17 sepse ai jo vetėm qė e pranoi kėshillėn tonė, por u nis pėr tė ardhur te ju, me dėshirėn e tij dhe me shumė zell.

  8:18 Edhe bashkė me tė dėrguam edhe vė-llanė, lėvdimi i tė cilit pėr predikimin e ungjillit u pėrhap nė tė gjitha kishat,

  8:19 dhe jo vetėm kaq, por ai u zgjodh nga kishat qė tė jetė shoku ynė nė udhėtim me kėtė dhuratė qė ne administrojmė pėr lavdinė e Zotit vetė, pėr tė treguar gatishmėrinė e zemrės suaj,

  8:20 duke shmangur qortimin e ndonjėrit nė kėtė dhuratė bujare qė administrohet prej nesh,

  8:21 sepse kujdesemi tė veprojmė mirė jo vetėm pėrpara Zotit, por edhe pėrpara njerėzve.

  8:22 Edhe ne dėrguam bashkė me ta vėllanė tonė, tė cilin e kemi vėnė nė sprovė shumė herė nė shumė gjėra dhe doli i zellshėm, por tani ėshtė edhe mė i zellshėm pėr shkak tė besimit tė madh qė ka ndaj jush.

  8:23 Sa pėr Titin, ai ėshtė bashkėpunėtori im dhe shok i veprės midis jush; sa pėr vėllezėrit, ata janė apostuj tė kishave, lavdi e Krishtit.

  8:24 U tregoni atyre provėn e dashurisė suaj dhe pse mburremi me ju edhe pėrpara kishave.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine