Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2KINGS 21

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  21:1 Manasi ishte dymbėdhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe e mbajti fronin pesėdhjetė e pesė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Eftsibah.

  21:2 Ai bėri atė qė ishte e keqe nė sytė e Zotit, sipas zakoneve tė neveritshme tė kombeve qė Zoti kishte dėbuar para bijve tė Izraelit.

  21:3 Ai rindėrtoi vende tė larta qė Ezekia, i ati, kishte shkatėrruar; ngriti altarin e Baalit, bėri njė Asherah ashtu si kishte bėrė Ashabi, mbret i Izraelit; dhe adhuroi tėrė ushtrinė e qiellit dhe u vu nė shėrbim tė tij.

  21:4 Ai ngriti gjithashtu altare nė shtėpinė e Zotit, lidhur me tė cilėn Zoti kishte thėnė: "Nė Jeruzalem do tė vė emrin tim".

  21:5 I ngriti altare tėrė ushtrisė sė qiellit nė dy oborret e shtėpisė tė Zotit.

  21:6 Kaloi edhe nėpėr zjarr tė birin, u muarr me magji dhe shortari dhe u kėshillua me mediume dhe magjistarė. Bėri atė qė ėshtė plotėsisht e keqe nė sytė e Zotit, duke shkaktuar zemėrimin e tij.

  21:7 Vuri madje njė shėmbėlltyrė tė gdhendur tė Asherahut, qė kishte bėrė, nė tempull, lidhur me tė cilin Zoti i kishte thėnė Davidit dhe Salomonit, birit tė tij: "Nė kėtė tempull dhe nė Jeruzalem, qė kam zgjedhur ndėr gjithė fiset e Izraelit, do tė vendos emrin tim pėrjetė;

  21:8 dhe nuk do tė bėj qė kėmba e Izraelit tė endet larg vendit qė u kam dhėnė etėrve tė tyre, me kusht qė ata tė kujdesen tė zbatojnė nė praktikė atė qė kam urdhėruar dhe gjithė ligjin qė Moisiu, shėrbėtori im, u ka urdhėruar".

  21:9 Por ata nuk e dėgjuan dhe Manasi i shtyu tė vepronin mė keq se kombet qė Zoti kishte shkatėrruar para bijve tė Izraelit.

  21:10 Atėherė Zoti foli me anė tė shėrbėtorėve tė tij, profetėve, duke thėnė:

  21:11 "Meqenėse Manasi, mbret i Judės, ka kryer kėto gjėra tė neveritshme (ka bėrė njė tė keqe mė tė madhe se ajo qė kanė bėrė Amorejtė, qė ishin para tij, dhe me anė tė idhujve tė tij e ka bėrė edhe Judėn tė kryejė mėkate),

  21:12 kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė do tė sjell mbi Jeruzalemin dhe mbi Judėn njė fatkeqėsi tė tillė, sa qė kushdo qė ta dėgjojė do t`i tronditen veshėt.

  21:13 Do tė zgjas mbi Jeruzalem rripin matės tė Samarisė dhe plumbēen e shtėpisė sė Ashabit, dhe do ta pastrojė Jeruzalemin si pastrohet njė pjatė e cila, pasi tė jetė pastruar, kthehet pėrmbys.

  21:14 Kėshtu do tė braktis mbetjen e trashėgimisė sime dhe do ta jap nė duart e armiqve tė tyre, dhe ata do tė bėhen preja dhe plaēka e gjithė armiqve tė tyre,

  21:15 sepse kanė bėrė atė qė ėshtė e keqe nė sytė e mi dhe kanė shkaktuar zemėrimin tim nga dita qė etėrit e tyre dolėn nga Egjipti e deri mė sot".

  21:16 Manasi derdhi gjithashtu shumė gjak tė pafajshėm, duke e mbushur Jeruzalemin nga njeri skaj nė tjetrin, pėrveē mėkatit tė tij qė e shtyu Judėn tė mėkatojė, duke bėrė atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit.

  21:17 Pjesa tjetėr e veprave tė Manasit, tėrė ato qė kreu dhe mėkatet qė bėri a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės?

  21:18 Kėshtu Manasin e zuri gjumi me etėrit e tij dhe e varrosėn nė kopshtin e pallatit tė tij, nė kopshtin e Uzas. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Amoni.

  21:19 Amoni ishte njėzet e dy vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbajti fronin dy vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Meshulemeth, ishte e bija e Harutsit nga Jotbahu.

  21:20 Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, ashtu si kishte vepruar i ati, Manasi.

  21:21 Ndoqi plotėsisht rrugėn e ndjekur nga i ati, u shėrbeu idhujve tė cilėve u kishte shėrbyer i ati dhe i adhuroi.

  21:22 Braktisi Zotin, Perėndinė e etėrve tė tij, dhe nuk eci nė rrugėn e Zotit.

  21:23 Shėrbėtorėt e Amonit kurdisėn njė komplot kundėr tij dhe e vranė mbretin nė pallatin e tij.

  21:24 Por populli i vendit vrau tėrė ata qė kishin marrė pjesė nė komplot kundėr mbretit Amon dhe nė vend tė tij u bė mbret i biri, Josia.

  21:25 Pjesa tjetėr e bėmave tė kryera nga Amoni a nuk janė tė shkruara nė librin e Kronikave tė mbretit tė Judės?

  21:26 <aaa add> Ai u varros nė varrin e tij, nė kopshtin e Uzas. Nė vendin e tij mbretėroi i biri, Josia.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine