Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2KINGS 22

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  22:1 Josia ishte tetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbajti fronin e tij tridhjetė vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Jedidah, ishte e bija e Adajahut nga Botskathi.

  22:2 Ai bėri atė qė ishte e drejtė nė sytė e Zotit dhe vazhdoi tėrėsisht rrugėn e Davidit, atit tė tij, duke mos devijuar as mė tė djathtė as mė tė majtė.

  22:3 Nė vitin e tetėmbėdhjetė tė mbretit Josia, mbreti dėrgoi nė shtėpinė e Zotit Shafanin, sekretarin, birin e Atsaliahut, qė ishte bir i Meshulamit, duke thėnė:

  22:4 "Shko te kryeprifti Hilkiah dhe i thuaj qė tė mbledhė paratė qė kanė sjellė nė shtėpinė e Zotit dhe ato qė derėtarėt kanė mbedhur nga populli.

  22:5 T`u jepet nė dorė atyre qė kryejnė punėn, qė u ėshtė besuar mbikqyrja e shtėpisė tė Zotit; dhe kėta t`ua japin punėtorėve qė ndodhen nė shtėpinė e Zotit pėr tė meremetuar dėmtimet e tempullit;

  22:6 marangozave, ndėrtuesve dhe muratorėve, pėr tė blerė lėndėn e drurit dhe gurė tė latuar, tė cilat nevojiten pėr tė ndrequr tempullin.

  22:7 Por mos kėrkoni fare llogari pėr paratė e dorėzuara nė duart e tyre, sepse ata veprojnė me ndershmėri".

  22:8 Atėherė kryeprifti Hilkiah i tha Shafanit, sekretarit: "Gjeta nė shtėpinė e Zotit librin e ligjit". Hilkiahu ia dha pastaj librin Shafanit qė e lexoi.

  22:9 Kėshtu Shafani, sekretari, shkoi te mbreti pėr t`i njoftuar ngjarjen, duke i thėnė: "Shėrbėtorėt e tu kanė mbledhur paratė e gjetura nė tempull dhe i kanė dorėzuar nė duart e atyre qė bėjnė punėn, tė cilėve u ėshtė besuar mbikqyrja e shtėpisė tė Zotit".

  22:10 Shafani, sekretari, i tha gjithashtu mbretit: "Prifti Hilkiah mė ka dhėnė njė libėr". Dhe Shafani e lexoi nė prani tė mbretit.

  22:11 Kur mbreti dėgjoi fjalėt e ligjit, ai grisi rrobat e tij.

  22:12 Pastaj mbreti urdhėroi priftin Hilkiah, Ahikamin, birin e Shafanit, Agborin, birin e Mikajahut, Shafanin, sekretarin, dhe Asajahun, shėrbėtorin e mbretit:

  22:13 "Shkoni dhe konsultohuni me Zotin pėr mua pėr popullin dhe pėr tėrė Judėn, lidhur me fjalėt e kėtij libri qė u gjet; sepse i madh ėshtė zemėrimi i Zotit kundėr nesh, sepse etėrit tanė nuk iu bindėn fjalėve tė kėtij libri dhe nuk kanė vepruar nė pėrshtatje me tė gjitha ato qė janė shkruar pėr ne".

  22:14 Atėherė prifti Hilkiah, Ahikami, Akbori, Shafani dhe Asajahu shkuan te profetesha Huldah, bashkėshorte e Shalumit tė Tikvahut, qė ishte i biri i Harahsit, ruajtėsit tė rrobave, (ajo banonte nė Jeruzalem, nė lagjen e dytė) dhe folėn me tė.

  22:15 Ajo u pėrgjigj: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: njoftojani atij qė ju dėrgoi tek unė:

  22:16 "Kėshtu thotė Zoti: Ja, unė do tė sjell njė fatkeqėsi mbi kėtė vend dhe mbi banorėt e tij, tėrė fjalėt e librit qė mbreti i Judės ka lexuar,

  22:17 sepse ata mė kanė braktisur dhe u kanė djegur temjan perėndive tė tjera pėr tė mė zemėruar me tė gjitha veprat e duarve tė tyre. Prandaj zemėrimi im u ndez kundėr kėtij vendi dhe nuk do tė shuhet".

  22:18 Por mbretit tė Judės, qė ju ka dėrguar pėr t`u konsultuar me Zotin, do t`i thoni kėshtu: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit, lidhur me fjalėt qė ti ke dėgjuar,

  22:19 sepse zemra jote u mallėngjye dhe ti u pėrule pėrpara Zotit kur dėgjove atė qė kam thėnė kundėr kėtij vendi dhe banorėve tė tij, qė do tė bėheshin njė dėshpėrim dhe njė mallkim, dhe grise rrobat dhe qave pėrpara meje, edhe unė tė dėgjova", tha Zoti.

  22:20 "Prandaj, ja, unė do tė tė bashkoj me etėrit e tu dhe ty do tė tė vendosin nė paqe nė varrin tėnd; dhe sytė e tu nuk kanė pėr tė parė tėrė tė keqen qė unė do t`i sjell kėtij vendi"". Dhe ata ia njoftuan mbretit kėtė mesazh.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine