Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 10

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  10:1 Por nė Cezare ishte njėfarė njeriu me emėr Kornel, centurion i kohortės, qė quhej Italik;

  10:2 ai ishte njeri i perėndishėm dhe qė e druante Perėndinė me gjithė shtėpinė e tij; i jepte shumė lėmoshė popullit dhe vazhdimisht i lutej Perėndisė.

  10:3 Ai pa qartė nė njė vegim, aty nga ora e nėntė e ditės, njė engjėll tė Perėndisė qė hyri tek ai dhe i tha: ``Kornel!``.

  10:4 dhe ai, duke ia ngulur sytė dhe shumė i trembur, i tha: ``Ē`ėshtė, Zot?``. Atėherė engjėlli i tha: ``Lutjet e tua dhe lėmoshat e tua, janė ngjitur para Perėndisė, si njė kujtesė;

  10:5 tani, pra, dėrgo disa njerėz nė Jopė dhe thirre Simonin, qė e thėrrasin Pjetėr.

  10:6 Ai gjendet pranė njėfarė Simoni, regjės lėkurėsh, qė e ka shtėpinė afėr detit; ai do tė tė thotė ēfarė duhet tė bėsh``.

  10:7 Sapo u largua engjėlli qė i foli, Korneli thirri dy nga shėrbėtorėt e tij dhe njė ushtar besnik, nga ata qė ishin nė shėrbimin e tij personal,

  10:8 u tregoi ēdo gjė dhe i nisi pėr nė Jope.

  10:9 Tė nesėrmen, ndėrsa ata po udhėtonin dhe po i afroheshin qytetit, Pjetri u ngjit nė tarracė, rreth orės sė gjashtė pėr t`u lutur.

  10:10 E mori uria dhe donte tė hante; dhe, ndėrsa ata tė shtėpisė po i pėrgatitnin ushqimin, u rrėmbye nė ekstazė;

  10:11 dhe pa qiellin e hapur dhe njė send qė i pėrngjante njė ēarēafi tė madh qė po zbriste drejt tij; ishte lidhur nė tė katėr cepat dhe kishte zbritur nė tokė,

  10:12 dhe brenda tij ishin tė gjitha llojet e katėrkėmbėsheve, bisha, zvarranikė tė tokės dhe shpendė qielli.

  10:13 Dhe njė zė i tha: ``Pjetėr, ēohu, ther dhe ha!``.

  10:14 Por Pjetri u pėrgjigj: ``Kurrsesi, o Zot, sepse unė nuk kam ngrėnė kurrė asgjė tė papastėr ose tė ndotur!``.

  10:15 Dhe zėri i tha pėr tė dytėn herė: ``Gjėrat qė Perėndia i ka pastruar, ti mos i bėj tė papastra``.

  10:16 Kjo ndodhi tri herė; pastaj ai send u ngrit sėrish nė qiell.

  10:17 Dhe ndėrsa Pjetri po mendohej me mėdyshje ē`kuptim mund tė kishte vegimi qė kishte parė, ja qė njerėzit e dėrguar nga Korneli, mbasi pyetėn pėr shtėpinė e Simonit, u paraqitėn te dera.

  10:18 Dhe thirrėn e pyetėn nėse Simoni, i mbiquajtur Pjetėr, ndodhej aty.

  10:19 Ndėrsa Pjetri po mendohej lidhur me vegimin, Fryma i tha: ``Ja, po tė kėrkojnė tre burra.

  10:20 Ēohu, pra, zbrit e shko me ta pa asnjė ngurrim, sepse unė jam ai qė t`i kam dėrguar``.

  10:21 Atėherė Pjetri zbriti te njerėzit qė i ishin dėrguar nga Korneli dhe u tha atyre: ``Ja, unė jam ai qė kėrkoni; cila ėshtė arsyeja pėr tė cilėn jeni kėtu?``.

  10:22 Dhe ata i thanė: ``Centurioni Kornel, njeri i drejtė dhe qė e druan Perėndinė, pėr tė cilin gjithė kombi i Judenjve dėshmon, ėshtė lajmėruar nė mėnyrė hyjnore nga njė engjėll i shenjtė tė tė thėrrasė ty nė shtėpinė e tij pėr tė dėgjuar fjalėt qė ke pėr t`i thėnė``.

  10:23 Atėherė Pjetri i ftoi tė hyjnė dhe i pėrbujti; pastaj, tė nesėrmen, shkoi me ta; dhe disa nga vėllezėrit e Jopes e shoqėruan.

  10:24 Njė ditė mė pas hynė nė Cezare. Por Korneli po i priste dhe kishte mbledhur farefisin e tij dhe miqtė e tij tė ngushtė.

  10:25 Kur hyri Pjetri, Korneli i doli para, i ra ndėr kėmbė dhe e adhuroi.

  10:26 Por Pjetri e ngriti duke thėnė: ``Ēohu, edhe unė jam njė njeri!``.

  10:27 Dhe, duke biseduar me tė, hyri dhe gjeti mbledhur shumė njerėz.

  10:28 Dhe ai u tha atyre: ``Ju e dini se nuk ėshtė e ligjshme qė njė Jude tė shoqėrohet me njė tė huaj ose tė hyjė nė shtėpinė e tij; por Perėndia mė dėftoi qė tė mos e quaj asnjė njeri tė papastėr a tė ndotur.

  10:29 Prandaj, sapo mė ftuat tė vij, erdha pa kundėrshtuar. Tani po ju pyes: pėr ē`arsye mė keni dėrguar ftesė?``.

  10:30 Dhe Korneli u pėrgjigj: ``Para katėr ditėsh kisha agjėruar deri nė kėtė orė, dhe nė orėn e nėntė po lutesha nė shtėpinė time, kur ja, njė njeri me rroba tė shndritshme qėndroi para meje,

  10:31 dhe tha: "Kornel, lutja jote t`u plotėsua dhe lėmoshat e tua u kujtuan para Perėndisė.

  10:32 Dėrgo, pra, ndonjė njeri nė Jope dhe thirre Simonin, tė mbiquajtur Pjetėr; ai ndodhet nė shtėpinė e Simonit, regjės lėkurėsh, pranė detit; dhe, kur tė vijė, ai do tė tė flasė".

  10:33 Kėshtu dėrgova menjėherė tė tė thėrrasin, dhe ti bėre mirė qė erdhe; tani ne kėtu jemi tė gjithė nė prani tė Perėndisė pėr tė dėgjuar gjithēka qė Perėndia tė ka urdhėruar``.

  10:34 Atėherė Pjetri hapi gojėn dhe tha: ``Nė tė vėrtetė unė po e marr vesh se Perėndia nuk tregohet i anshėm;

  10:35 por, nė ēfarėdo kombi, ai qė ka frikė prej tij dhe qė vepron drejtėsisht, ėshtė i pranuar nga ai,

  10:36 sipas fjalės qė ai u ka dhėnė bijve tė Izraelit, duke u shpallur paqen me anė tė Jezu Krishtit, qė ėshtė Zoti i tė gjithėve.

  10:37 Ju e dini se ē`ka ndodhur nė mbarė Judenė, duke filluar nga Galilea, pas pagėzimit qė predikoi Gjoni:

  10:38 se si Perėndia vajosi me Frymėn e Shenjtė dhe me fuqi Jezusin prej Nazareti, i cili e pėrshkoi vendin duke bėrė mirė dhe duke shėruar tė gjithė ata qė ishin tė pushtuar nga djalli, sepse Perėndia ishte me tė.

  10:39 Dhe ne jemi dėshmitarė pėr tė gjitha ato qė ai bėri nė vendin e Judesė dhe nė Jeruzalem; dhe se si ata e vranė, duke e varur nė njė dru.

  10:40 Por Perėndia e ringjalli tė tretėn ditė dhe e bėri qė ai tė dėftohet,

  10:41 jo mbarė popullit, por dėshmitarėve tė paracaktuar nga Perėndia, neve, qė hėngrėm dhe pimė me tė, mbasi ai u ngjall sė vdekuri.

  10:42 Tani ai na urdhėroi t`i predikojmė popullit dhe tė dėshmojmė se ai ėshtė ai qė Perėndia e ka caktuar si gjykatės tė tė gja-llėve dhe tė tė vdekurve.

  10:43 Pėr tė bėjnė dėshmi tė gjithė profetėt, qė kushdo qė beson nė tė merr faljen e mėkateve me anė tė emrit tė tij``.

  10:44 Ndėrsa Pjetri ende po i thoshte kėto fjalė, Fryma e Shenjtė zbriti mbi tė gjithė ata qė po e dėgjonin fjalėn.

  10:45 Dhe tė gjithė besimtarėt qė ishin tė rrethprerė, tė cilėt kishin ardhur me Pjetrin, u mrekulluan qė dhurata e Frymės se Shenjtė u shpėrnda edhe mbi johebrenjtė,

  10:46 sepse i dėgjonin duke folur gjuhė tė tjera dhe duke madhėruar Perėndinė. Atėherė Pjetri filloi tė thotė:

  10:47 ``A mund ta ndalojė dikush ujin, qė tė mos pagėzohen kėta qė kanė marrė Frymėn e Shenjtė pikėrisht si ne?``.

  10:48 Kėshtu ai urdhėroi qė ata tė pagėzoheshin nė emėr tė Zotit Jezus. Ata pastaj iu lutėn tė qėndronte disa ditė me ta.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine