Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ACTS 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 Ndėrkaq Sauli, duke shfryrė akoma kėrcėnime dhe kėrdi kundėr dishepujve tė Zotit, shkoi te kryeprifti,

  9:2 dhe kėrkoi nga ai letra pėr sinagogat e Damaskut, me qėllim qė, po tė gjente ndonjė ithtar tė Udhės, burra o gra, tė mund t`i sillte tė lidhur nė Jeruzalem.

  9:3 Por ndodhi qė, ndėrsa po udhėtonte dhe po i afrohej Damaskut, befas rreth tij vetėtiu njė dritė nga qielli.

  9:4 Dhe, si u rrėzua pėrtokė, dėgjoi njė zė qė i thoshte: ``Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?``.

  9:5 Dhe ai tha: ``Kush je, Zot?``. Dhe Zoti tha: ``Unė jam Jezusi, qė ti e pėrndjek; ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave``.

  9:6 Atėherė ai, duke u dridhur i tėri dhe i trembur, tha: ``Zot, ē`don ti tė bėj unė?``. Dhe Zoti: ``Ēohu dhe hyr nė qytet, dhe do tė tė thuhet ē`duhet tė bėsh``.

  9:7 Dhe njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur, sepse dėgjonin tingullin e zėrit, por nuk shikonin njeri.

  9:8 Pastaj Sauli u ēua nga toka, por, kur i ēeli sytė, nuk shihte asnjeri; atėherė e morėn pėr dore dhe e ēuan nė Damask.

  9:9 Dhe mbeti tri ditė pa tė parit, as hėngri as piu.

  9:10 Nė Damask ishte njė dishepull me emėr Anania, tė cilit Zoti i tha nė vegim: ``Anania!``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Ja ku jam, Zot!``.

  9:11 Dhe Zoti i tha: ``Ēohu dhe shko nė rrugėn e quajtur E drejtė, dhe kėrko nė shtėpinė e Judės njė njeri nga Tarsi me emėr Saul, i cili po lutet;

  9:12 ai ka parė nė vegim njė njeri, me emėr Anania, duke hyrė dhe duke i vėnė duart pėr t`ia kthyer dritėn e syve``.

  9:13 Atėherė Anania u pėrgjigj: ``O Zot, nga shumė veta kam dėgjuar pėr kėtė njeri se sa tė kėqija u ka bėrė shenjtorėve tė tu nė Jeruzalem.

  9:14 Dhe ai ka kėtu njė autorizim nga krerėt e priftėrinjve pėr tė burgosur tė gjithė ata qė thėrrasin emrin tėnd``.

  9:15 Por Zoti i tha: ``Shko, sepse ai ėshtė vegla qė unė kam zgjedhur pėr ta sjellė emrin tim pėrpara johebrenjve, mbretėrve dhe bijve tė Izraelit.

  9:16 Sepse unė do t`i tregoj atij sa shumė i duhet tė vuajė pėr emrin tim``.

  9:17 Atėherė Anania shkoi dhe hyri nė atė shtėpi; dhe, duke i vėnė duart, tha: ``Vėlla Saul, Zoti Jezus, qė tė ėshtė shfaqur nė rrugėn nėpėr tė cilėn ti po vije, mė ka dėrguar qė tė kesh pėrsėri dritėn e syve dhe tė mbushesh me Frymėn e Shenjtė``.

  9:18 Nė kėtė ēast i ranė nga sytė disa si luspa, dhe ai fitoi pėrsėri tė parit; pastaj u ngrit dhe u pagėzua.

  9:19 Dhe, mbasi mori ushqim, ai u ripėrtėri nė forcė. Pastaj Sauli qėndroi disa ditė me dishepujt qė ishin nė Damask.

  9:20 Dhe filloi menjėherė tė predikojė Krishtin nė sinagoga se ai ėshtė Biri i Perėndisė.

  9:21 Dhe tė gjithė ata qė e dėgjonin ēuditeshin dhe thoshnin: ``Po a nuk ėshtė ky ai qė nė Jeruzalem pėrndiqte tė gjithė ata qė e thėrrisnin kėtė emėr, dhe ka ardhur kėtu me synim qė t`i ēojė si robėr te krerėt e priftėrinjve?``.

  9:22 Por Sauli bėhej gjithnjė e mė i fortė dhe i hutonte Judenjtė qė banonin nė Damask, duke ua vėrtetuar se Jezusi ėshtė Krishti.

  9:23 Pas shumė ditėsh, Judenjtė u konsultuan bashkė qė ta vrasin.

  9:24 Por komploti i tyre u mor vesh nga Sauli. Dhe ditė e natė ata i ruanin portat e qytetit qė tė mund ta vrisnin;

  9:25 atėherė dishepujt e morėn natėn dhe e zbritėn poshtė nga muri, nė njė shportė.

  9:26 Si arriti nė Jeruzalem, Sauli u pėrpoq tė bashkohej me dishepujt, por tė gjithė kishin frikė nga ai, sepse nuk mund tė besonin se ai ishte dishepull.

  9:27 Atėherė Barnaba e mori dhe e ēoi tek apostujt, dhe u tregoi se si ai, gjatė udhėtimit, e kishte parė Zotin qė i kishte folur, dhe si kishte folur nė Damask lirshėm nė emėr tė Jezusit.

  9:28 Kėshtu ai qėndroi me ta nė Jeruzalem, dhe shkonte e vinte, dhe fliste lirshėm nė emėr tė Zotit Jezus.

  9:29 Ai u fliste dhe diskutonte me helenistėt, por ata kėrkonin ta vrisnin.

  9:30 Por vėllezėrit, kur e morėn vesh, e ēuan nė Cezare dhe qė andej e nisėn pėr nė Tars.

  9:31 Kėshtu nė mbarė Judenė, nė Galile dhe nė Samari kishat kishin paqe dhe ndėrtoheshin. Dhe duke ecur nė druajtjen e Zotit dhe nė ngushėllimin e Frymės sė Shenjtė, shumoheshin.

  9:32 Por ndodhi qė, ndėrsa Pjetri po e pėrshkonte gjithė vendin, erdhi edhe te shenjtorėt qė banonin nė Lida.

  9:33 Aty ai gjeti njė njeri me emėr Enea, i cili tashmė prej tetė vjetėsh dergjej nė shtrat, sepse ishte i paralizuar.

  9:34 Pjetri i tha: ``Enea, Jezusi, Krishti, tė shėron; ēohu dhe ndreqe shtratin``. Dhe ai u ngrit menjėherė.

  9:35 Dhe tė gjithė banorėt e Lidės dhe tė Saronit e panė dhe u kthyen te Zoti.

  9:36 Por nė Jopė ishte njė dishepull me emėr Tabitha, qė do tė thotė Gazelė; ajo bėnte shumė vepra tė mira dhe jepte shumė lėmoshė.

  9:37 Por nė ato ditė ndodhi qė ajo u sėmur dhe vdiq. Pasi e lanė, e vunė nė njė dhomė nė katin e sipėrm.

  9:38 Dhe, duke qenė se Lida ėshtė afėr Jopės, dishepujt, kur morėn vesh se Pjetri ndodhej atje, i dėrguan dy burra qė ta lutnin tė vijė tek ata pa vonesė.

  9:39 Atėherė Pjetri u ngrit dhe u nis bashkė me ta. Sapo arriti, e ēuan nė dhomėn lart; tė gjitha gratė e veja i dolėn atij duke qarė dhe i treguan tunikat dhe veshjet qė kishte punuar Gazela, sa ishte bashkė me to.

  9:40 Atėherė Pjetri, mbasi i nxori jashtė tė gjithė, u ngjunjėzua dhe u lut. Pastaj iu kthye trupit dhe tha: ``Tabitha, ēohu!``. Dhe ajo i hapi sytė dhe, si pa Pjetrin, u ngrit ndenjur.

  9:41 Ai i dha dorėn dhe e ndihmoi tė ngrihet; dhe, si thirri shenjtorėt dhe gratė e veja, ua tregoi tė gjallė.

  9:42 Kjo u muar vesh nė mbarė Jopėn, dhe shumė veta besuan nė Zotin.

  9:43 Dhe Pjetri qėndroi disa ditė nė Jopė, nė shtėpinė e njėfarė Simoni, regjės lėkurėsh.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine