Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - AMOS 5

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  5:1 Dėgjoni kėtė fjalė, kėtė vajtim qė unė ngre mbi ju, o shtėpi e Izraelit.

  5:2 Virgjėresha e Izraelit ra dhe nuk do tė ngrihet mė; ajo rri shtrirė nė tokėn e vet dhe askush nuk e ngre.

  5:3 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Qyteti qė dilte me njėmijė njerėz do tė mbetet me njėqind, ndėrsa ai qė dilte me njėqind do tė mbetet me dhjetė pėr shtėpinė e Izraelit".

  5:4 Sepse kėshtu thotė Zoti shtėpisė sė Izraelit: "Mė kėrkoni dhe do tė rroni,

  5:5 por mos kėrkoni Bethelin, mos shkoni nė Gilgal, mos vazhdoni deri nė Beer-Sheba, sepse Gilgali do tė shkojė me siguri nė robėri dhe Betheli do tė katandiset nė asgjė.

  5:6 Kėrkoni Zotin dhe do tė rroni, qė tė mos shpėrthejė si zjarr nė shtėpinė e Jozefit dhe ta gllabėrojė pa qenė nė gjendje ta shuajė askush nė Bethel.

  5:7 Ai braktis ata qė e ndėrrojnė ndershmėrinė dhe drejtėsinė nė helm mbi tokė".

  5:8 Ai ka bėrė Plejadat dhe Orionin, e kthen hijen e vdekjes nė agim dhe e bėn ditėn tė errėt si nata; thėrret ujėrat e detit dhe i derdh mbi faqen e dheut: emri i tij ėshtė Zoti.

  5:9 Ata sjellin papritmas shkatėrrimin mbi tė fuqishmit, dhe kėshtu rrėnimi u sulet fortesave.

  5:10 Ata e urrejnė atė qė i qorton te porta dhe kanė neveri pėr ata qė flasin me ndershmėri.

  5:11 Pastaj, duke qenė se keni shtypur tė varfrin dhe kėrkoni prej tij taksa nė grurė, megjithėse keni ndėrtuar shtėpi prej guri tė palatuar, nuk do tė banoni nė to; keni mbjellė vreshta tė mrekullueshme, por nuk do ta pini verėn e tyre.

  5:12 Unė, pra, njoh sa tė shumta janė shkeljet tuaja dhe sa tė rėnda janė mėkatet tuaja; ju shtypni tė drejtin, pranoni dhurata dhe u bėni padrejtėsi tė varfėrve nė gjyq.

  5:13 Prandaj njeriu i matur nė kėtė kohė do tė heshtė, sepse koha ėshtė e keqe.

  5:14 Kėrkoni tė mirėn dhe jo tė keqen, qė tė rroni, dhe kėshtu Zoti, Perėndia i ushtrive, do tė jetė me ju, ashtu si thoni ju.

  5:15 Urreni tė keqen, dashuroni tė mirėn dhe vendosni mirė drejtėsinė nė gjyq. Ndofta Zoti, Perėndia i ushtrive, do tė tregojė dhemshurinė pėr ata qė kanė mbetur nga Jozefi.

  5:16 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Perėndia i ushtrive, Zoti: "Nė tė gjitha sheshet do tė ketė vajtime dhe nė tė gjitha rrugėt do tė thonė: "Vaj medet, vaj medet!". Atėherė do tė thėrrasin bujkun tė mbajė

  5:17 Nė tė gjitha vreshtat do tė ketė vajtim, sepse unė do tė kaloj nė mes teje", thotė Zoti.

  5:18 Mjerė ju qė dėshironi ditėn e Zotit! Ēfarė do tė jetė vallė pėr ju dita e Zotit? Do tė jetė njė ditė terri dhe jo drite.

  5:19 Do tė jetė ashtu si dikush qė fugon para njė luani dhe ndesh njė ujk; ose hyn nė shtėpi, e mbėshtet dorėn mbi mur dhe njė gjarpėr e kafshon.

  5:20 Dita e Zotit a nuk ėshtė vallė terr dhe jo dritė, errėsirė e madhe dhe pa asnjė shkėlqim?

  5:21 Unė i urrej, i pėrēmoj festat tuaja, nuk ndiej asnjė gėzim nė mbledhjet tuaja solemne.

  5:22 Edhe sikur tė mė ofroni olokaustet tuaja dhe blatimet tuaja ushqimore, unė nuk do t`i pėlqej as do tė shikoj me favor flijimet e falendėrimit tė kafshėve tė majme.

  5:23 Largo nga unė zhurmėn e kėngėve tė tua, sepse nuk dua tė dėgjoj muzikėn e harpave tė tua.

  5:24 Por le tė rrjedhė e drejta si uji dhe drejtėsia si njė burim i pėrhershėm uji.

  5:25 O shtėpi e Izraelit, mė keni ofruar vallė flijime dhe blatime ushqimore nė shkretėtrė pėr dyzet vjet me radhė?

  5:26 Ju keni mbartur gjithashtu Sikuthin, mbretin tuaj, dhe Kiunin, figurat tuaja, yllin e perėndive tuaja, qė i keni bėrė vetė.

  5:27 Prandaj unė do tė bėj qė tė shkoni nė robėri matanė Damaskut", thotė Zoti, emri i tė cilit ėshtė Perėndia i ushtrive.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine