Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 12

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  12:1 "Kėto janė statutet dhe dekretet qė duhet tė keni kujdes tė respektoni nė vendin qė Zoti, Perėndia i etėrve tė tu, tė ka dhėnė si trashėgimi pėr tė gjitha ditėt qė do tė jetoni mbi tokė.

  12:2 Do tė shkatėrroni tėrėsisht tė gjitha vendet ku kombet qė jetoni duke pėrzėnė u shėrbejnė perėndive tė tyre; mbi malet e larta, mbi kodrat dhe nėn ēdo pemė qė gjelbėron.

  12:3 Do tė rrėnoni altarėt e tyre, do tė copėtoni kolonat e tyre tė shenjta, do t`u vini flakėn Asherimėve tė tyre, do tė rrėzoni shėmbėlltyrat e gdhendura tė perėndive tė tyre, do tė zhdukni emrin e tyre nga kėto vende.

  12:4 Nuk do tė veproni kėshtu me Zotin, Perėndinė tuaj,

  12:5 por do ta kėrkoni nė vendin qė Zoti, Perėndia juaj, do tė zgjedhė midis tėrė fiseve tuaj, pėr t`iu vėnė emrin e tij si banesė e tij; dhe aty do tė shkoni;

  12:6 aty do tė ēoni olokaustet dhe flijimet tuaja, tė dhjetat tuaja, ofertat e larta tė duarve tuaja, ofertat tuaja tė kushtimit dhe ofertat vullnetare, si dhe tė parėlindurit e bagėtive tė trasha dhe tė imta;

  12:7 dhe aty do tė hani pėrpara Zotit, Perėndisė tuaj, dhe do tė gėzoheni, ju dhe familjet tuaja, pėr tė gjitha ato qė keni shtėnė nė dorė dhe pėr tė cilat Zoti, Perėndia juaj, do t`ju bekojė.

  12:8 Nuk do tė veproni ashtu siē veprojmė sot kėtu, ku secili bėn tė gjitha ato qė i duken tė drejta nė sytė e tij,

  12:9 sepse nuk keni hyrė akoma nė pushimin dhe nė trashėgiminė qė Zoti, Perėndia juaj, ju jep.

  12:10 Por ju do tė kaloni Jordanin dhe do tė banoni nė vendin qė Zoti, Perėndia juaj, ju jep nė trashėgimi; dhe ai do t`ju japė pushim nga tė gjithė armiqtė tuaj qė ju rrethojnė dhe ju do tė keni njė banim tė sigurt.

  12:11 Atėherė do tė ketė njė vend ku Zoti, Perėndia juaj, do tė zgjedhė pėr tė venduar emrin e tij dhe aty do tė ēoni tėrė ato qė unė ju urdhėroj: olokaustet tuaja, flijimet tuaja, tė dhjetat tuaja, ofertat e larta tė duarve tuaja dhe tė gjitha ofertat e zgjedhura qė i keni premtuar si kusht Zotit.

  12:12 Dhe do tė gėzoheni pėrpara Zotit, Prėndisė tuaj, ju, bijtė dhe bijat tuaja, shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret tuaja, dhe Leviti qė do tė banojė brenda portave tuaja, sepse ai nuk ka as pjesė, as trashėgimi midis jush.

  12:13 Ki kujdes tė mos ofrosh olokaustet e tua nė ēdo vend qė sheh;

  12:14 por nė vendin qė Zoti do tė zgjedhė nė njė nga fiset e tua, atje do tė ofrosh olokaustet e tua dhe aty do tė bėsh ēdo gjė qė unė tė urdhėroj.

  12:15 Por sa herė qė tė duash, mund tė vrasėsh kafshė dhe tė hash mishin e tyre nė tė gjitha qytetet, simbas bekimit qė tė ka bėrė Zoti; atė mund ta hanė si i papastri, ashtu dhe i pastri, siē bėhet me mishin e gazelės dhe tė drerit;

  12:16 por nuk do tė hani gjakun e tyre; do ta derdhni mbi tokė siē derdhet uji.

  12:17 Brenda qyteteve tė tua nuk mund tė hash tė dhjetat e grurit tėnd, tė mushtit tėnd, tė vajit tėnd, as pjellėn e parė tė bagėtive tė tua tė trasha dhe tė imta, as atė qė ke premtuar si zotim as nė ofertat e tua vullnetare, as nė ofertat e larta tė duarve tė tua.

  12:18 Por do t`i hash pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, nė vendin qė Zoti, Perėndia yt, ka pėr tė zgjedhur, ti, biri yt dhe bija jote, shėrbėtori yt dhe shėrbėtorja jote, dhe Leviti qė do tė banojė brenda portave tė tua; dhe do tė gėzosh pėrpara Zotit, Perėndisė tėnd, ēdo gjė mbi tė cilėn ti vė dorė.

  12:19 Ki kujdes tė mos shpėrfillėsh Levitin, deri sa tė jetosh nė atė vend.

  12:20 Kur Zoti, Perėndia yt, do t`i zgjerojė kufijtė e tu, ashtu si tė ka premtuar, dhe ti do tė thuash: "Do tė ha mish", sepse ke dėshirė tė hash mish, do tė mund tė hash mish sa herė qė e dėshiron.

  12:21 Nė qoftė se vendi qė Zoti, Perėndia yt, ka zgjedhur pėr tė venduar emrin e tij do tė jetė larg teje, mund tė vrasėsh kafshė nga bagėtia e trashė dhe e imėt, ashtu si tė kam urdhėruar; dhe mund tė hash brenda portave tė tua sa herė tė duash.

  12:22 Vetėm do ta hash ashtu siē hahet mishi i gazelės dhe i drerit; do tė mundė ta hajė si i papastri ashtu edhe i pastri.

  12:23 Por ruhu se ha gjakun, sepse gjaku ėshtė jeta; dhe ti nuk do ta hash jetėn bashkė me mishin.

  12:24 Nuk do ta hash, por do ta derdhėsh pėr tokė ashtu siē bėhet me ujin.

  12:25 Nuk do ta hash me qėllim qė tė pėrparosh ti dhe bijtė e tu mbas teje, pse keni bėrė njė gjė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit.

  12:26 Por gjėrat e shenjta qė ke pėr tė ofruar dhe ato tė premtuara si kusht, do t`i marrėsh dhe do tė shkosh nė vendin qė ka zgjedhur Zoti,

  12:27 dhe do tė ofrosh olokaustet e tua, tė plota, mishin dhe gjakun mbi altarin e Zotit, Perėndisė tėnd; gjaku i flijimeve tė tua pėrkundrazi do tė shpėrndahet mbi altarin e Zotit, Perėndisė tėnd, dhe ti do tė hash mishin e tyre.

  12:28 Ki kjdes dhe bindju tė gjitha fjalėve qė tė urdhėroj, qė tė pėrparosh ti dhe bijtė e tu pas teje, pse keni bėrė atė qė ėshtė e mirė dhe e drejtė nė sytė e Zotit, Perėndisė tėnd.

  12:29 Kur Zoti, Perėndia yt, do tė ketė shfarosur para teje kombet qė ti shkon pėr t`i shpronėsuar, dhe kur t`i kesh shpronėsuar dhe tė banosh nė vendin e tyre,

  12:30 ruhu tė mos biesh nė kurthin e ngritur, duke ndjekur shembullin e tyre, pasi ata janė shkatėrruar para teje, dhe tė informohesh mbi perėnditė e tyre, duke thėnė: "Si u shėrbenin kėto kombe perėndive tė tyre? Edhe unė do tė veproj kėshtu".

  12:31 Ti nuk do tė veprosh kėshtu me Zotin, me Perėndinė tėnd, sepse ata me perėnditė e tyre kanė bėrė tėrė ato gjėra tė neveritshme pėr Zotin dhe qė ai i urren; kanė djegur madje nė zjarr bijtė dhe bijat e tyre pėr nder tė perėndive tė tyre.

  12:32 Do tė kujdeseni tė zbatoni nė praktikė tėrė gjėrat qė ju urdhėroj; nuk do t`u shtoni as do t`u hiqni asgjė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine