Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 13

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  13:1 "Nė rasat se midis jush del njė profet apo njė ėndėrrimtar dhe ju propozon njė shenjė apo njė mrekulli,

  13:2 dhe shenja apo mrekullia pėr tė cilėn ju foli realizohet dhe ai thotė: "Le tė shkojmė pas perėndive tė tjera qė ti nuk i ke njohur kurrė dhe le t`u shėrbejmė",

  13:3 ti nuk do tė dėgjosh fjalėt e kėtij profeti apo tė kėtij ėndėrrimtari, sepse Zoti, Perėndia juaj, ju vė nė provė pėr tė ditur nė se e doni Zotin, Perėndinė tuaj, me gjithė zemėr dhe me gjithė shpirt.

  13:4 Do tė shkoni pas Zotit, Perėndisė tuaj, do tė keni frikė nga ai, do tė respektoni urdhėrimet e tij, do t`i bindeni zėrit tė tij, do t`i shėrbeni dhe do tė jeni tė lidhur ngushtė me tė.

  13:5 Por ai profet ose ai ėndėrrimtar do tė vritet, sepse ka folur nė mėnyrė qė t`ju largojė nga Zoti, Perėndia juaj, qė ju nxori nga vendi i Egjiptit dhe ju ēliroi nga shtėpia e skllavėrisė, pėr t`ju ēuar jashtė rrugės nė tė cilėn Zoti, Perėndia yt, tė ka urdhėruar tė ecėsh. Nė kėtė mėnyrė do tė shkulėsh tė keqen nga gjiri yt.

  13:6 Nė rast se vėllai yt, bir i nėnės sate, biri yt ose bija jote, gruaja qė prehet mbi gjirin tėnd apo shoku qė ti e do si shpirtin tėnd tė nxit fshehtazi, duke thėnė: "Shkojmė t`u shėrbejmė perėndive

  13:7 hyjnive tė popujve qė ju rrethojnė, qė janė pranė apo larg teje, nga njė skaj i tokės deri nė skajin tjetėr tė tokės,

  13:8 mos iu nėnshtro atij dhe mos e dėgjo; syri yt nuk duhet tė ketė mėshirė pėr tė; mos e kurse, mos e fsheh.

  13:9 Por ti duhet ta vrasėsh; dora jote tė jetė e para qė tė ngrihet kundėr tij, pėr ta vrarė; pastaj le tė vijė dora e gjithė popullit.

  13:10 Ti do ta vrasėsh me gurė dhe ai do tė vdesė, sepse ka kėrkuar tė tė largojė nga Zoti, Perėndia yt, qė tė nxori nga Egjipti, nga shtėpia e skllavėrisė.

  13:11 Kėshtu tėrė Izraeli do ta dėgjojė kėtė ngjarje dhe do tė ketė frikė, e nuk ka pėr tė kryer mė asnjė veprim tė keq si ky nė gjirin tėnd.

  13:12 Nė qoftė se njė ndėr qytetet e tua qė Zoti, Perėndia yt, tė jep pėr tė banuar, dėgjon tė thuhet

  13:13 qė njerėz tė ēoroditur kanė dalė nga gjiri juaj dhe kanė mashtruar banorėt e qytetit tė tyre duke thėnė: "Shkojmė t`u shėrbejmė perėndive tė tjera", qė ju nuk i keni njohur kurrė,

  13:14 ti do tė bėsh hetime, kėrkime dhe do tė marrėsh me kujdes nė pyetje; dhe nė qoftė se ėshtė e vėrtetė dhe e sigurt qė ky veprim i neveritshėm ėshtė kryer me tė vėrtetė nė gjirin tėnd,

  13:15 atėherė do tė vrasėsh me shpatėn tėnde banorėt e atij qyteti, duke vendosur shfarosjen e tij dhe gjithēka qė ndodhet nė tė; do tė vrasėsh edhe bagėtinė e tij.

  13:16 Pastaj do tė mbledhėsh tėrė plaēkėn e tij nė mes tė sheshit dhe do ta djegėsh me zjarr qytetin dhe tėrė plaēkėn e tij pėrpara Zotit, Perėndisė tuaj; ajo do tė mbetet njė grumbull gėrmadhash pėr gjithnjė dhe nuk do tė rindėrtohet mė kurrė.

  13:17 Prandaj asgjė nga ato qė janė caktuar tė shkatėrrohen tė mos ju ngjitet nė dorė, me qėllim qė Zoti tė heqė dorė nga zjarri i zemėrimit tė tij dhe tė tregohet i dhimshur t`i vijė keq pėr ty dhe tė tė shumėzojė, ashtu siē u ėshtė betuar etėrve tuaj,

  13:18 sepse ti e dėgjove zėrin e Zotit, Perėndisė tėnd, duke respektuar tė gjitha urdhėrimet e tij qė po tė pėrcakton sot duke bėrė atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, Perėndisė tuaj".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine