Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 18

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  18:1 "Tėrė priftėrinjtė levitė, tėrė fisi i Levit, nuk do tė kenė pjesė as trashėgimi nė Izrael; do tė jetojnė me flijimet e bėra me zjarr pėr Zotin, trashėgimi e tij.

  18:2 Nuk do tė kenė asnjė trashėgimi nga vėllezėrit e tyre; sepse Zoti ėshtė trashėgimia e tyre, ashtu siē ua ka thėnė.

  18:3 Kjo ėshtė ajo qė i detyrohet priftit populli, ata qė ofrojnė njė flijim, qoftė njė lopė, njė dele apo njė dhi; ata do t`i japin priftit shpatullat, nofullat dhe plėndėsin.

  18:4 Do t`i japėsh prodhimin e parė tė grurit tėnd, tė mushtit tėnd dhe tė vajit tėnd, si dhe qethjen e parė tė dhenve tė tua;

  18:5 sepse Zoti, Perėndia yt, e ka zgjedhur midis gjithė fiseve tė tu pėr tė kryer shėrbimin nė emėr tė Zotit, atė vetė dhe bijtė e tij pėr gjithnjė

  18:6 Por nė rast se njė Levit, qė ka ardhur nga njė prej qyteteve tė tua tė tė gjithė Izraelit, ku ai banonte, vjen me gjithė dėshirėn e zemrės sė tij nė vendin e zgjedhur nga Zoti,

  18:7 atėherė ai do tė mund tė shėrbejė nė emėr tė Zotit, Perėndisė sė tij, ashtu si gjithė vėllezėrit e tij Levitė qė ndodhen aty pėrpara Zotit.

  18:8 Ata do tė marrin pėr mbajtjen e tyre pjesė tė barabarta, pėrveē parave nga shitja e pasurisė sė tyre.

  18:9 Kur do tė hysh nė vendin qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep, nuk do tė mėsosh tė shkosh pas veprave tė neveritshme tė kėtyre kombeve.

  18:10 Tė mos gjendet midis teje ndonjė qė e kalon birin ose bijėn e vet nėpėr zjarr, as ndonjė qė praktikon shortarinė, bėn parashikime, interpreton shenjat dhe merret me magji,

  18:11 as ai qė pėrdor yshtje, as mediume qė konsultojnė frymat, as magjistarė, as ai qė ndjell tė vdekurit,

  18:12 sepse tė gjithė ata qė merren me kėtė punė neveriten nga Zoti; dhe pėr shkak tė kėsaj neverie, Zoti ėshtė duke i pėrzėnė para teje.

  18:13 Ti do tė jesh i pėrkryer para Zotit, Perėndisė tėnd;

  18:14 sepse kombet, qė ti do tė dėbosh, i kanė dėgjuar shortarėt dhe magjistarėt; kurse ty, Zoti, Perėndia yt, nuk tė ka lejuar tė veprosh kėshtu.

  18:15 Zoti, Perėndia yt, do tė krijojė pėr ty njė profet si unė nė mes teje dhe vėllezėrve tė tu; atė keni pėr ta dėgjuar,

  18:16 nė bazė tė gjithė atyre gjėrave qė i kėrkove Zotin, Perėndinė tėnd, nė Horeb, ditėn e asamblesė, kur the: "Tė mos dėgjoj mė zėrin e Zotit, Perėndisė tim, dhe tė mos shoh mė kėtė zjarr tė madh, qė unė tė mos vdes".

  18:17 Dhe Zoti mė tha: "Atė qė thanė, ėshtė mirė;

  18:18 unė do tė nxjerr pėr ta njė profet nga gjiri i vėllezėrve tė tyre dhe do tė vė nė gojėn e tij fjalėt e mia, dhe ai do t`u thotė atyre tė gjitha ato qė unė do t`i urdhėroj.

  18:19 Dhe do tė ndodhė qė nė se dikush nuk i dėgjon fjalėt e mia qė ai thotė nė emrin tim, unė do t`i kėrkoj llogari.

  18:20 Por profeti qė pretendon tė thotė nė emrin tim njė gjė pėr tė cilėn unė e kam urdhėruar ta thotė ose qė flet nė emėr tė perėndive tė tjera, ai profet do tė vritet".

  18:21 Dhe nė se ti thua nė zemrėn tėnde: "Si do tė bėjmė pėr tė dalluar fjalėn qė Zoti nuk ka thėnė?".

  18:22 Kur profeti flet nė emėr tė Zotit dhe kjo gjė nuk ndodh dhe nuk realizohet, kemi tė bėjmė me njė gjė qė Zoti nuk e ka thėnė; e ka thėnė profeti me mendjemadhėsi; mos ki frikė prej tij".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine