Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 19

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  19:1 "Kur Zoti, Perėndia yt, tė ketė shfarosur kombet e vendeve qė tė jep dhe ti t`i kesh dėbuar dhe tė banosh nė qytetet dhe shtėpitė e tyre,

  19:2 do tė veēosh tri qytete, nė mes tė vendit, qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi.

  19:3 Do tė pėrgatisėsh rrugė dhe do ta ndash nė tri pjesė vendin qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi, me qėllim qė ēdo vrasės tė mund tė strehohet nė tė.

  19:4 Dhe ky ėshtė rregulli pėr vrasėsin qė strehohet aty, qė tė shpėtojė jetėn e tij: kushdo qė ka vrarė tė afėrmin e tij pa dashje, pa e urryer mė parė.

  19:5 Kėshtu, kur dikush shkon me shokun e tij nė pyll pėr tė prerė dru dhe, ndėrsa i bie njė druri me sėpatė, sėpata del nga bishti dhe godet shokun qė pastaj vdes, ai person do tė strehohet nė njė nga kėto qytete dhe do ta shpėtojė jetėn;

  19:6 sepse hakmarrėsi i gjakut, ndėrsa zemėrimi i vlon nė zemėr, tė mos e ndjekė vrasėsin dhe ta arrijė, kur rruga ėshtė shumė e gjatė, dhe ta vrasė edhe pse nuk e meriton vdekjen, sepse nė tė kaluarėn nuk e kishte urryer shokun e tij.

  19:7 Prandaj tė urdhėroj nė kėtė mėnyrė: "Veēo tri qytete".

  19:8 Nė rast se mė pas Zoti, Perėndia yt, zgjeron kufijtė e tu, ashtu si u ėshtė betuar etėrve tė tu dhe ta jep tėrė vendin qė u kishte premtuar t`ua jepte etėrve tė tu,

  19:9 nė rast se ti respekton kėto urdhra qė unė tė jap sot, duke e dashur Zotin, Perėndinė tėnd, dhe duke ecur gjithnjė nė rrugėt e tij, atėherė do t`u shtosh tri qytete tė tjera tri tė parave,

  19:10 me qėllim qė tė mos derdhet gjak i pafajshėm nė mes tė vendit qė Zoti, Perėndia yt, tė jep si trashėgimi dhe ti tė mos bėhesh fajtor pėr vrasje.

  19:11 Por nė rast se njė njeri urren tė afėrmin e tij, i zė pritė, e sulmon dhe e plagos pėr vdekje, dhe pastaj strehohet nė njė nga kėto qytete,

  19:12 pleqtė e qytetit tė tij do tė dėrgojnė ta marrin qė andej dhe do t`ia dorėzojnė hakmarrėsit tė gjakut qė tė vritet.

  19:13 Syri yt nuk do tė ketė mėshirė pėr tė, por do t`i heqėsh Izraelit fajin qė ka derdhur gjak tė pafajshėm, dhe kėshtu do tė kesh mbarėsi.

  19:14 Nuk do tė lėvizėsh kufijtė e tė afėrmit tėnd, tė vendosura nga pasardhėsit nė trashėgiminė qė do tė gėzosh nė vendin qė Zoti, Perėndia yt, tė jep nė zotėrim.

  19:15 Njė dėshmitar i vetėm nuk mjafton pėr tė akuzuar dikė pėr ēfarėdo krimi apo mėkati tė kryer; fakti do tė pėrcaktohet me deponimin e dy ose tre dėshmitarėve.

  19:16 Nė rast se kundėr dikujt ngrihet njė dėshmitar i rremė dhe e akuzon pėr njė krim,

  19:17 atėherė dy njerėzit midis tė cilėve zhvillohet mosmarrėveshja do tė paraqiten pėrpara Zotit, pėrpara priftėrinjve dhe gjykatėsve nė funksion ato ditė.

  19:18 Gjykatėsi do ta hetojė me kujdes ēėshtjen; dhe nė rast se del qė ai dėshmitar ėshtė njė dėshmitar i rremė, qė ka deponuar gėnjeshtra kundėr vėllait,

  19:19 atėherė do t`i bėni atij atė qė kishte ndėr mėnd t`i bėnte vėllait tė tij. Kėshtu do ta shkulni tė keqen nga mesi juaj.

  19:20 Tė tjerėt do ta mėsojnė dhe do tė trėmben, dhe qysh atėherė nuk do tė kryhet mė nė mes tuaj njė veprim aq i keq.

  19:21 Syri yt nuk do tė ketė mėshirė, por do t`i pėrmbahet rregullit jetė pėr jetė, sy pėr sy, dhėmb pėr dhėmb, dorė pėr dorė, kėmbė pėr kėmbė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine