Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 7

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  7:1 "Kur Zoti, Perėndia yt, do tė tė fusė nė vendin ku ti po hyn pėr ta zotėruar atė, dhe kur tė ketė dėbuar para teje shumė kombe: Hitejtė, Girgashejtė, Amorejtė, Kananejtė, Perezejtė, Hivejtė dhe Gebusejtė,

  7:2 dhe kur Zoti, Perėndia yt, t`i ketė lėnė nė pushtetin tėnd, ti do t`i mundėsh dhe do tė vendosėsh shfarosjen e tyre, nuk do tė bėsh asnjė aleancė me ta dhe nuk do tė tregosh asnjė mėshirė ndaj tyre.

  7:3 Nuk do tė lidhėsh martesė me ta. Nuk do t`u japėsh bijat e tua bijve tė tyre dhe nuk do tė marrėsh bijat e tyre pėr bijtė e tu,

  7:4 sepse do t`i largonin bijtė e tu nga unė pėr t`u shėrbyer perėndive tė tjera, dhe zemėrimi i Zotit do tė ndizej kundėr jush dhe do t`ju shkatėrronte menjėherė.

  7:5 Por me ta do tė silleni kėshtu: do tė shkatėrroni altarėt e tyre, do tė copėtoni kolonat e tyre tė shenjta, do tė rrėzoni Asherimet e tyre dhe do t`u vini flakėn shėmbėlltyrave tė tyre tė gdhendura.

  7:6 Me qenė se ti je njė popull qė je shenjtėruar tek Zoti, Perėndia yt; Zoti, Perėndia yt, tė ka zgjedhur pėr tė qenė thesari i tij i veēantė midis tėrė popujve qė ndodhen mbi faqen e dheut.

  7:7 Zoti nuk e ka vėnė dashurinė e tij mbi ju, as nuk ju ka zgjedhur, sepse nuk ishit mė tė shumtė nga asnjė popull tjetėr; ju ishit nė fakt mė i vogli i tė gjithė popujve;

  7:8 por sepse Zoti ju do dhe ka dashuri tė mbajė betimin qė u ka bėrė etėrve tuaj, ai ju nxori me njė dorė tė fuqishme dhe ju shpėtoi nga shtėpia e skllavėrisė, nga dora e Faraonit, mbretit tė Egjiptit.

  7:9 Prano, pra, qė Zoti, Perėndia yt, ėshtė Perėndia, Perėndia besnik qė respekton besėlidhjen e tij dhe tregohet i mbarė deri nė brezin e njėmijtė ndaj atyre qė e duan dhe qė zbatojnė urdhėrimet e tij,

  7:10 por u pėrgjigjet menjėherė atyre qė e urrejnė, duke i zhdukur; ai nuk vonon, por do t`u pėrgjigjet menjėherė atyre qė e urrejnė.

  7:11 Prandaj respekto urdhėrimet, statutet dhe dekretet qė po tė jap sot, duke i zbatuar nė praktikė.

  7:12 Kėshtu, nė rast se ju keni parasysh kėto ligje, i respektoni dhe i zbatoni nė praktikė, Zoti, Perėndia juaj, do ta mbajė besėlidhjen me ju dhe dashamirėsinė pėr tė cilėn u ėshtė betuar etėrve tuaj.

  7:13 Ai do tė tė dojė, do tė tė bekojė dhe do tė tė shumėzojė, do tė bekojė frytin e gjiut tėnd dhe frytin e tokės sate, grurin tėnd, mushtin dhe vajin tėnd, pjelljet e lopėve dhe tė deleve tė tua nė vendin qė u betua t`u japė etėrve tė tu.

  7:14 Ti do tė jesh mė i bekuari i tė gjithė popujve dhe nuk do tė ketė midis teje asnjė burrė apo grua shterpė, as edhe midis bagėtisė sate.

  7:15 Zoti do tė largojė nga ti ēfarėdo lloj sėmundje, nuk do tė dėrgojė mbi ty asnjė tė keqe vdekjeprurėse tė Egjiptit qė ke njohur, por do t`i dėrgojė mbi tė gjithė ata qė tė urrejnė.

  7:16 Do tė shfarosėsh, pra, tė gjithė popujt qė Zoti, Perėndia yt, po tė jep nė pushtetin tėnd; syri yt nuk duhet tė ketė mėshirė pėr ta dhe mos u shėrbe perėndive tė tyre, sepse ky do tė ishte njė kurth pėr ty.

  7:17 Nė zemrėn tėnde mund tė thuash: "Kėta kombe janė mė tė mėdhenj se unė, si do tė arrij unė t`i dėboj?".

  7:18 Mos ki frikė prej tyre, por kujto atė qė Zoti, Perėndia yt, i bėri Faraonit dhe tė gjithė Egjiptasve;

  7:19 kujto provat e mėdha qė pe me sytė e tu, shenjat dhe mrekullitė e dorės sė fuqishme dhe tė krahut tė shtrirė me tė cilėt Zoti, Perėndia yt, tė nxori nga Egjipti; kėshtu do tė veprojė Zoti, Perėndia yt, me tė gjithė popujt nga tė cilėt ke frikė.

  7:20 Pėrveē kėsaj, Zoti, Perėndia yt, do tė ēojė kundėr tyre grerat, deri sa ata qė kanė mbetur dhe ata qė janė fshehur nga frika jote tė kenė vdekur.

  7:21 Mos ki frikė prej tyre, sepse Zoti, Perėndia yt, ėshtė nė mes jush, njė Perėndi i madh dhe i tmerrshėm.

  7:22 Zoti, Perėndia yt, do t`i dėbojė pak e nga pak kėto kombe para teje; ti nuk do tė arrish t`i zhdukėsh menjėherė, sepse pėrndryshe bishat e fushės do tė shtoheshin shumė kundėr teje;

  7:23 por Zoti, Perėndia yt, do t`i vėrė nėn pushtetin tėnd, dhe do t`i hutojė shumė deri sa tė shfarosen.

  7:24 Do tė japė nė duart e tua mbretėrit e tyre dhe ti do tė zhdukėsh emrat e tyre nėn qiejtė; askush nuk mund tė rezistojė para teje, deri sa t`i kesh shfarosur.

  7:25 Do t`u vėsh flakėn shėmbėlltyrave tė gdhendura tė perėndive tė tyre; nuk do tė dėshirosh arin dhe argjendin qė ndodhet mbi to dhe nuk do ta marrėsh pėr vete, pėrndryshe do tė biesh nė kurth, sepse kjo ėshtė njė gjė e neveritshme pėr Zotin, Perėndinė tėnd;

  7:26 dhe nuk do tė futėsh gjėra tė neveritshme nė shtėpinė tėnde, sepse do tė dėnohesh me shkatėrrim ashtu si ato gjėra; do ta urresh dhe do ta kesh neveri plotėsisht, sepse ėshtė njė gjė e caktuar pėr t`u shkatėrruar".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine