Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - DEUTERONOMY 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 "Kini kujdes tė zbatoni nė praktikė tė gjitha urdhėrimet qė po ju jap sot, me qėllim qė tė jetoni, tė shumėzoheni dhe tė pushtoni vendin qė Zoti u betua t`u japė etėrve tuaj.

  8:2 Kujto gjithė rrugėn qė Zoti, Perėndia yt, tė ka bėrė tė pėrshkosh nė kėtė dyzetė vjet nė shkretėtirė qė ti tė ulėsh kokėn dhe tė vihesh nė provė, pėr tė ditur ēfarė kishte nė zemrėn tėnde dhe nė se do tė respektoje apo jo urdhėrimet e tij.

  8:3 Kėshtu, pra, ai tė bėri tė ulesh kokėn, tė provosh urinė, pastaj tė ka ushqyer me manna qė ti nuk e njihje dhe as etėrit e tu s`e kishin njohur kurrė, me qellim qė ti tė kuptosh se njeriu nuk rron vetėm me bukė, por rron me ēdo fjalė qė del nga goja e Zotit.

  8:4 Petkat e tua nuk tė janė konsumuar mbi trup dhe kėmba jote nuk ėshtė enjtur gjatė kėtyre dyzet viteve.

  8:5 Prano, pra, nė zemrėn tėnde se, ashtu si njeriu korigjon birin e vet, ashtu Zoti Perėndia, yt, tė korigjon ty.

  8:6 Prandaj zbato urdhėrimet e Perėndisė, tė Zotit tėnd, duke ecur nė rrugėt e tij dhe duke ia pasur frikėn;

  8:7 sepse, Zoti Perėndia yt, po tė bėn tė hysh nė njė vend tė mirė, njė vend me rrjedha uji e me burime qė dalin nga luginat dhe nga malet;

  8:8 njė vend me grurė dhe elb, me vreshta, me fiq dhe shegė, njė vend me ullinj qė japin vaj dhe me mjaltė;

  8:9 njė vend ku do tė hash bukė sa tė duash, ku nuk do tė tė mungojė kurrgjė; njė vend ku gurėt janė hekur dhe ku do tė rrėmosh bakėr nga malet.

  8:10 Do tė hash, pra, dhe do tė ngopesh, dhe do tė bekosh, Zotin Perėndinė tėnd, pėr shkak tė vendit tė bukur qė tė ka dhėnė.

  8:11 Ruhu mirė tė mos harrosh Zotin, Perėndinė tėnd, duke shtuar pėr tė mos zbatuar urdhėrimet e tij, dekretet e tij, statutet e tij qė sot do tė japė;

  8:12 e tė mos ndodhė qė, pasi tė kesh ngrėnė deri sa tė ngopesh dhe tė kesh ndėrtuar dhe banuar shtėpi tė bukura,

  8:13 pasi tė kesh parė tė shtohet bagėtia jote e trashė dhe e imėt tė shtohet, argjendi dhe ari yt, dhe tė rriten tėrė tė mirat e tua,

  8:14 zemra jote tė lartohet dhe ti tė harrosh Zotin, Perėndinė tėnd, qė tė nxori nga vendi i Egjiptit, nga shtėpia e skllavėrisė;

  8:15 qė tė ka sjellė nėpėr kėtė shkretėtirė tė madhe dhe tė tmerrshme, vend gjarprinjsh veprues dhe akrepash, tokė e thatė pa ujė; qė nxori ujė pėr ty nga shkėmbijtė shumė tė fortė;

  8:16 dhe qė nė shkretėtirė tė ka ushqyer me manė tė cilėn etėrit e tu nuk e njihnin, pėr tė tė pėrulur dhe pėr tė tė vėnė nė provė dhe sė fundi pėr tė tė bėrė tė mirė.

  8:17 Ruhu, pra, tė thuash nė zemrėn tėnde: "Forca ime dhe fuqia e dorės sime m`i kanė siguruar kėto pasuri".

  8:18 Por kujto Zotin, Perėndinė tėnd, sepse ai tė jep forcėn pėr tė fituar pasuri, pėr tė ruajtur besėlidhjen pėr tė cilėn Ai iu betua etėrve tė tu, ashtu siē ėshtė nė fuqi sot.

  8:19 Por nė qoftė se ti harron Zotin, Perėndinė tėnd, pėr tė shkuar pas perėndive tė tjera dhe pėr t`u shėrbyer dhe pėr tė rėnė pėrmbys para tyre, unė sot shpall solemnisht para jush se do tė vdisni me siguri.

  8:20 Do tė vdisni si kombet qė Zoti zhduk para jush, sepse nuk e keni dėgjuar zėrin e Zotit, Perėndisė tuaj".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine