Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ECCLESIASTES 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Ēdo gjė ka stinėn e vet, ēdo situatė ka njė kohė nėn qiell;

  3:2 njė kohė pėr tė lindur dhe njė kohė pėr tė vdekur, njė kohė pėr tė mbjellė dhe njė kohė pėr tė shkulur atė qė ėshtė mbjellė,

  3:3 njė kohė pėr tė vrarė dhe njė kohė pėr tė shėruar, njė kohė pėr tė shembur dhe njė kohė pėr tė ndėrtuar,

  3:4 njė kohė pėr tė qarė dhe njė kohė pėr tė qeshur, njė kohė pėr tė mbajtur zi dhe njė kohė pėr tė hedhur valle,

  3:5 njė kohė pėr tė flakur gurėt dhe njė kohė pėr tė mbledhur gurėt, njė kohė pėr tė pėrqafuar dhe njė kohė pėr tė mos pėrqafuar,

  3:6 njė kohė pėr tė kėrkuar dhe njė kohė pėr tė humbur, njė kohė pėr tė ruajtur dhe njė kohė pėr tė hedhur tutje,

  3:7 njė kohė pėr tė grisur dhe njė kohė pėr tė qepur, njė kohė pėr tė heshtur dhe njė kohė pėr tė folur,

  3:8 njė kohė pėr tė dashuruar dhe njė kohė pėr tė urryer, njė kohė pėr luftėn dhe njė kohė pėr paqen.

  3:9 Ēfarė pėrfitimi ka ai qė punon nga tė gjitha gjėrat pėr tė cilat mundohet?

  3:10 Pashė punėn qė Perėndia u jep bijve tė njerėzve, me qėllim qė tė mundohen.

  3:11 Ai e ka bėrė tė bukur ēdo gjė nė kohėn vet; ka vėnė madje pėrjetėsinė nė zemrat e tyre, pa i dhėnė mundėsinė asnjė njeriu tė zbulojė veprėn qė Perėndia ka bėrė nga fillimi deri nė fund.

  3:12 Kėshtu kuptova qė nuk ka gjė mė tė mirė se sa tė gėzohesh dhe tė bėsh tė mirė sa je gjallė;

  3:13 dhe qė ēdo njeri qė ha, pi dhe gėzon mirėqėnie nė gjithė mundin e tij, kjo ėshtė njė dhuratė e Perėndisė.

  3:14 E kuptova qė tėrė ato qė bėn Perėndia janė pėrjetė; nuk mund t`u shtosh dhe t`u heqėsh asgjė; dhe Perėndia vepron kėshtu me qėllim qė njerėzit tė kenė frikė prej tij.

  3:15 Ajo qė ėshtė, ka qenė mė parė; dhe ajo qė do tė vijė ka qenė mė parė, dhe Perėndia heton atė qė ka kaluar.

  3:16 Kam parė gjithashtu nėn diell qė nė vend tė arsyes kishte paudhėsi, qė nė vend tė drejtėsisė kishte paudhėsi.

  3:17 Kėshtu thashė nė zemrėn time: "Perėndia do tė gjykojė tė drejtin dhe tė pabesin, sepse ka njė kohė tė caktuar pėr ēdo gjė dhe pėr ēdo vepėr".

  3:18 Thashė nė zemrėn time: "Pėrsa u pėrket kushteve nė tė cilat ndodhen bijtė e njerėzve, Perėndia i vė nė provė, qė ata vetė tė kuptojnė qė janė si kafshė".

  3:19 Nė fakt tė gjitha ato qė u ndodhin bijve tė njerėzve u ndodhin kafshėve; tė dy palėve u ndodh e njėjta gjė. Ashtu si vdes njeri, kėshtu vdes tjetri. Po, tė gjithė kanė po atė frymė; dhe njeriu nuk ka asnjė epėrsi mbi kafshėn, sepse gjithēka ėshtė kotėsi.

  3:20 Tė gjithė shkojnė nė po atė vend; tė gjithė vijnė nga pluhuri dhe kthehen nė pluhur.

  3:21 Kush e di nė se fryma e bijve tė njerėzve ngjitet lart dhe nė se fryma e kafshės zbret poshtė nė tokė?

  3:22 Kėshtu e kuptova qė nuk ka gjė mė tė mirė pėr njeriun se sa tė gėzohet nė punėn e tij, sepse kjo ėshtė pjesa e tij. Kush do ta ēojė nė fakt tė shohė atė qė ka pėr tė ndodhur pas tij?

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine