Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EXODUS 32

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  32:1 Por populli, duke parė qė Moisiu po vononte tė zbriste nga mali, u mblodh rreth Aaronit dhe i tha: "Hajt tani, na bėj njė perėndi tė shkojė para nesh, sepse sa pėr Moisiun, njeriun qė na nxori nga vendi i Egjiptit, nuk dimė ēfarė i ka ndodhur".

  32:2 Aaroni iu pėrgjigj atyre: "Hiqni unazat prej ari qė janė nė veshėt e grave tuaja, tė bijve tuaj, dhe tė bijave tuaja dhe m`i sillni mua".

  32:3 Kėshtu tėrė populli hoqi unazat prej ari qė kishin nė veshėt dhe ia ēoi Aaronit,

  32:4 i cili i mori nga duart e tyre dhe, mbasi i modeloi me daltė, bėri njė viē prej metali tė shkrirė. Atėherė ata thanė: "O Izrael, ky ėshtė perėndia yt qė tė nxori nga vendi i Egjiptit!".

  32:5 Kur Aaroni pa kėtė, ngriti njė altar pėrpara tij dhe vuri kasnecė qė thanė: "Nesėr do tė jetė festė pėr nder tė Zotit!".

  32:6 Tė nesėrmen ata u ngritėn herėt, ofruan olokauste dhe ēuan fli falėnderimi; populli u ul pėr tė ngrėnė e pėr tė pirė, pastaj u ngrit pėr tė dėfryer.

  32:7 Atėherė Zoti i tha Moisiut: "Tani shko, zbrit, sepse populli yt, qė ti nxore nga vendi i Egjiptit, ėshtė korruptuar;

  32:8 u larguan shpejt, janė pėrdalė nga rruga qė unė e kisha urdhėruar tė ndiqte; bėri njė viē prej metali tė shkrirė, u pėrkul para tij, i ofroi flijime dhe tha: "O Izrael, kjo ėshtė perėndia jote qė tė nxori nga vendi i Egjiptit"".

  32:9 Zoti i tha akoma Moisiut: "E pashė kėtė popull, dhe ja, ėshtė njė popull me qafė tė fortė.

  32:10 Mė lėr, pra, tė veproj, nė mėnyrė qė zemėrimi im tė ndizet kundėr tyre dhe t`i konsumoj; por nga ti do tė bėj njė komb tė madh".

  32:11 Atėherė Moisiu e luti Zotin, Perėndinė e tij, dhe i tha: "Pse, o Zot, zemėrimi yt duhet tė ndizet kundėr popullit tėnd qė e nxore nga vendi i Egjiptit me fuqi tė madhe dhe me dorė tė fortė?

  32:12 Pse duhet qė Egjiptasit tė thonė: "Ai i nxori pėr t`ju bėrė tė keq, qė tė vriten mbi malet dhe pėr t`i shfarosur nga faqja e dheut"? Hiq dorė nga zemėrimi yt i zjarrtė dhe nga qėllimi yt pėr t`i bėrė keq popullit tėnd.

  32:13 Kujto Abrahamin, Isakun dhe Izraelin, shėrbėtorė tė tu, tė cilėve u je betuar mbi veten tėnde, duke u thėnė atyre: "Unė do tė shumėzoj pasardhėsit tuaj si yjet e qiellit dhe do t`u jap pasardhėsve tuaj tėrė atė vend pėr tė cilin tė fola, dhe ata do ta zotėrojnė pėrjetė"".

  32:14 Kėshtu Zoti ndryshoi mendim lidhur me tė keqen qė kishte thėnė se do t`i bėnte popullit tė tij.

  32:15 Atėherė Moisiu u kthye dhe zbriti nga mali me dy pllakat e dėshmisė nė duar, pllaka tė shkruara nga tė dy anėt, si pėrpara ashtu edhe prapa.

  32:16 Pllakat ishin vepėr e Perėndisė dhe shkrimi i tyre ishte shkrimi i Perėndisė, i gdhendur mbi pllakat.

  32:17 Por Jozueu, duke dėgjuar britmėn e popullit qė bėrtiste, i tha Moisiut: "Ka njė zhurmė lufte nė kamp".

  32:18 Por ai u pėrgjigj: "Kjo nuk ėshtė as njė britmė fitoreje, as njė britmė humbjeje; britma qė unė dėgjoj ėshtė e njerėzve qė kėndojnė".

  32:19 Si iu afrua kampit, pa viēin dhe vallet; atėherė Moisiu u ndez nga zemėrimi dhe ai i hodhi pllakat nga duart e tij dhe i theu nė kėmbėt e malit.

  32:20 Pastaj mori viēin qė ata kishin bėrė, e dogji nė zjarr dhe e bėri pluhur; pastaj e pėrhapi pluhurin nė ujė dhe ia dha pėr tė pirė bijve tė Izraelit.

  32:21 Pastaj Moisiu i tha Aaronit: "Ēfarė tė ka bėrė ky popull, tė cilin e ke ngarkuar me njė mėkat kaq tė madh?".

  32:22 Aaroni u pėrgjigj: "Zemėrimi i zotėrisė sime tė mos ndizet, ti vetė e njeh kėtė popull dhe e di qė ai ėshtė i prirur ndaj sė keqes.

  32:23 Ata mė kanė thėnė: "Na bėj njė perėndi qė tė shkojė para nesh, sepse Moisiut, njeriut qė na nxori nga vendi i Egjiptit, nuk dimė se ēfarė i ka ndodhur".

  32:24 Atėherė unė u thashė atyre: "Kush ka ar tė mos e mbajė me vete". Kėshtu ata ma dhanė mua dhe unė e hodha nė zjarr, dhe na doli ky viē".

  32:25 Kur Moisiu pa qė populli ishte pa fre (dhe Aaroni e kishte lėnė tė shfrenohej duke e ekspozuar nė turpin e armiqve tė tij),

  32:26 u ndal nė hyrje tė kampit dhe tha: "Kushdo qė ėshtė me Zotin, le tė vijė tek unė!". Dhe tė gjithė bijtė e Levit u mblodhėn pranė tij.

  32:27 Dhe ai u tha atyre: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Secili prej jush tė vėrė shpatėn nė krahun e tij; kaloni dhe rikaloni nga njė hyrje e kampit nė tjetrėn, secili tė vrasė vėllanė e tij, mikun e tij, fqinjin e tij!"".

  32:28 Bijtė e Levit bėnė ashtu siē u kishte thėnė Moisiu, dhe atė ditė ranė rreth tre mijė njerėz.

  32:29 Pastaj Moisiu tha: "Shenjtėrohuni sot Zotit, qė ai t`ju japė njė bekim, sepse secili prej jush ka qėnė kundėr birit tė tij dhe vėllait tė tij".

  32:30 Tė nesėrmen Moisiu i tha popullit: "Ju keni bėrė njė mėkat tė madh; por tani unė do tė ngjitem tek Zoti; ndofta do tė mund tė bėj shlyerjen pėr mėkatin tuaj".

  32:31 Moisiu u kthye, pra, te Zoti dhe tha: "Medet, ky popull ka kryer njė mėkat tė madh dhe ka bėrė pėr vete njė perėndi prej ari.

  32:32 Megjithatė tani, tė lutem, falua mėkatin e tyre; pėrndryshe, mė fshi nga libri yt qė ke shkruar!".

  32:33 Por Zoti iu pėrgjegj Moisiut: "Atė qė ka bėrė mėkat kundėr meje, atė do ta fshij nga libri im!

  32:34 Tani shko, ēoje popullin ku tė kam thėnė. Ja, Engjėlli im do tė shkoj para teje, por ditėn qė do tė vij pėr t`i dėnuar, do t`i dėnoj pėr mėkatin e tyre".

  32:35 Kėshtu Zoti goditi popullin, sepse kishte bėrė viēin qė Aaroni kishte modeluar.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine