Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 20

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  20:1 Ja, ndodhi nė vitin e shtatė, mė dhjetė tė muajit tė pestė, qė disa nga pleqtė e Izraelit erdhėn tė konsultohen me Zotin dhe u ulėn para meje.

  20:2 Pastaj fjala e Zotit m`u drejtua, duke mė thėnė:

  20:3 "Bir njeriu, folu pleqve tė Izraelit dhe u thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: A keni ardhur tė mė konsultoni? Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj, nuk do tė lejoj tė konsultohem prej jush", thotė Zoti, Zoti.

  20:4 "A do t`i gjykosh, a do t`i gjykosh, bir njeriu? Bėji tė njohin veprimet e neveritshme tė etėrve tė tyre,

  20:5 dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ditėn kur zgjodha Izraelin dhe ngrita dorėn pėr betim pasardhėsve tė shtėpisė sė Jakobit dhe e bėra veten tė njohur nė vendin e Egjiptit, ngrita dorėn pėr

  20:6 Atė ditė ngrita dorėn duke ju betuar atyre se do t`i nxirrja nga vendi i Egjiptit dhe do t`i ēoja nė njė vend qė kisha vėzhguar pėr ta ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė, lavdia e tė gjitha vendeve.

  20:7 Pastaj u thashė atyre: Secili tė flakė gjėrat e neveritshme qė janė para syve tė tij dhe mos u ndotni me idhujt e Egjiptit. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

  20:8 Por ata u rebeluan kundėr meje dhe nuk deshėn tė mė dėgjojnė; asnjė prej tyre nuk flaku gjėrat e neveritshme qė ishin para syve tė tyre dhe nuk braktisi idhujt e Egjiptit. Atėherė vendosa tė derdh mbi ta tėrbimin tim dhe tė shfryj mbi ta zemėrimin tim nė mes tė vendit tė Egjiptit.

  20:9 Megjithatė veprova pėr hir tė emrit tim, me qėllim qė ai tė mos pėrdhosej para kombeve nė mes tė tė cilėve ata ndodheshin, nė sytė e tė cilėve mė kishin njohur, pėr t`i nxjerrė nga vendi i Egjiptit.

  20:10 Kėshtu i nxora nga vendi i Egjiptit dhe i ēova nė shkretėtirė.

  20:11 U dhashė atyre statutet e mia dhe u bėra tė njohura dekretet e mia, duke respektuar tė cilat, njeriu do tė jetojė pėr ato.

  20:12 Gjithashtu u dhashė atyre tė shtunat e mia, me qėllim qė tė ishin njė shėnjė midis meje dhe atyre, dhe qė tė njihnin qė unė jam Zoti qė i shenjtėroj.

  20:13 Por shtėpia e Izraelit u rebelua kundėr meje nė shkretėtirė; nuk eci sipas statuteve tė mia dhe hodhi poshtė dekretet e mia, duke respektuar tė cilat njeriu do tė jetojė pėr ato, dhe pėrdhosėn me tė madhe tė shtunat e mia. Kėshtu unė vendosa tė hedh mbi ta zemėrimin tim pėr ti zhdukur nė shkretėtirė.

  20:14 Megjithatė unė veprova pėr hir tė emrit tim, me qėllim qė tė mos pėrdhosej pėrpara kombeve, nė sytė e tė cilėve unė i kisha bėrė tė dalin nga Egjipti.

  20:15 Ngrita madje dorėn nė shkretėtirė, duke u betuar se nuk do t`i bėja tė hynin nė vendin qė u kisha dhėnė atyre, ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė, lavdia e tė gjitha vendeve,

  20:16 sepse kishin hedhur poshtė dekretet e mia, nuk kishin ecur sipas statuteve tė mia dhe kishin pėrdhosur tė shtunat e mia, sepse zemra e tyre shkonte pas idhujve tė tyre.

  20:17 Megjithatė syri im i fali nga shkatėrrimi dhe nuk i shfarosa krejt nė shkretėtirė.

  20:18 Pastaj u thashė bijve tė tyre nė shkretėtirė: "Mos ecni sipas statuteve tė etėrve tuaj, mos respektoni dekretet e tyre dhe mos u ndotni me idhujt e tyre.

  20:19 Unė jam Zoti, Perėndia juaj; ecni sipas statuteve tė mia, respektoni dekretet e mia dhe i vini nė praktikė,

  20:20 shenjtėroni tė shtunat e mia dhe ato le tė jenė njė shenjė midis meje dhe jush, nė mėnyrė qė ju tė pranoni qė unė jam Zoti, Perėndia juaj".

  20:21 Por bijtė u rebeluan kundėr meje; nuk ecėn sipas statuteve tė mia, nuk respektuan dekretet e mia pėr t`i vėnė nė jetė, duke i respektuar tė cilat njeriu do tė jetojė pėr to; pėrdhosėn tė shtunat e mia, dhe kėshtu vendosa tė derdh mbi ta tėrbimin tim dhe tė shfryj mbi ta zemėrimin tim nė shkretėtirė.

  20:22 Megjithatė unė e tėrhoqa dorėn dhe veprova pėr hir tė emrit tim, me qėllim qė ai tė mos pėrdhosej pėrpara kombeve, nė sytė e tė cilėve i kisha nxjerrė nga Egjipti.

  20:23 Por ngrita dorėn nė shkretėtirė, duke u betuar qė do t`i shpėrndaja midis kombeve dhe do t`i hallakatja nėpėr tėrė vendet,

  20:24 Sepse nuk vinin nė jetė dekretet e mia, por i hidhnin poshtė statutet e mia, pėrdhosnin tė shtunat e mia dhe sytė e tyre ishin drejtuar te idhujt e etėrve tė tyre.

  20:25 Prandaj u dhashė statute jo tė mira dhe dekrete me tė cilat nuk mund tė jetonin;

  20:26 dhe i molepsa me vetė dhuratat e tyre, me qenė se ata kalonin nėpėr zjarr ēdo tė parėlindur tė tyre, pėr t`i katandisur nė shkretim tė plotė me qėllim qė tė pranonin qė unė jam Zoti.

  20:27 Prandaj bir njeriu, foli shtėpisė sė Izraelit dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zotit. Etėrit tuaj mė kanė fyer edhe nė kėtė rast, duke u sjellė pabesisht me mua:

  20:28 mbasi i futa nė vendin pėr tė cilin kisha ngritur dorėn dhe isha betuar, ata i kthyen sytė nė ēdo kodėr tė lartė dhe nė ēdo dru gjetheshumė dhe atje ofruan flijimet e tyre dhe paraqitėn ofertat e tyre provokuese; atje vunė parfumet e tyre me erė tė kėndshme dhe atje derdhėn libacionet e tyre.

  20:29 Atėherė u thashė atyre: Ē`ėshtė vendi i lartė nė tė cilin shkoni? Kėshtu vazhdojnė ta quajnė "vendi i lartė" deri ditėn e sotme.

  20:30 Prandaj i thuaj shtėpisė sė Izraelit: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: A doni tė ndoteni duke ndjekur rrugėn e etėrve tuaj dhe tė kurvėroheni me idhujt e tyre tė urrejtshėm?

  20:31 Nė fakt kur ofroni dhuratat tuaja dhe kaloni nėpėr zjarr bijt tuaj, ju e ndotni veten deri ditėn e sotme me tė gjithė idhujt tuaj. Prandaj nuk do tė lejoj tė konsultohem nga ju, o shtėpi e Izraelit. Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "unė nuk do tė lejoj tė konsultohem nga ju.

  20:32 Dhe nuk do tė ndodhė aspak ajo qė ju shkon ndėr mend, kur thoni: "Ne jemi si kombet, si familjet e vendeve tė tjera, qė i ngrenė kult drurit dhe gurit"".

  20:33 "Siē ėsthe e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "unė do tė mbretėroj mbi ju me dorė tė fortė, me krahun e shtrirė dhe me njė tėrbim tė shfrenuar.

  20:34 Do t`ju nxjerr nga mesi i popujve dhe do t`ju mbledh nga vendet nė tė cilėt jeni shpėrndarė me dorė tė fortė, me krahė tė shtrirė dhe me tėrbim tė shfrenuar,

  20:35 dhe do t`ju ēoj nė shkretėtirėn e popujve, dhe atje do tė zbatoj gjykimin tim mbi ju, ballė pėr ballė.

  20:36 Ashtu siē e zbatova gjykimin tim mbi etėrit tuaj nė shkretėtirėn e vendit tė Egjiptit, kėshtu do ta zbatoj gjykimin tim mbi ju", thotė Zoti, Zoti.

  20:37 "Do tė bėj qė tė kaloni nėn shufėr dhe do t`ju kthej nė detyrimet e besėlidhjes.

  20:38 Do tė ndaj nga ju rebelėt dhe ata qė janė tė pabesė ndaj meje; do t`i nxjerr nga vendi ku banojnė, por nuk do tė hyjnė nė vendin e Izraelit; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti.

  20:39 Ju, pra, shtėpia e Izraelit", kėshtu flet Zoti, Zoti: "Shkoni, u shėrbeni secili idhujve tuaj; por pastaj do tė mė dėgjoni dhe nuk do tė pėrdhosni mė emrin tim tė shenjtė me dhuratat tuaja dhe me idhujt tuaj.

  20:40 Sepse mbi malin tim tė shenjtė, mbi malin e lartė tė Izraelit", thotė Zoti, Zoti, "atje tėrė shtėpia e Izraelit, tė gjithė ata qė do tė jenė nė vend, do tė mė shėrbejnė; atje do tė kėnaqem me ta, do tė kėrkoj ofertat tuaja dhe dhuratat tuaja prodhimet e hershme sė bashku mė tė gjitha sendet tuaja tė shenjtėruara.

  20:41 Unė do tė kėnaqem me ju si me njė parfum me erė shumė tė kėndshme, kur do t`ju nxjerr nga mesi i popujve dhe t`ju mbledh nga vendet ku keni qenė shpėrndarė; dhe do tė shenjtėrohem tek ju para syve tė kombeve.

  20:42 Ju do tė pranoni qė unė jam Zoti, kur do t`ju ēoj nė tokėn e Izraelit, nė vendin pėr tė cilin kisha ngritur dorėn dhe isha betuar t`ia jepja etėrve tuaj.

  20:43 Atje do tė kujtoni sjelljen tuaj dhe tė gjitha veprimet me tė cilat jeni ndotur dhe do tė ndjeni neveri pėr veten tuaj pėr tė gjitha ligėsitė qė keni kryer.

  20:44 Kėshtu do tė pranoni qė unė jam Zoti, kur do tė veproj me ju pėr hir tė emrit tim dhe jo sipas sjelljes suaj tė keqe dhe as sipas veprimeve tuaja tė korruptuara, o shtėpi e Izraelit", thotė Zoti, Zoti".

  20:45 <aaa see> Fjala e Zotit m`u drejtua duke thėnė:

  20:46 <aaa see> "Bir njeriu, kthe fytyrėn nga jugu, fol hapur kundėr jugut dhe profetizo kundėr pyllit tė fushės, Negevit,

  20:47 <aaa see> dhe i thuaj pyllit tė Negevit: Dėgjo fjalėn e Zotit. Kėshtu thotė Zoti, Zoti: unė po ndez te ti njė zjarr qė do tė gllabėrojė ēdo dru tė blertė dhe ēdo dru tė thatė; flaka e zjarrtė nuk do tė shuhet dhe ēdo fytyrė nga veriu nė jug do tė digjet.

  20:48 <aaa see> Ēdo mish do ta shohė qė unė, Zoti, e kam ndezur; nuk do tė shuhet".

  20:49 <aaa see> Atėherė thashė: "Ah, Zot, Zot, ata thonė pėr mua: "A nuk flet ky me shėmbėlltyra?"

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine