Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 21

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  21:1 <aaa see> Fjala e tė Amshueshmit m`u drejtua akoma, duke thėnė:

  21:2 <aaa see> "Bir njeriu, kthe fytyrėn nga Jeruzalemi, fol hapur kundėr vendeve tė shenjta dhe profetizo kundėr vendit tė Izraelit;

  21:3 <aaa see> dhe i thuaj vendit tė Izraelit: Kėshtu thotė Zoti: Ja unė jam kundėr teje, do tė nxjerr shpatėn time nga milli i saj dhe do tė kėpus nga ti tė drejtėt dhe tė kėqinjtė.

  21:4 <aaa see> Duke qenė se dua tė kėpus nga ty tė drejtėt dhe tė kėqinjtė, shpata ime do tė dalė nga milli i saj kundėr ēdo mishi nga jugu nė veri.

  21:5 <aaa see> Kėshtu ēdo mish do tė pranojė qė unė, Zoti, kam nxjerrė shpatėn nga milli i saj dhe nuk do tė hyjė mė nė tė.

  21:6 <aaa see> Prandaj ti, bir njeriu, vajto me ijėt e thyer dhe vajto me dhembje para syve tė tyre.

  21:7 <aaa see> Do tė ndodhė qė kur tė tė pyesin: "Pse vajton?", do tė pėrgjigjesh: "Pėr lajmin qė po vjen, ēdo zemėr do tė tretet, tė gjitha duart do tė dobėsohen, tė gjithė shpirtėrat do tė ligėshtohen dhe tė gjithe gjunjėt do tė shkrihen si uji". Ja, gjėja po vjen dhe do tė kryhet", thotė Zoti, Zoti.

  21:8 <aaa see> Fjala e Zoti m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

  21:9 <aaa see> "Bir njeriu, profetizo dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti. Thuaj: Njė shpatė, njė shpatė ėshtė mprehur e madje shndrit,

  21:10 <aaa see> ėshtė mprehur pėr tė bėrė njė masakėr tė madhe dhe ėshtė e mprehur qė tė vetėtijė. A mund tė gėzohemi vallė? Ju pėrēmoni skeptrin e birit tim sikur tė ishte njė dru ēfarėdo.

  21:11 <aaa see> Zoti e ka dhėnė ta lustrojnė pėr ta rrokur nė dorė; shpata ėshtė mprehur dhe lustruar pėr ta dhėnė nė dorė tė atij qė vret.

  21:12 <aaa see> Klith dhe bėrtit, bir njeriu, sepse do tė pėrdoret kundėr popullit tim, kundėr tėrė princave tė Izraelit; ata do tė dorėzohen nė pushtetin e shpatės bashkė me popullin tim. Prandaj rrihe kofshėn tėnde,

  21:13 <aaa see> sepse kjo ėshtė njė provė. Ēfarė do tė ndodhte sikur tė mos ishte mė as skeptri pėrbuzės?", thotė Zoti, Zoti.

  21:14 <aaa see> "Prandaj ti, bir njeriu, profetizo dhe rrih duart; lėre qė shpata tė dyfishojė dhe tė trefishojė goditjet e saj: ėshtė shpata e masakrės sė madhe, qė i rrethon nga ēdo anė.

  21:15 <aaa see> Kam kthyer majėn e shpatės kundėr tė gjitha portave tė tyre, me qėllim qė zemra e tyre tė tretet dhe shumė tė bien. Ah, ėshtė bėrė pėr tė shkėlqyer, ėshtė mprehur pėr masakrėn.

  21:16 <aaa see> Shpatė, ji e pamėshirshme; kthehu mė tė djathtė, kthehu nė tė majtė, kudo ku drejtohet tehu yt.

  21:17 <aaa see> Edhe unė do tė rrah duart dhe do tė shfryj tėrbimin tim. Unė, Zoti, kam folur".

  21:18 <aaa see> Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

  21:19 <aaa see> "Ti, bir njeriu, shėno dy rrugė nėpėr tė cilat tė kalojė shpata e mbretit tė Babilonisė; do tė nisen qė tė dyja nga i njėjti vend. Vėr njė tregues rrugor, vėre nė krye tė rrugės qė tė ēon nė qytet.

  21:20 <aaa see> Shėno njė rrugė nėpėr tė cilėn shpata tė shkojė nė Rabah, qytet i bijve tė Amonit, dhe njė tjetėr pėr nė Judė, kundėr Jeruzalemit, qytet i fortifikuar.

  21:21 <aaa see> Nė fakt mbreti i Babilonisė qėndron nė kryqėzimin e rrugės, nė krye tė dy rrugėve, pėr tė bėrė shortari: ai tund shigjetat, konsulton idhujt shtėpiakė, shqyrton mėlēinė.

  21:22 <aaa see> Nė tė djathtė tė tij pėrgjigja e shortarisė tregon Jeruzalemin pėr tė vendosur deshtė, pėr tė hapur gojėn dhe pėr tė urdhėruar masakrėn, pėr tė ngritur zėrin me klithma lufte, pėr t`i vendosur deshtė kundėr portave, pėr tė ngritur ledhe dhe pėr tė ndėrtuar kulla.

  21:23 <aaa see> Por pėr ta kjo do tė jetė si njė shortari e rremė nė sytė e atyre qė u janė betuar. Por ai do tė kujtohet pėr paudhėsitė e tyre, me qėllim qė t`i kapin".

  21:24 <aaa see> Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Duke qenė se keni bėrė tė kujtohet paudhėsia juaj, duke qenė se shkeljet tuaja dolėn sheshit dhe mėkatet tuaja u zbuluan nė tė gjitha veprimet tuaja; duke qenė se ju kanė kujtuar, do tė kapeni nga dora e armikut.

  21:25 <aaa see> Dhe ti, o princ i korruptuar dhe i keq i Izraelit, dita e tė cilit erdhi nė kohėn e ndėshkimit pėrfundimtar",

  21:26 <aaa see> kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Hiqe ēallmėn, hiqe kurorėn; gjėrat nuk do tė jenė po ato: ajo qė ėshtė poshtė do tė ngrihet dhe ajo qė ėshtė lart do tė ulet.

  21:27 <aaa see> Shkretim, shkretim, shkretim, unė do ta kryej. Dhe ajo nuk do tė restaurohet mė, deri sa tė vijė ai tė cilit i pėrket gjykimi dhe tė cilit do t`ja jap.

  21:28 <aaa see> Dhe ti, bir njeriu, profetizo dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti, lidhur me bijtė e Amonit dhe lidhur me turpin e tyre dhe thuaj: Shpata, shpata ėshtė zhveshur, ėshtė lustruar pėr masakrėn, qė tė hajė, qė tė vetėtijė,

  21:29 <aaa see> ndėrsa kanė pėr ty vegime tė rreme dhe tė bėjnė ty shortari tė rreme, qė tė tė vėnė mbi qafėn e njerėzve tė kėqinj tė vrarė, dita e tė cilėve ka arritur kohėn e ndėshkimit pėrfundimtar.

  21:30 <aaa see> Vėre pėrsėri nė millin e saj. Unė do tė tė gjykoj po nė atė vend ku tė krijuan, nė vendin e prejardhjes sate.

  21:31 <aaa see> Do tė derdh mbi ty indinjatėn time, do tė fryj kundėr teje nė zjarrin e zemėrimit tim dhe do tė tė dorėzoj nė duart e njerėzve brutalė, qė shkaktojnė shkatėrrime.

  21:32 <aaa see> Do tė bėhesh pre e zjarrit, gjaku yt do tė derdhet nė mes tė vendit; nuk do tė tė kujtojnė mė, sepse unė Zoti, fola".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine