Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 30

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  30:1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

  30:2 "Bir njeriu, profetizo dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Vajtoni: "Medet, dita!".

  30:3 Sepse dita ėshtė afėr, ėshtė e afėrt dita e Zotit; do tė jetė njė ditė me re, koha e kombeve.

  30:4 Shpata do tė bjerė mbi Egjipt dhe do tė krijojė ankth nė Etiopi kur nė Egjipt tė bien tė plagosurit pėr vdekje, do tė shpien larg pasuritė e tij dhe themelet e tij do tė pėrmbysen.

  30:5 Etiopia, Puti, Ludi, tėrė pėrzierja e popujve tė ndryshėm, Kubi dhe bijtė e vendeve aleate do tė rrėzohen bashkė me ta nga shpata".

  30:6 Kėshtu thotė Zoti: "Ata qė pėrkrahin Egjiptin do tė rrėzohen, krenaria e pushtetit tė tij do tė bjerė; nga Migdoli deri nė Sienė do tė bien aty nga shpata", thotė Zoti, Zoti.

  30:7 "Do tė shkretohen nė mes tė tokave tė shkretuara dhe qytetet e tyre do tė jenė nė mes tė qyteteve tė shkatėrruara.

  30:8 Do tė pranojnė qė unė jam Zoti, kur do t`i vė zjarrin Egjiptit dhe tė gjithė pėrkrahėsit e tij do tė shtypen.

  30:9 Atė ditė do tė nisen nė praninė time lajmėtarė mbi anije, qė do tė trembin Etiopinė e shkujdesur; dhe njė ankth i madh do t`i pushtojė ata si nė ditėn e Egjiptit. Po, ja gjėja ėshtė duke ndodhur".

  30:10 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Do ti jap fund zhurmės sė Egjiptit, me anė tė Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė.

  30:11 Ai dhe populli i tij bashkė me tė, mė tė tmerrshmit midis kombeve, do tė vijnė pėr tė shkatėrruar vendin; do tė zhveshin shpatat e tyre kundėr Egjiptit dhe do tė mbushin vendin me tė vrarė.

  30:12 Do t`i thaj lumenjtė dhe do t`ia shes vendin njerėzve tė kėqij; dhe nėpėrmjet tė tė huajve do ta bėj tė shkretuar vendin dhe gjithēka ai pėrmban. Unė, Zoti, fola".

  30:13 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Do tė shkatėrroj idhujt dhe do t`i zhduk perėnditė e rreme nga Nofi; nuk do tė ketė mė princ nga vendi i Egjiptit dhe do tė kall frikėn nė vendin e Egjiptit.

  30:14 Do tė bėj tė shkretuar Pathrosin, do t`i vė zjarrin Tsoanit, do tė zbatoj gjykimet e mia mbi Nonė,

  30:15 do ta derdh tėrbimin tim mbi Sin, mbi kalanė e Egjiptit dhe do tė shfaros turmat e Nosė.

  30:16 Do t`i vė zjarrin Egjiptit: Sini do tė shtrėmbėrohet nga dhimbja, Noja do tė shqyhet, Nofi do tė jetė nė ankth ēdo ditė.

  30:17 Tė rinjtė e Avenit dhe tė Pibesethit do tė bien nga shpata dhe kėto dy qytete do tė shkojnė nė robėri.

  30:18 Nė Tahpanhes dita do tė erret, kur aty unė do tė coptoj zgjedhat e imponuara nga Egjipti; dhe tek ajo do tė mpaket krenaria e forcės sė saj. Sa pėr atė, njė re do ta mbulojė dhe bijat e saj do tė shkojnė nė robėri.

  30:19 Kėshtu do tė zbatoj gjykimet e mia mbi Egjiptin. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

  30:20 Vitin e njėmbėdhjetė, muajin e parė, ditėn e shtatė tė muajit, ndodhi qė fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

  30:21 "Bir njeriu, unė theva krahun e Faraonit, mbretit tė Egjiptit; dhe ja, nuk u lidh duke vėnė ilaēe as u mbėshtoll me rrypa qė ta bėnin mjaft tė fortė pėr tė pėrdorur shpatėn".

  30:22 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė jam kundėr Faraonit, mbretit tė Egjiptit, pėr t`ia coptuar krahėt, si atė tė fortin ashtu edhe krahun tashmė tė thyer, dhe do ta bėj qė t`i bjerė shpata nga dora.

  30:23 Do t`i shpėrndaj pastaj Egjiptasit midis kombeve dhe do t`i pėrhap nė vende tė ndryshme.

  30:24 Do tė forcoj krahėt e mbretit tė Babilonisė dhe do t`i vė nė dorė shpatėn time, por do tė coptoj krahėt e Faraonit qė do tė rėnkojė para tij, si rėnkon njė njeri i plagosur pėr vdekje.

  30:25 Kėshtu do tė forcoj krahėt e mbretit tė Babilonisė, por krahėt e Faraonit do tė rrėzohen; do tė pranojnė qė unė jam Zoti, kur ti vė nė dorė mbretit tė Babilonisė shpatėn time, dhe ky do ta shtrijė kundėr vendit tė Egjiptit.

  30:26 Do t`i shpėrndaj Egjiptasit midis kombeve dhe do t`i pėrhap nė vende tė ndryshme. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine