Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZRA 6

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  6:1 Atėherė mbreti Dar urdhėroi qė tė bėheshin kėrkime nė shtėpinė e arkivave ku ruheshin thesaret nė Babiloni;

  6:2 dhe nė Ahmetha, nė kėshtjellėn qė ėshtė nė provincėn e Medisė, u gjet njė rrotull, dhe nė tė njė dokument tė shkruar kėshtu:

  6:3 "Nė vitin e parė tė mbretit Kir, mbreti Kir u shpall njė urdhėresė lidhur me shtėpinė e Perėndisė nė Jeruzalem: "Tė rindėrtohet tempulli, vendi ku ofrohen flijime. Tė hidhen mirė themelet e tij. Tė ketė njė lartėsi prej gjashtėdhjetė kubitėsh dhe njė gjerėsi prej gjashtėdhjetė kubitėsh,

  6:4 me tri radhė gurėsh tė mėdhenj dhe njė radhė lėndė tė re druri; dhe shpenzimet tė paguhen nga pallati mbretėror.

  6:5 Pėrveē kėsaj, veglat prej ari dhe prej argjendi tė shtėpisė sė Perėndisė, qė Nebukadnetsari ka hequr nga tempulli qė ėshtė nė Jeruzalem dhe i ka ēuar nė Babiloni, tė rikthehen dhe tė ēohen nė tempullin qė ėshtė nė Jeruzalem; dhe secila tė vihet nė vendin e vet nė shtėpinė e Perėndisė".

  6:6 Tani, pra, Tatenai, qeveritar i krahinės matanė Lumit, Shethar-Boznai dhe kolegėt tuaj, Afarsekitėt, qė ndodhen matanė Lumit, rrini larg kėtij vendi!

  6:7 Lini qė tė vazhdojė puna pėr kėtė shtėpi tė Perėndisė; qeveritari i Judejve dhe pleqtė e Judejve ta rindėrtojnė kėtė shtėpi tė Perėndisė nė vendin e saj.

  6:8 Pėrveē kėsaj po lėshoj njė urdhėr pėr atė qė duhet tė bėni pėr pleqtė e Judejve nė rindėrtimin e kėsaj shtėpie tė Perėndisė; kėtyre njerėzve t`u paguhen tėrė shpenzimet nga tė ardhurat e mbretit qė vijnė nga taksat e mbledhura matanė Lumit, me qėllim qė punimet tė mos ndėrpriten.

  6:9 Gjėrat e nevojshme pėr olokaustet e Perėndisė sė qiellit: demat, deshtė, qengjat, bashkė me grurin, kripėn, verėn, vajin, duhet tė dorėzohen ēdo ditė, pa mosplotėsuar kurrė kėrkesat e priftėrinjve qė janė nė Jeruzalem,

  6:10 me qėllim qė t`i ofrojnė flijime me erė tė kėndshme Perėndisė sė qiellit dhe tė luten pėr jetėn e mbretit dhe tė bijve tė tij.

  6:11 Kam dhėnė gjithashtu urdhėr qė nė qoftė se dikush e shtrėmbėron kėtė dekret, t`i hiqet njė tra shtėpisė sė tij, tė ngrihet dhe ai tė varet tek ai; dhe shtėpia e tij tė katandiset nė njė plehėrishte pėr shkak tė veprimit tė tij.

  6:12 Perėndia qė e ka bėrė emrin e tij tė banojė atje shkatėrroftė ēdo mbret dhe ēdo popull qė guxon tė shtrijė dorėn e tij pėr ta ndryshuar kėtė ose pėr tė shkatėrruar shtėpinė e Perėndisė qė ėshtė nė Jeruzalem! Unė, Darius, e kam nxjerrė kėtė dekret; tė zbatohet me pėrpikmėri".

  6:13 Atėherė Tatenai, qeveritar i krahinės matanė Lumit, Shethar-Boznai dhe kolegėt e tyre vepruan pikėrisht ashtu siē i kishte porositur mbreti Dar.

  6:14 Kėshtu pleqtė e Judejve vazhduan tė ndėrtojnė dhe tė bėjnė pėrparime, tė nxitur nga fjalėt e frymėzuara tė profetit Axhe dhe tė Zakarias, birit tė Idos. Ata e mbaruan ndėrtimin sipas urdhėrit tė Perėndisė tė Izraelit dhe sipas rregullit tė Kirit, tė Darit dhe tė Artasersit, mbretit tė Persisė.

  6:15 Tempulli u pėrfundua ditėn e tretė tė muajit tė Adarit, qė ishte viti i gjashtė i mbretėrimit tė Darit.

  6:16 Atėherė bijtė e Izraelit, priftėrinjtė, Levitėt dhe tė kthyerit e tjerė nga robėria e kremtuan me gėzim kushtimin e kėsaj shtėpie tė Perėndisė.

  6:17 Pėr kushtimin e kėsaj shtėpie tė Perėndisė ata ofruan njėqind dema, dyqind desh, katėrqind qengja dhe dymbėdhjetė cjep, sipas numrit tė fiseve tė Izraelit, si flijime pėr mėkatin pėr gjithė Izraelin.

  6:18 Pastaj vendosėn priftėrinjtė sipas klasave tė tyre dhe Levitėt sipas ndarjeve tė tyre, pėr shėrbimin e Perėndisė nė Jeruzalem, ashtu siē ėshtė shkruar nė librin e Moisiut.

  6:19 Tė kthyerit nga robėria e kremtuan Pashkėn ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit tė parė,

  6:20 sepse priftėrinjtė dhe Levitėt ishin pastruar bashkarisht; tė gjithė ishin tė pastėr. Atėherė e flijuan Pashkėn pėr tė gjithė tė kthyerit nga robėria, pėr vėllezėrit e tyre priftėrinj dhe pėr veten e tyre.

  6:21 Kėshtu bijtė e Izraelit qė ishin kthyer nga robėria e hėngrėn Pashkėn bashkė me tėrė ata qė ishin ndarė nga papastėrtia e popujve tė vendit dhe qė ishin bashkuar me ta pėr tė kėrkuar Zotin, Perėndinė e Izraelit.

  6:22 Dhe kremtuan me gėzim shtatė ditė me radhė festėn e tė Ndormėve, sepse Zoti i kishte mbushur me gėzim, duke pėrkulur nė favor tė tyre zemrėn e mbretit tė Asirisė, kėshtu qė t`i bėnte mė tė fuqishme duart e tyre pėr ndėrtimin e shtėpisė sė Perėndisė, Perėndisė tė Izraelit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine