Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - HABAKKUK 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Profecia qė pati nė vegim profeti Habakuk.

  1:2 Deri kur, o Zot, do tė bėrtas dhe ti nuk do tė mė dėgjosh? Unė kėlthas: "Dhunė!", por ti nuk jep shpėtim.

  1:3 Pėrse mė bėn tė shikoj paudhėsinė dhe mė bėn tė shoh ēoroditjen? Pėrpara meje qėndron grabitja dhe dhuna, ka grindje dhe pėrēarja po shtohet.

  1:4 Prandaj ligji nuk ka forcė dhe drejtėsia nuk ia del tė fitojė, sepse i pabesi e mashtron tė drejtin dhe drejtėsia shtrėmbėrohet.

  1:5 "Shikoni midis kombeve dhe kėqyrni, do tė mbeteni tė habitur dhe tė shastisur, sepse unė do tė kryej nė ditėt tuaja njė vepėr, qė ju nuk do ta besonit edhe sikur t`jua tregonin.

  1:6 Sepse ja, unė do t`i nxis Kaldeasit, komb mizor dhe i furishėm, qė pėrshkon dheun nė gjerėsinė e tij pėr tė shtėnė nė dorė banesa jo tė vetat.

  1:7 Éshtė i tmerrshėm, i llahtarshėm; gjykimi i tij dhe dinjiteti i tij dalin nga ai vetė.

  1:8 Kuajt e tij janė mė tė shpejtė se leopardėt, mė tė egėr se ujqėrit e mbrėmjes. Kalorėsit e tyre pėrhapen kudo, kalorėsit e tyre vijnė nga larg, fluturojnė si shqiponja qė sulet mbi gjahun pėr ta gllabėruar.

  1:9 Vijnė tė gjithė pėr tė bėrė dhunė, fytyrat e tyre shtyhen pėrpara dhe grumbullojnė robėr si rėra.

  1:10 Ai tallet me mbretėrit dhe princat janė pėr tė objekt talljeje; pėrqesh ēfarėdo fortese, sepse mbledh pak dhe, dhe e pushton.

  1:11 Pastaj pėrparon shpejt si era, kalon tutje dhe e bėn veten fajtor, duke ia atribuar kėtė forcė tė tij perėndisė sė vet".

  1:12 A nuk je qė nga fillimet, o Zot, Perėndia im, i shenjti im? Ne nuk do tė vdesim, o Zot, sepse ti e ke caktuar pėr tė bėrė drejtėsi dhe e ke caktuar, o Shkėmb, pėr tė ndėshkuar.

  1:13 Ti i ke sytė tepėr tė pastėr pėr tė parė tė keqen dhe nuk e shikon dot paudhėsinė. Pse rri dhe shikon ata qė veprojnė me hile, dhe hesht kur i ligu gllabėron atė qė ėshtė mė i drejtė se ai?

  1:14 Pse i bėn njerėzit si peshqit e detit dhe si rrėshqanorėt, qė nuk kanė zot?

  1:15 Ai i zė tė gjithė me grep, i zė me rrjetėn e tij dhe i mbledh me rrjetėn e tij tė peshkimit; pastaj kėnaqet dhe ngazėllon.

  1:16 Prandaj i bėn flijime rrjetės sė tij dhe djeg temjan pėr rrjetėn e tij, sepse me to pjesa e tij ėshtė e madhe dhe ushqimi i tij i bollshėm.

  1:17 A do tė vazhdojė ai, pra, tė zbrazė rrjetėn e tij dhe tė masakrojė kombet pa mėshirė?

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine