Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - NAHUM 3

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  3:1 Mjerė qyteti gjakatar, qė ėshtė plot me hile dhe me dhunė dhe qė nuk po heq dorė nga grabitjet!

  3:2 Kėrcet kamxhiku, zhurmė shurdhuese rrotash, kuajsh qė vrapojnė dhe qerresh qė hovin,

  3:3 kalorės nė sulm shpata flakėruese, ushta qė shndritin, njė shumicė e madhe tė vrarėsh, tė vdekur tė shumtė, kufoma pa fund; pengohesh te kufomat.

  3:4 Tė gjitha kėto pėr shkak tė kurvėrimeve tė shumta tė prostitutes joshėse, mjeshtre nė artet magjike qė i shiste kombet me kurvėrimet e saj dhe popujt me artet e saj magjike.

  3:5 "Ja, unė jam kundėr teje", thotė Zoti i ushtrive, "unė do tė ngre cepat e rrobės sate deri nė fytyrė dhe do t`u tregoj kombeve lakuriqėsinė tėnde dhe mbretėrive turpin tėnd.

  3:6 Do tė tė hedh pėrsipėr ndyrėsi, do tė tė bėj tė neveritshme dhe do tė tė nxjerr te shtylla e turpit.

  3:7 Do tė ndodhė qė tė gjithė ata qė do tė tė shikojnė do tė largohen prej teje dhe do tė thonė: "Ninive ėshtė shkretuar! Kujt do t`i vijė keq pėr tė?". Ku t`i kėrkoj ngushėllonjėsit e saj?".

  3:8 A je mė e bukur se No-Amoni, qė ndodhet midis kanaleve tė Nilit, i rrethuar nga ujėrat dhe qė e kishte detin si ledh dhe detin si mur?

  3:9 Etiopia dhe Egjipti ishin forca e tij dhe nuk kishin kufi; Puti dhe Libianėt ishin aleatėt e tij.

  3:10 Megjithatė edhe ai u internua, shkoi nė robėri; edhe fėmijėt e tij u bėnė copė-copė nė hyrje tė ēdo rruge; kanė hedhur shortin mbi fisnikėt e tij dhe tėrė tė mėdhenjtė e tij u lidhėn me zinxhirė.

  3:11 Ti gjithashtu do tė jesh e dehur dhe do tė fshihesh; ti gjithashtu do tė kėrkosh njė vend tė fortifikuar pėrpara armikut.

  3:12 Tėrė fortesat e tua do tė jenė si druri i fikut me fiq tė parė; po t`i shkundėsh, bien nė gojė tė atij qė i ha.

  3:13 Ja, trupat e tua nė mes teje janė si gra; portat e vendit tėnd janė tė hapura pėrpara armiqve tė tu; zjarri ka gllabėruar hekurat e portave tė tua.

  3:14 Mblidh pėr vete ujin e nevojshėm pėr rrethimin, pėrforco fortifikimet e tua, ngjeshe argjilėn, punoje llaēin, ndreqe furrėn pėr tulla.

  3:15 Atje zjarri do tė tė gllabėrojė, shpata do tė tė shkatėrrojė, do tė tė hajė si njė larvė karkaleci; shumohu si larvat e karkalecave, shumohu si karkalecat.

  3:16 I ke shumuar tregjet e tua mė tepėr se yjet e qiellit; larvat e karkalecave zhveshin ēdo gjė dhe pastaj fluturojnė tutje.

  3:17 Princat e tu janė si karkalecat, oficerėt e tu si mizėri karkalecash qė ndalen midis gjerdheve nė ditėt e ftohta; po, kur del dielli, fluturojnė tutje, por nuk dihet se ku kanė shkuar.

  3:18 O mbret i Asirisė, barinjtė e tu po flenė, fisnikėt e tu pushojnė; populli yt u shpėrnda ndėr male dhe kurrkush nuk po i mbledh.

  3:19 Nuk ka ilaē pėr plagėn tėnde, plaga jote ėshtė vdekjeprurėse; tė gjithė ata qė do tė dėgjojnė tė flitet pėr ty, do tė pėrplasin duart pėr fatin tėnd. Sepse mbi kė nuk ėshtė ushtruar vazhdimisht ligėsia jote?

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine