Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - HEBREWS 12

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  12:1 Kujtoni, pra, atė qė duroi njė kundėrshtim tė tillė nga ana e mėkatarėve kundėr tij, qė tė mos lodheni dhe tė ligėshtoheni nė shpirtin tuaj.

  12:2 Ju akoma nuk keni qėndruar deri nė gjak, duke luftuar kundėr mėkatit,

  12:3 dhe keni harruar kėshillėn qė ju drejtohet juve porsi bijve: ``Biri im, mos e pėrēmo qortimin e Perėndisė dhe mos e humb zemrėn kur ai tė qorton,

  12:4 sepse Perėndia ndreq atė qė do dhe fshikullon ēdo bir qė i pėlqen``.

  12:5 Nė qoftė se ju do ta duroni qortimin, Perėndia do t`ju trajtojė si bij; sepse cilin bir nuk e korigjon i ati?

  12:6 Por, po tė mbeteni tė pandrequr, ku tė gjithė u bėnė pjestarė, atėherė jeni kopila dhe jo bij.

  12:7 Pastaj etėrit tanė sipas mishit i patėm pėr tė na ndrequr dhe i nderonim ata; a nuk do t`i nėnshtrohemi edhe mė tepėr Atit tė shpirtrave, pėr tė jetuar?

  12:8 Sepse ata na ndreqėn pėr pak ditė, ashtu siē u dukej mė mirė, kurse ai na ndreq pėr tė mirėn tonė qė tė bėhemi pjestarė tė shenjtėrisė sė tij.

  12:9 Ēdo ndreqje, pra, aty pėr aty, nuk duket se sjell gėzim, po hidhėrim; por mė pas u jep njė fryt drejtėsie atyre qė janė ushtruar me anė tė tij.

  12:10 Prandaj forconi duart e kapitura dhe gjunjėt e kėputur,

  12:11 dhe bėni shtigje tė drejta pėr kėmbėt tuaja, qė ajo e cila ēalon tė mos ndrydhet, por mė tepėr tė shėrohet.

  12:12 Kėrkoni paqe me tė gjithė dhe shenjtėrim, pa tė cilin askush nuk ka pėr tė parė Perėndinė,

  12:13 duke u kujdesur fort qė askush tė mos mbetet pa hirin e Perėndisė dhe se mos mbijė ndonjė rrėnjė e hidhur dhe t`ju turbullojė dhe me anė tė saj tė ndoten shumė njerėz;

  12:14 se mos ndodhet ndonjė kurvar ose profan, si Esau, i cili pėr njė gjellė shiti tė drejtėn e tij tė parėbirnisė.

  12:15 Sepse e dini se, mė pas, kur ai deshi tė trashėgojė bekimin, iu refuzua, ndonėse e kėrkoi me lot, sepse nuk gjeti vend pendimi.

  12:16 Sepse ju nuk iu afruat malit qė mund tė kapet me dorė dhe qė digjet me zjarr, as errėsirės, as territ, as stuhisė,

  12:17 as zėrit tė borisė, as zėrit tė fjalėve, tė cilin ata qė e dėgjuan u lutėn qė atyre tė mos u drejtohej mė asnjė fjalė,

  12:18 sepse nuk mund tė duronin urdhėrin: ``Nė se edhe njė shtazė e prek malin, tė vritet me gurė ose me shigjeta``;

  12:19 dhe aq e llahtarshme ishte pamja, sa Moisiu tha: ``Unė jam i frikėsuar dhe po dridhem i tėri``.

  12:20 Por ju iu afruat malit Sion dhe qytetit tė Perėndisė sė gjallė, qė ėshtė Jeruzalemi qiellor, edhe morisė sė engjėjve,

  12:21 kuvendit universal dhe kishės tė tė parėlindurve qė janė shkruar nė qiej, Perėndisė, gjykatėsit tė tė gjithėve, shpirtėrave tė tė drejtėve qė u bėnė tė pėrsosur,

  12:22 dhe Jezusit, Ndėrmjetėsit tė Besėlidhjes sė re, dhe gjakut tė spėrkatjes, qė flet mė mirė se ai i Abelit.

  12:23 Shikoni se mos refuzoni atė qė flet, sepse nė qoftė se nuk shpėtuan ata qė refuzuan tė dėgjojnė atė qė fliste si orakull mbi dhe, aq mė pak do tė shpėtojmė ne, po tė mos refuzojmė tė dėgjojmė atė qė flet prej qiellit,

  12:24 zėri i tė cilit e drodhi atėherė dheun, por tashti bėri kėtė premtim, duke thėnė: ``Unė edhe njė herė do tė tund jo vetėm dheun, por edhe qiellin``.

  12:25 Dhe kjo fjalė "edhe njė herė" tregon ndryshueshmėrinė e gjėrave, qė tunden, si tė bėra me dorė, qė tė mbeten ato qė nuk tunden.

  12:26 Prandaj, duke marrė mbretėrinė tė patundur, le ta ruajmė kėtė hir me anė tė tė cilit i shėrbejmė Perėndisė nė njė mėnyrė tė pėlqyeshme, me nderim e me frikė,

  12:27 sepse Perėndia ynė ėshtė njė zjarr qė konsumon.

  12:28 Dashuria vėllazėrore le tė mbetet.

  12:29 Mos harroni mikpritjen, sepse disa duke e praktikuar e priten pa ditur engjėj!

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine