Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 32

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  32:1 Ja, njė mbret do tė mbretėrojė me drejtėsi dhe princat do tė qeverisin me paanėsi.

  32:2 Secili prej tyre do tė jetė si njė mbrojtje nga era dhe njė strehė kundėr uraganit, si rrėke uji nė njė vend tė thatė, si hija e njė shkėmbi tė madh nė njė tokė tė zhuritur.

  32:3 Sytė e atyre qė shohin nuk do t`u erren mė dhe veshėt e atyre qė dėgjojnė do tė jenė tė vėmendshėm.

  32:4 Zemra e njerėzve tė pamend do tė fitojė njohuri dhe gjuha e atyre qė belbėzojnė do tė flasė shpejt dhe qartė.

  32:5 Njeriu i pėrēmuar nuk do tė thirret mė fisnik, as i pandershmi nuk do tė thirret i pavlerė.

  32:6 Sepse njeriu i pėrēmuar thotė gjėra tė neveritshme dhe zemra e tij jepet pas paudhėsisė, pėr tė kryer pabesi dhe pėr tė thėnė gjėra pa respekt kundėr Zotit, pėr ta lėnė bosh stomakun e tė uriturit dhe pėr ta lėnė thatė atė qė vuan nga etja.

  32:7 Armėt e tė pandershmit janė tė poshtra; ai kurdis plane tė kėqija pėr tė shkatėrruar tė mjerin me fjalė gėnjeshtare, edhe kuri mjeri pohon tė drejtėn.

  32:8 Por njeriu fisnik mendon plane fisnike dhe i vė vetes qėllime fisnike.

  32:9 Ēohuni, o gra qė jetoni nė bollėk, dhe dėgjoni zėrin tim; o bija pa mend, ia vini veshin fjalės sime!

  32:10 Brenda njė viti dhe disa ditėve ju do tė dridheni, o gra pa mend, sepse vjelja e rrushit do tė shkojė keq dhe korrje nuk do tė ketė.

  32:11 Fėrgėlloni, o gra qė jetoni nė bollėk, dridhuni o ju gra pa mend. Hiqni veshjet tuaja, zhvishuni dhe vini njė grethore nė ijėt,

  32:12 duke i rėnė gjoksit nėpėr arat e mira dhe nėpėr vreshtat prodhimtare.

  32:13 Mbi tokėn e popullit tim do tė rriten gjemba dhe ferra; po, mbi tė gjitha shtėpitė e gėzimit tė qytetit tė qejfeve.

  32:14 Sepse pallati do tė braktiset, qyteti i zhurmshėm do tė shkretohet, Ofeli dhe kulla do tė bėhen pėr gjithnjė shpella gėzimi pėr gomarėt e egėr dhe kullotė pėr kopetė.

  32:15 deri sa mbi ne tė pėrhapet Fryma nga lart, shkretėtira tė bėhet pemishte dhe pemishtja tė konsiderohet si njė pyll.

  32:16 Atėherė i drejti do tė banojė nė shkretėtirė dhe drejtėsia do tė banojė nė pemishte.

  32:17 Pasojė e drejtėsisė do tė jetė paqja, rezultat i drejtėsisė qetėsia dhe siguria pėrjetė.

  32:18 Populli im do tė banojė nė njė vend paqeje, nė banesa tė sigurta dhe nė vende tė qeta pushimi,

  32:19 edhe sikur tė binte breshėr mbi pyllin dhe qyteti tė ulej shumė.

  32:20 Lum ju qė mbillni nė breg tė tė gjithė ujėrave dhe qė lini tė shkojė e lirė kėmba e kaut dhe e gomarit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine