Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 41

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  41:1 Ishuj, mbani heshtje! Le tė marrin forca tė reja popujt; le tė afrohen dhe pastaj tė flasin. Tė mblidhemi bashkė pėr tė gjykuar!

  41:2 "Kush e ka nxitur njė nga lindja, duke e thirrur nė kėmbėt e tij nė drejtėsi? Kush i dorėzoi kombet dhe i nėnshtroi mbretėrit? Ai ia jep si pluhur shpatės sė tij dhe si kashtė e shpėrndarė harkut tė tij.

  41:3 Ai i pėrndjek dhe ecėn i sigurtė nėpėr njė rrugė mbi tė cilėn kėmbėt e tij nuk kanė shkelur kurrė.

  41:4 Kush ka vepruar dhe ka kryer kėtė, duke thirrur brezat qė nga fillimi? Unė Zoti, jam i pari dhe, me ata tė fundit, do tė jem po ai".

  41:5 Ishujt e shohin dhe i ka zėnė frika, skajet e tokės dridhen; po afrohen, po arrijnė.

  41:6 Secili ndihmon shokun e tij dhe i thotė vėllait tė tij: "Kurajo".

  41:7 Farkėtari i jep zemėr argjendarit dhe ai qė i jep dorėn e fundit punės me ēekiē i jep zemėr atij qė i bie kudhrės dhe thotė pėr saldaturėn: "Mirė ėshtė" dhe e pėrforcon me gozhda qė tė mos lėvizė.

  41:8 "Por ti, Izrael, shėrbėtori im, Jakob qė kam zgjedhur, pasardhės i Abrahamit, mikut tim,

  41:9 ty qė tė mora nga skajet e tokės, qė kam thirrur nga cepat mė tė largėta tė saj dhe tė kam thėnė: "Ti je shėrbėtori im, tė kam zgjedhur dhe nuk tė kam hedhur poshtė".

  41:10 Mos ki frikė, sepse unė jam me ty, mos e humb, sepse unė jam Perėndia yt. Unė tė forcoj dhe njėkohėsisht tė ndihmoj dhe tė mbaj me dorėn e djathtė tė drejtėsisė sime.

  41:11 Ja, tėrė ata qė janė zemėruar kundėr teje do tė turpėrohen dhe do tė shushaten; ata qė luftojnė kundėr teje do tė katandisen nė hiē dhe do tė zhduken.

  41:12 Ti do t`i kėrkosh, por nuk do t`i gjesh mė ata qė tė kundėrshtonin; ata qė tė bėnin luftė do tė jenė asgjė, si njė gjė qė nuk ekziston mė.

  41:13 Sepse unė, Zoti, Perėndia yt, tė zė nga dora e djathtė dhe tė them: "Mos u frikėso, unė tė ndihmoj".

  41:14 "Mos u frikėso, o krimb i Jakobit, o njerėz tė Izraelit! Unė tė ndihmoj", thotė Zoti; "Shpėtimtari yt ėshtė i Shenjti i Izraelit.

  41:15 Ja, unė tė bėj njė shirėse tė re me dhėmbė tė mprehura; ti do tė shish malet dhe do t`i katandisėsh nė pluhur, dhe do t`i bėsh kodrat si byk.

  41:16 Ti do t`i frysh, era do t`i ēojė larg dhe shakullima do t`i shpėrndajė; por ti do tė gėzohesh te Zoti dhe do tė pėrlėvdohesh tek i Shenjti i Izraelit.

  41:17 Tė mjerėt dhe tė varfėrit kėrkojnė ujė, por mungon; gjuha e tyre u ėshtė tharė nga etja; unė, Zoti do t`ua plotėsoj dėshirėn; unė, Perėndia i Izraelit, nuk do t`i braktis.

  41:18 Do tė bėj qė tė dalin lumenj mbi kodrat e zhveshura dhe burime nė mes tė luginave; do ta bėjė shkretėtirėn njė liqen uji dhe tokėn e thatė burim ujėrash.

  41:19 Do tė mbjell nė shkretėtirė kedrin, akacien, mėrsinėn dhe ullirin, do tė mbjellė nė Arabah qiparisin, vidhin dhe bredhin,

  41:20 me qėllim qė ta shohin, ta dinė, ta konsiderojnė dhe ta kuptojnė tė gjithė tok se dora e Zotit e ka bėrė kėtė gjė dhe i Shenjti i Izraelit e ka krijuar.

  41:21 Paraqitni ēėshtjen tuaj, thotė Zoti, parashtroni arsyetimet tuaja, thotė Mbreti i Jakobit.

  41:22 Le t`i parashtrojnė dhe tė na njoftojnė ē`ka pėr tė ndodhur. Le tė deklarojnė cilat ishin gjėrat e kaluara, nė mėnyrė qė tė mund t`i shqyrtojmė dhe tė njohim kryerjen e tyre; ose na njoftoni ē`ka pėr tė ndodhur.

  41:23 Na njoftoni ē`ka pėr tė ndodhur nė tė ardhmen, dhe kėshtu do tė mėsojmė se jeni perėndi; po, na bėni tė mirė apo tė keqe nė mėnyrė qė tė mbetemi tė habitur duke i parė bashkė.

  41:24 Ja, ju jeni njė hiē dhe vepra juaj nuk vlen asgjė; ai qė ju zgjedh kryen njė gjė tė neveritshme.

  41:25 Unė thirra dikė nga veriu, dhe ai ka pėr tė ardhur, nga lindja ai do tė pėrmėndė emrin tim; do t`i shkelė princat sikur tė ishin prej argjile, ashtu siē vepron poēari qė e ngjesh baltėn.

  41:26 Kush e shpalli kėtė qė nė krye me qėllim qė ta dinim, shumė mė parė qė tė mund tė thonim: "A ėshtė e drejtė"? Por nuk ka njeri qė ta ketė njoftuar kėtė gjė, njeri qė ta ketė shpallur, njeri qė tė ketė dėgjuar fjalėt tuaja.

  41:27 E shpalla i pari nė Sion: "Shikoni, ja ku janė!", dhe nė Jeruzalem dėrgova njė lajmėtar me lajme tė mira.

  41:28 Shikova, por nuk kishte asnjė, vėrtetė asnjė midis tyre qė tė dinte tė jepte njė kėshillė, apo, i pyetur, mund tė mė jepte njė pėrgjigje.

  41:29 Ja, tė gjithė kėta janė kot; veprat e tyre janė njė hiē dhe shtatoret e tyre janė erė dhe gjėra pa kurrfarė vlere".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine