Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 42

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  42:1 "Ja shėrbėtori im, qė unė pėrkrah, i zgjedhuri im qė mė kėnaq shpirtin. Kam vėnė Frymėn time mbi tė; ai do t`ju sjellė drejtėsinė kombeve.

  42:2 Nuk do tė bėrtasė, nuk do ta ngrerė zėrin, nuk do tė bėjė tė dėgjohet zėri i tij nėpėr rrugė.

  42:3 Nuk do ta copėtojė kallamin e thyer dhe nuk do ta shuajė kandilin qė bėn tym; do ta paraqesė drejtėsinė sipas sė vėrtetės.

  42:4 Ai nuk do tė ligėshtohet dhe nuk do tė dekurajohet; deri sa tė vendosė drejtėsinė mbi tokė; dhe ishujt do tė presin ligjin e tij".

  42:5 Kėshtu thotė Perėndia, Zoti, qė ka krijuar qiejtė dhe i ka shpalosur, qė ka shtruar tokėn dhe gjėrat qė ajo prodhon, qė i jep frymėmarrje popullit dhe jetė atyre qė ecin nė tė:

  42:6 "Unė, Zoti, tė kam thirrur sipas drejtėsisė dhe do tė tė zė pėr dore, do tė tė ruaj dhe do tė bėj aleancėn e popullit dhe dritėn e kombeve,

  42:7 pėr t`u hapur sytė tė verbėrve, pėr tė nxjerrė nga burgu tė burgosurit dhe ata qė dergjen nė terr.

  42:8 Unė jam Zoti, ky ėshtė emri im; nuk do t`i jap lavdinė time asnjė tjetri, as lavdėrimet e mia shėmbėlltyrave tė gdhendura.

  42:9 Ja, gjėrat e mėparshme kanė ndodhur, dhe tani po ju njoftoj gjėra tė reja; unė jua bėj tė njohura para se tė mbijnė".

  42:10 I kėndoni Zotit njė kantik tė ri, lėvdimin e tij nga skajet e tokės, o ju qė zbrisni nė det, dhe atė qė ai pėrmban, ishujt dhe banorėt e tyre.

  42:11 Shkretėtira dhe qytetet e tij tė lartojnė zėrin e tyre, bashkė me fshatrat nė tė cilat banojnė ata tė Kedarit. Le tė ngazėllojnė banorėt e Selas, le tė lėshojnė britma nga maja e maleve.

  42:12 Le t`i japin lavdi Zotit, le ta shpallin lėvdimin e tij nė ishuj.

  42:13 Zoti do tė shkojė pėrpara si njė hero, do tė nxisė dėshirėn e tij tė zjarrtė si njė luftėtar, do tė lėshojė njė klithmė, po njė klithmė therėse; do tė triumfojė mbi armiqtė e tij.

  42:14 "Pėr njė kohė tė gjatė kam qėndruar nė heshtje, nuk kam folur, e kam pėrmbajtur veten; por tani do tė bėrtas si njė grua qė heq tė prerat e lindjes, do tė marr frymė me vėshtirėsi dhe njėkohėsisht do tė shfryj.

  42:15 Do tė shkretoj malet dhe kodrat dhe do tė t`i thaj tėrė bimėt e blerta; do t`i katandis lumenjtė nė ishuj dhe do tė thaj pellgjet.

  42:16 Do t`i bėj tė verbėrit tė ecin nėpėr njė rrugė qė ata nuk e njihnin dhe do t`i ēoj nėpėr shtigje tė panjohura; do tė ndryshoj para tyre terrin nė dritė dhe vendet dredha-dredha nė fushė. Kėto gjėra do tė bėj pėr ta dhe nuk do t`i braktis.

  42:17 Do tė kthejnė kurrizin plot me turp ata qė kanė besim nė shėmbėlltyrat e gdhendua dhe u thonė shėmbėlltyrave tė derdhura: "Ju jeni perėnditė tona!".

  42:18 O tė shurdhėr, dėgjoni; o tė verbėr, shikoni dhe keni pėr tė parė!

  42:19 Kush ėshtė i verbėr, nė mos shėrbėtori im, o i shurdhėr si lajmėtari im qė po dėrgoj? Kush ėshtė i verbėr si ai qė ėshtė nė paqe me mua, i verbėr si shėrbėtori i Zotit?

  42:20 Ke parė shumė gjėra, por pa u kushtuar kujdesin e duhur; veshėt e tu ishin tė hapur, por nuk dėgjove asgjė".

  42:21 Zoti u gėzua pėr hir tė drejtėsisė sė tij; do ta bėjė ligjin e tij tė madh dhe tė mrekullueshėm.

  42:22 Por ky ėshtė njė popull qė e kanė vjedhur dhe zhveshur; janė zėnė tė gjithė nga leqe nė burgjet e nėndheshme dhe janė mbyllur nė burgje. Janė bėrė objekt plaēkitjeje, por askush nuk i ka ēliruar; tė zhveshur, por askush nuk ka thėnė: "Ktheji!".

  42:23 Kush prej jush do t`i kushtojė vemendje kėsaj gjėje? Kush prej jush do t`i kushtojė vemendje dhe do tė dėgjojė nė tė ardhmen?

  42:24 Kush e ka braktisur Jakobin nė duart e plaēkitėsve dhe Izraelin nė ato tė grabitėsve? A nuk ka qenė vallė Zoti kundėr tė cilit kemi mėkatuar? Ata nė fakt nuk kanė dashur tė ecin nė rrugėt e tij dhe nuk i janė bindur ligjit tė tij.

  42:25 Prandaj ai hodhi mbi tė afshin e zemėrimit tė tij dhe dhunėn e luftės, qė e mbėshtolli rreth e qark nė flakė pa e vėnė re ai; e shkriu atė, por ai nuk pati gajle.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine