Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 15

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  15:1 Por Zoti mė tha: "Edhe sikur Moisiu dhe Samueli tė paraqiteshin para meje, zemra ime nuk do tė anonte pėr kėtė popull; dėboje nga prania ime; le tė ikė!

  15:2 Nė rast se tė thonė: "Ku do tė shkojmė?", do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti: Drejt vdekjes tė caktuarit pėr vdekje, drejt shpatės tė caktuarit pėr shpatė, drejt urisė tė caktuarit pėr tė qenė tė uritur, drejt robėrisė tė caktuarit pėr robėri.

  15:3 Unė do tė vendos mbi ta katėr lloje dėnimesh", thotė Zoti: "shpatėn pėr tė vrarė, qentė pėr tė copėtuar, shpendėt e qiellit dhe kafshėt e tokės pėr tė gllabėruar dhe shkatėrruar.

  15:4 Do tė bėj qė tė keqtrajtohen nė tė gjitha mbretėritė e tokės pėr shkak tė Manasit, birit tė Ezekias, mbret i Judės, pėr atė qė ka bėrė nė Jeruzalem.

  15:5 Kujt nė fakt do t`i vinte keq pėr ty, o Jeruzalem, kush do tė mbante zi pėr ty? Kush do tė shqetėsohej pėr tė pyetur si je?

  15:6 Ti mė ke pėrzėnė", thotė Zoti, "mė ke kthyer krahėt. Prandaj unė do tė shtrij dorėn kundėr teje dhe do tė tė shkatėrroj; jam lodhur nga pendimet.

  15:7 Do t`i shpėrndaj me forcė portat e qytetit, do t`u heq fėmijėt dhe do tė bėj qė tė zhduket populli im, sepse ata nuk largohen nga udhėt e tyre.

  15:8 Do t`i bėjė gratė e veja tė tij mė tė shumta se rėra e detit. Do tė sjell kundėr tyre, kundėr nėnės sė tė rinjve, njė shkatėrrues nė mes tė ditės; do tė bėj qė tė bjerė mbi tė papritmas ankthi dhe tmerri.

  15:9 Ajo qė ka pjellė shtatė bijė lėngon dhe heq frymėn; dielli i saj po perėndon ndėrsa ėshtė ditė akoma; ėshtė mbuluar nga turpi dhe e hutuar. Do t`i dorėzoj ata qė do tė shpėtojnė prej shpatės nė mėshirė tė armiqve tė tyre", thotė Zoti.

  15:10 Mjerė unė, o nėna ime sepse mė ke lindur si njė njeri grindjesh dhe sherri nė tė gjithė vendin. Nuk i kam dhėnė hua asgjė askujt, as tė tjerėt mė kanė dhėnė hua; megjithatė tė gjithė mė mallkojnė.

  15:11 Zoti thotė: "Me siguri do tė tė ēliroj pėr gjithnjė, me siguri do tė bėj qė armiku tė tė lutet nė kohėn e fatkeqėsisė dhe nė kohėn e ankthit.

  15:12 A mundet njė njeri tė thyejė hekurin, hekurin e veriut dhe bronzin?

  15:13 Pasurinė tėnde dhe thesaret e tua do t`i braktis qė t`i plaēkitin pa asnjė ēmim pėr tė gjitha mėkatet e tua dhe nė tė gjithė kufijtė e tu.

  15:14 Dhe do tė bėj tė kalosh bashkė me armiqtė e tu nė njė vend qė ti nuk e njeh, sepse njė zjarr ėshtė ndezur nė zemėrimin tim, qė do tė flakėrojė kundėr jush".

  15:15 Ti e di, o Zot; mė mbaj mend mua dhe mė vizito, dhe merrmė hak mbi pėrndjekėsit e mi; nė ngadalėsinė e zemėrimit tėnd mos mė merr me vete; dije qė pėr hirin tėnd e mbajta turpin.

  15:16 Me tė gjetur fjalėt e tua, i pėrpiva; fjala jote ka qenė pėr mua gėzimi dhe gazi i zemrės sime, sepse emri yt kėrkohet nga unė o Zot, Perėndi i ushtrive.

  15:17 Unė nuk u ula nė kuvendin e tallėsve, as nuk u gėzova; por pėr shkak tė dorės sate unė u ula veēmas, sepse ti mė kishe mbushur me indinjatė.

  15:18 Pse dhembja ime ėshtė pa fund dhe plaga ime e pashėrueshme nuk pranon tė shėrohet? A do tė jesh pėr mua si njė rrėke qė shteron, si ujė qė nuk tė jep siguri?

  15:19 Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Nė rast se ti rikthehesh tek unė, unė do tė rivendos dhe ti do tė jesh para meje. Nė rast se ti ndan tė ēmuarėn nga ajo qė s`ka vlerė, ti do tė jesh si goja ime; ata do tė kthehen te ti, por ti nuk duhet tė kthehesh tek ata.

  15:20 Unė do tė tė jap pėr kėtė popull njė mur tė fortė prej bronzi; do tė luftojnė kundėr teje, por nuk do mund tė fitojnė kundėr teje, sepse unė do tė jem me ty pėr tė tė shpėtuar dhe pėr tė tė ēliruar", thotė Zoti.

  15:21 "Do tė tė ēliroj nga duart e njerėzve tė kėqij dhe do tė tė shpengoj nga duart e njerėzve tė dhunshėm".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine