Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 16

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  16:1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

  16:2 "Mos merr grua dhe mos ki bij e bija nė kėtė vend".

  16:3 Sepse kėshtu thotė Zoti pėr bijtė dhe bijat qė kanė lindur nė kėtė vend dhe pėr nėnat qė i kanė pjellė dhe pėr etėrit qė i kanė zėnė nė kėtė vend:

  16:4 "Ata do tė vdesin nga njė vdekje rrėqethėse; nuk do tė qahen dhe nuk do tė varrosen, por do t`i lėnė si pleh mbi faqen e dheut; do tė shfarosen nga shpata dhe nga uria, dhe kufomat e tyre do tė shėrbejnė si ushqim pėr shpendėt e qiellit dhe pėr kafshėt e tokės".

  16:5 Sepse kėshtu thotė Zoti: "Mos hyni nė shtėpinė e zisė dhe mos shkoni pėr ngushėllime dhe pėr t`i vajtuar, sepse unė kam hequr nga ky popull paqen time, mirėsinė time dhe mėshirėn time", thotė Zoti.

  16:6 "Tė mėdhenj dhe tė vegjėl do tė vdesin nė kėtė vend; nuk do tė varrosen as do tė mbahet zia pėr ata, nuk do tė bėhen prerje as qethje flokėsh pėr ta.

  16:7 Nuk do tė thyhet buka pėr ata qė mbajnė zi pėr t`i ngushėlluar pėr njė tė vdekur dhe nuk do t`u jepet pėr tė pirė gota e ngushėllimit pėr atin e tyre dhe nėnėn e tyre.

  16:8 Mos hyni as nė njė shtėpi banketi pėr t`u ulur bashkė me ta pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pirė".

  16:9 Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė do tė bėj qė tė pushojė nė kėtė vend, para syve tuaj dhe nė ditėt tuaja, britma e gėzimit dhe britma e ngazėllimit, zėri i dhėndrit dhe zėri i nuses.

  16:10 Dhe ka pėr tė ndodhur qė kur t`i shpallėsh kėtij populli tėrė kėto gjėra, do tė tė thonė: "Pse Zoti ka shqiptuar kundėr nesh tėrė kėtė mjerim tė madh? Cila ėshtė paudhėsia jonė? Cili ėshtė mėkati qė kemi kryer kundėr Zotit, Perėndisė tonė?".

  16:11 Atėherė ti do t`u pėrgjigjesh atyre: Sepse etėrit tuaj mė kanė braktisur", thotė Zoti, "kanė shkuar pas perėndive tė tjera, u kanė shėrbyer dhe kanė rėnė pėrmbys para tyre, mė kanė braktisur mua dhe nuk kanė respektuar ligjin tim.

  16:12 Dhe ju keni vepruar mė keq se etėrit tuaj, sepse ja, secili vepron sipas kryeneēėsisė sė zemrės sė tij tė keqe dhe nuk pranon tė mė dėgjojė.

  16:13 Prandaj unė do t`ju dėboj nga ky vend nė njė vend qė as ju, as etėrit tuaj nuk keni njohur dhe atje do t`u shėrbeni perėndive tė tjera ditėn e natėn, sepse unė nuk do t`ju fal".

  16:14 "Prandaj ja, po vijnė ditėt", thotė Zoti, "nė tė cilat nuk do tė thuhet mė: "Pėr Zotin e gjallė qė nxori bijtė e Izraelit nga vendi i Egjiptit",

  16:15 por: "Pėr Zotin e gjallė qė nxori bijtė e Izraelit nga vendi i veriut dhe nga tėrė vendet ku i kishte shpėrndarė". Dhe unė do t`i ēoj pėrsėri nė vendin qė u kisha dhėnė etėrve tė tyre.

  16:16 Ja, unė do tė dėrgoj njė numėr tė madh peshkatarėsh pėr t`i peshkuar", thotė Zoti, "dhe pastaj do tė dėrgoj njė numėr tė madh gjahtarėsh pėr t`i gjuajtur nė ēdo mal, nė ēdo kodėr dhe nė tė ēarat e shkėmbinjve.

  16:17 Sepse sytė e mi janė mbi tė gjitha rrugėt e tyre, qė nuk janė tė fshehura nga fytyra ime, dhe paudhėsitė e tyre nuk mbeten tė fshehura para syve tė mi.

  16:18 Para sė gjithash do t`i shpaguaj dyfish pėr paudhėsinė dhe mėkatin e tyre, sepse kanė pėrdhosur vendin tim me kufomat e idhujve tė tyre tė neveritshėm dhe e kanė mbushur trashėgiminė time me gjėrat e tyre tė neveritshme".

  16:19 O Zot, forca ime, kalaja ime dhe streha ime ditėn e fatkeqėsisė, te ti do tė vijnė kombet nga skajet e tokės dhe do tė thonė: "Etėrit tanė kanė trashėguar vetėm gėnjeshtra, kotėsi dhe gjėra qė nuk vlejnė asgjė".

  16:20 "A mundet tė shpikė njeriu perėndi, qė nė tė vėrtetė nuk janė perėndi?

  16:21 Prandaj ja, kėtė radhė do t`u bėj tė njohur atyre, do t`u tregoj dorėn time dhe fuqinė time; dhe ata do tė mėsojnė qė emri im ėshtė Zoti".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine