Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JEREMIAH 46

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  46:1 Fjala e Zotit qė iu drejtua profetit Jeremia kundėr kombeve.

  46:2 Kundėr Egjiptit: pėrsa i pėrket ushtrisė sė Faraonit Neko, mbretit tė Egjiptit, qė ishte pranė lumit Eufrat nė Karkemish dhe qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, e mundi vitin e katėrt tė Jehojakimit, birit tė Josias, mbret i Judės.

  46:3 "Pėrgatitni mburojėn e vogėl dhe tė madhe dhe afrojuni betejės.

  46:4 Shaloni kuajt dhe ju kalorės, u hipni atyre; paraqituni me pėrkrenare, i shndritni shtizat tuaja, vishni parzmoret!

  46:5 Ēfarė po shoh? Ata e kanė humbur dhe po kthehen prapa; burrat e tyre trima janė mundur dhe ikin me nxitim pa kthyer as kokėn prapa; rreth e qark sundon tmerri", thotė Zoti.

  46:6 "Mos lejo qė i shpejti tė ikė dhe qė trimi tė shpėtojė. Nė veri, pranė lumit Eufrat, ata po lėkunden dhe po rrėzohen.

  46:7 Kush ėshtė ai qė ngjitet si Nili, dhe ujrat e tė cilit fryhen si ato tė lumenjve?

  46:8 Éshtė Egjipti qė ngjitet si Nili, dhe ujrat e tė cilit po fryhen si ato tė lumenjve. Ai thotė: "Do tė dal, do tė mbuloj tokėn dhe do tė shkatėrroj qytetin dhe banorėt e tij".

  46:9 Ngarkohuni, o kuaj, dhe pėrparoni me rrėmbim, o qerre, le tė dalin pėrpara burrat trima, ata tė Etiopisė dhe tė Putit qė mbajnė mburojėn dhe ata tė Ludit qė pėrdorin dhe shtrijnė harkun.

  46:10 Kjo ditė pėr Zotin, pėr Zotin e ushtrive, ėshtė ditė hakmarrjeje, pėr t`u hakmarrė me armiqtė e tij. Shpata do tė shfarosė, do tė ngopet dhe do tė dehet me gjakun e tyre, sepse Zoti, Zoti i ushtrive, bėn njė flijim nė vendin e veriut, pranė lumit Eufrat.

  46:11 Ngjitu nė Galaad dhe merr ca balsam, o e virgjėr, o bijė e Egjiptit. Mė kot ti pėrdor barėra tė shumta, nuk ka shėrim pėr ty.

  46:12 Kombet kanė marrė vesh poshtėrsinė tėnde dhe britma jote e dhembjes ka mbushur dheun, sepse trimi ėshtė penguar me njė trim dhe qė tė dy kanė rėnė bashkė".

  46:13 Fjala qė Zoti i drejtoi profetit Jeremia pėr ardhjen e Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, pėr tė goditur vendin e Egjiptit.

  46:14 Shpalleni nė Egjipt, bėjeni tė ditur nė Migdol, bėjeni tė ditur nė Nof dhe nė Tahpanhes. Thoni: "Ēohu dhe pėrgatitu, sepse shpata pėrpin ēdo gjė qė tė rrethon".

  46:15 Pse burrat e tu trima janė rrėzuar? Nuk mund tė rezistojnė sepse Zoti i rrėzon.

  46:16 Ai bėn qė tė lėkunden shumė prej tyre, bien njėri mbi tjetrin dhe thonė: "Ja, tė kthehemi te populli ynė dhe nė vendlindje, larg shpatės vrastare".

  46:17 Atje ata bėrtasin: "Faraoni, mbreti i Egjiptit, nuk ėshtė veēse njė zhurmė e madhe, qė ka lėnė tė kalojė koha e caktuar".

  46:18 "Siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Mbreti emri i tė cilit ėshtė Zoti i ushtrive, "ai do tė vijė si Tabori midis maleve, si Karmeli pranė detit.

  46:19 Pėrgatit gjėrat e nevojshme pėr robėrinė, o bijė qė banon nė Egjipt, sepse Nofi do tė bėhet njė shkretėtirė dhe do tė digjet, nuk do tė banojė mė askush nė tė.

  46:20 Egjipti ėshtė si njė mėshqerrė shumė e bukur, por i vjen shkatėrrimi, i vjen nga veriu.

  46:21 Edhe mercenarėt e tij qė janė nė mes tė tij janė si viēa pėr majmėri; edhe ata e kanė kthyer kurrizin, ikin bashkė, nuk rezistojnė, sepse ka zbritur mbi ta dita e fatkeqėsisė sė tyre, koha e ndėshkimit tė tyre.

  46:22 Zėri i tij lėviz si njė gjarpėr, sepse ata pėrparojnė me njė ushtri dhe dalin kundėr saj me sėpata si shumė druvarė.

  46:23 Ata do tė rrėzojnė pyllin e saj", thotė Zoti, "megjithėse ėshtė i padepėrtueshėm, sepse janė mė tė shumtė se karkalecat, nuk numėrohen dot.

  46:24 Bija e Egjiptit do tė mbulohet me turp, do tė jepet nė dorė tė popullit tė veriut".

  46:25 Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit, thotė: "Ja, unė do tė dėnoj Amonin e Nosė, Faraonin dhe Egjiptin, perėnditė e tij dhe mbretėrit e tij, Faraonin dhe ata qė kanė besim tek ai;

  46:26 do t`i jap nė dorė tė atyre qė kėrkojnė jetėn e tyre, nė dorė tė Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, dhe nė dorė tė shėrbėtorėve tė tij; por mbas kėsaj do tė banohet si nė tė kaluarėn", thotė Zoti.

  46:27 "Por ti mos u tremb, o shėrbėtori im Jakob, mos u trondit, o Izrael, sepse ja, unė do tė tė shpėtoj ty prej sė largu dhe pasardhėsit e tu nga toka e robėrisė se tyre. Jakobi do tė kthehet, nuk do t`i bien nė qafė mė dhe do tė jetė i qetė dhe askush nuk do ta trembė mė.

  46:28 Mos u tremb, o Jakob, shėrbėtori im", thotė Zoti, "sepse unė jam me ty, do tė asgjėsoj tėrė kombet midis tė cilėve tė kam shpėrndarė, por nuk do tė tė zhduk ty; do tė tė ndėshkoj me njė masė tė drejtė dhe nuk do tė tė lė fare pa dėnuar".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine