Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 19

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  19:1 Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

  19:2 "Deri kur do tė hidhėroni shpirtin tim dhe do tė mė mundoni me ligjėratat tuaja?

  19:3 U bėnė dhjetė herė qė mė pėrqeshni dhe nuk keni turp qė mė fyeni.

  19:4 Edhe sikur tė ishte e vėrtetė qė kam gabuar, gabimi im mė pėrket vetėm mua.

  19:5 Por nė rast se doni pikėrisht tė bėheni kryelartė me mua duke mė qortuar pėr objektin e turpit tim,

  19:6 mėsoni atėherė qė Perėndia mė ka trajtuar nė mėnyrė tė padrejtė dhe mė ka zėnė nė rrjetat e tij.

  19:7 Ja, unė bėrtas: "Dhunė!", por nuk kam asnjė pėrgjigje; bėrtas pėr ndihmė, por drejtėsi nuk ka!

  19:8 Mė ka prerė rrugėn dhe kėshtu nuk mund tė kaloj; pėrhapi terrin nė rrugėn time.

  19:9 Mė ka zhveshur nga nderi im dhe mė ka hequr nga koka kurorėn.

  19:10 Mė ka shkatėrruar nga tė gjitha anėt dhe unė po shkoj; e ka shkulur si njė dru shpresėn time.

  19:11 Zemėrimi i tij kundėr meje ėshtė, ndezur dhe mė konsideron si armik tė tij.

  19:12 Ushtarėt e tij kanė ardhur tė gjithė sė bashku dhe kanė ndėrtuar rrugėn e tyre kundėr meje; kanė ngritur kampin e tyre rreth ēadrės sime.

  19:13 Ai ka larguar nga unė vėllezėrit e mi, dhe tė njohurit e mi janė bėrė plotėsisht tė huaj me mua.

  19:14 Farefisi im mė ka braktisur dhe miqtė e mi tė ngushtė mė kanė harruar.

  19:15 Shėrbėtorėt dhe shėrbėtoret e mi mė trajtojnė si njė njeri tė huaj, nė sytė e tyre jam njė i huaj.

  19:16 Thėrras shėrbėtorin tim, por ai nuk pėrgjigjet; duhet t`i lutem me gojėn time.

  19:17 Fryma ime ėshtė e neveritshme pėr gruan time, dhe jam i neveritshėm edhe pėr fėmijėt e barkut tim.

  19:18 Edhe fėmijėt mė pėrēmojnė; nė rast se provoj tė ngrihem, flasin kundėr meje.

  19:19 Tėrė miqtė mė tė ngushtė kanė lemeri prej meje, edhe ata qė doja janė ngritur kundėr meje.

  19:20 Kockat e mia i ngjiten lėkurės sime dhe mishit tim dhe nuk mė ka mbetur veē se lėkura e dhėmbėve.

  19:21 Mėshiromėni, mėshiromėni, tė paktėn ju, miqtė e mi, sepse dora e Perėndisė mė ka goditur.

  19:22 Pse mė persekutoni si bėn Perėndia dhe nuk ngopeni kurrė me mishin tim?

  19:23 Ah sikur fjalėt e mia tė ishin tė shkruara; ah sikur tė kishin zėnė vend nė njė libėr;

  19:24 sikur tė ishin tė gdhendura pėrjetė mbi njė shkėmb me njė stil prej hekuri dhe me plumb!

  19:25 Por unė e di qė Shpėtimtari im jeton dhe qė nė fund do tė ngrihet mbi tokė.

  19:26 Mbas shkatėrrimit tė lėkurės sime, nė mishin tim do tė shoh Perėndinė.

  19:27 Do ta shoh unė vetė; sytė e mi do ta sodisin, dhe jo njė tjetėr. Po mė shkrihet zemra.

  19:28 Nė rast se thoni: "Pse e persekutojmė?"; kur rrėnja e kėtyre tė kėqijave ndodhet tek unė,

  19:29 ju druani pėr veten tuaj shpatėn, sepse zemėrimi sjell ndėshkimin e shpatės, me qėllim qė tė dini qė ekziston njė gjykim".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine