Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 30

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  30:1 "Tani pėrkundrazi mė tė rinjtė se unė mė pėrqeshin, ata qė etėrit e tyre nuk do tė kishin pranuar t`i vija midis qenve tė kopesė sime.

  30:2 Fundja, pėr ēfarė do tė mė shėrbente forca e duarve tė tyre? Fuqia e tyre ėshtė shkatėrruar.

  30:3 Tė sfilitur nga mizerja dhe nga uria, ikin natėn nė shketėtirėn e shkretuar dhe shterpė,

  30:4 duke shkulur bar tė hidhur pranė gėmushave dhe rrėnjė gjineshtre pėr ushqimin e tyre.

  30:5 Janė pėrzėnė nga mjediset prej njerėzve qė ulėrijnė prapa tyre si tė ishin vjedhės.

  30:6 Janė tė detyruar tė jetojnė nė skėrkat e luginave, nė shpellat e tokės dhe midis shkėmbinjve;

  30:7 ulėrijnė midis kaēubeve dhe shtrėngohen bashkė nėn ferrishtat;

  30:8 njerėz budallenj, po, njerėz pa vlerė, tė dėbuar nga vendi i tyre.

  30:9 Tani jam bėrė kėnga e tyre e talljes, po, jam bėrė gazi i tyre.

  30:10 Kanė tmerr nga unė, rrinė larg meje dhe nuk ngurrojnė tė mė pėshtyjnė nė fytyrė.

  30:11 Meqenėse Perėndia ka lėshuar disi litarin e ēadrės sime dhe mė ka poshtėruar, ata kanė thyer ēdo fre para meje.

  30:12 Kėta zuzarė ēohen nė tė djathtėn time, i shtyjnė larg kėmbėt e mia dhe pėrgatitin kundėr meje rrugėt qė tė mė shkatėrrojnė.

  30:13 Prishin rrugėn time, keqėsojnė fatkeqėsinė time, megjithėse askush nuk i ndihmon.

  30:14 Afrohen si nėpėrmjet njė tė ēare tė madhe, sulen kundėr meje si njė stuhi.

  30:15 Mė sulmojnė tmerre; gjuajnė nderin tim si era, dhe begatia ime zhdavaritet si njė re.

  30:16 Unė shkrihem pėrbrenda, dhe ditėt e hidhėrimit mė kanė pushtuar.

  30:17 Natėn ndjej sikur mė shpojnė kockat, dhe dhembjet mė brejnė pa pushim.

  30:18 Nga dhuna e madhe rrobat e mia deformohen, mė shtrėngojnė pėrreth si jaka e mantelit tim.

  30:19 Ai mė ka hedhur nė baltė dhe jam bėrė si pluhuri dhe hiri,

  30:20 Unė tė bėrtas ty, dhe ti nuk mė pėrgjigjesh; tė rri pėrpara, por ti rri duke mė shikuar.

  30:21 Je bėrė mizor me mua; mė pėrndjek me fuqinė e dorės sate.

  30:22 Mė ngre lart mbi erėn, bėn qė tė eci kaluar mbi tė dhe mė zhduk nė stuhi.

  30:23 E di nė tė vėrtetė qė ti mė ēon nė vdekje, nė shtėpinė ku mblidhen gjithė tė gjallėt.

  30:24 me siguri nuk do ta shtrijė dorėn e tij te varri, megjithėse nė fatkeqėsinė e tij bėrtet pėr tė kėrkuar ndihmė.

  30:25 A nuk kam qarė vallė pėr atė qė ishte nė fatkeqėsi, dhe a nuk jam hidhėruar pėr tė varfrin?

  30:26 Kur prisja tė mirėn, erdhi e keqja; kur prisja dritėn, erdhi errėsira.

  30:27 Zorrėt e mia ziejnė pa pushim, kanė ardhur pėr mua ditė vuajtjesh.

  30:28 Shkoj rreth e qark i nxirė, krejt, por jo nga dielli; ngrihem nė kuvend dhe bėrtas pėr tė kėrkuar ndihmė.

  30:29 Jam bėrė vėlla me ēakallin dhe shok me strucin.

  30:30 Lėkura ime qė mė mbulon ėshtė nxirė dhe kockat e mia digjen nga nxehtėsia.

  30:31 Qestja ime shėrben vetėm pėr vajtime dhe flauti im pėr tinguj vajtues.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine