Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 29

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  29:1 Jobi e rifilloi ligjėratėn e tij dhe tha:

  29:2 "Ah, sikur tė isha si nė muajt e sė kaluarės, si nė ditėt kur Perėndia mė mbronte,

  29:3 kur llamba e tij shkėlqente mbi kokėn time dhe me dritėn e saj ecja nė mes tė errėsirės;

  29:4 siē isha nė ditėt e pjekurisė sime, kur mendja e fshehtė e Perėndisė kujdesej pėr ēadrėn time,

  29:5 kur i Plotfuqishmi ishte akoma me mua dhe bijtė e mi mė rrinin pėrqark;

  29:6 kur laja kėmbėt e mia nė gjalpė dhe shkėmbi derdhte pėr mua rrėke vaji.

  29:7 Kur dilja ne drejtim tė portės sė qytetit dhe ngrija fronin tim nė shesh,

  29:8 tė rinjtė, duke mė parė, hiqeshin mėnjanė, pleqtė ngriheshin dhe qėndronin mė kėmbė;

  29:9 princat ndėrprisnin bisedat dhe vinin dorėn mbi gojė;

  29:10 zėri i krerėve bėhej mė i dobėt dhe gjuha e tyre ngjitej te qiellza.

  29:11 veshi qė mė dėgjonte, mė shpallte tė lumtur, dhe syri qė mė shihte, dėshmonte pėr mua,

  29:12 sepse ēliroja tė varfrin qė klithte pėr ndihmė, dhe jetimin qė nuk kishte njeri qė ta ndihmonte.

  29:13 Bekimi i atij qė ishte duke vdekur zbriste mbi mua dhe unė e gėzoja zemrėn e gruas sė ve.

  29:14 Isha i veshur me drejtėsi dhe ajo mė mbulonte; drejtėsia ime mė shėrbente si mantel dhe si ēallmė.

  29:15 Isha sy pėr tė verbėrin dhe kėmbė pėr ēalamanin;

  29:16 isha njė baba pėr tė varfrit dhe hetoja rastin qė nuk njihja.

  29:17 I thyeja nofullat njeriut tė keq dhe rrėmbeja gjahun nga dhėmbėt e tij.

  29:18 Dhe mendoja: "Kam pėr tė vdekur nė folenė time dhe do tė shumėzoj ditėt e mia si rėra;

  29:19 rrėnjėt e mia do tė zgjaten nė drejtim tė ujėrave, vesa do tė qėndrojė tėrė natėn nė degėn time;

  29:20 lavdia ime do tė jetė gjithnjė e re tek unė dhe harku im do tė fitojė forcė tė re nė dorėn time".

  29:21 Tė pranishmit mė dėgjonin duke pritur dhe heshtnin pėr tė dėgjuar kėshillėn time.

  29:22 Mbas fjalės sime ata nuk pėrgjigjeshin, dhe fjalėt e mia binin mbi ta si pika vese.

  29:23 Mė prisnin ashtu si pritet shiu dhe hapnin gojėn e tyre si pėr shiun e fundit.

  29:24 Unė u buzėqeshja kur kishin humbur besimin, dhe nuk mund ta pakėsonin dritėn e fytyrės sime.

  29:25 Kur shkoja tek ata, ulesha si kryetar dhe rrija si njė mbret midis trupave tė tij, si njė qė ngushėllon tė dėshpėruarit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine